ШТА ТО РАДИШ, ЕРДОГАНЕ? Председник Турске одустао од заштите жена, повукао земљу из важног споразума!
Ердоган повукао Турску из међународног споразума намењеног заштити жена
Турски председник Ердоган је повукао Републику Турску из међународног споразума намењеног заштити жена упркос позивима активиста који пакт сматрају кључним за борбу против растућег насиља у породици.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/10/04/profimedia-0364007272_0.jpg?itok=7r0emCYq)
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/20/shutterstock_416584570.jpg?itok=qkC6xg_f)
ЗАСТРАШУЈУЋЕ ЈАК ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ЈАПАН: Затресао се и Токио, издато упозорење на цунами (ВИДЕО)
Споразум Савета Европе, склопљен у Истанбулу, обавезао се на спречавање, процесуирање и елиминисање насиља у породици и промоцију једнакости. У Републици Турској, која је споразум потписала 2011. године, забележен је пораст фемицида прошле године.
Није наведен разлог због чега је дошло до ове одлуке, али званичници Ердоганове владајуће АК странке изјавили су прошле године да влада размишља о повлачењу усред спора око тога како обуздати растуће насиље над женама.
Многи конзервативци у Републици Турској сматрају да споразум подстиче насиље. Такође су непријатељски расположени према принципу родне равноправности у Истанбулској конвенцији и виде га као промоцију хомосексуалности, с обзиром на његово начело недискриминације на основу сексуалне оријентације.
Критичари повлачења из споразума сматрају да ће ово Републику Турску још више удаљити од Европске уније.
Ердоган је овог месеца изјавио да ће његова влада радити на искорењивању насиља над женама. Међутим, одређени број људи сматра како до сада није учинио довољно поводом овог проблема.
Република Турска не води званичну статистику о фемициду. Подаци Светске здравствене организације показују да је 38 посто жена у Републици Турској било жртва насиља, у поређењу са око 25 посто у Европи.
Анкара је предузела мере попут означавања појединаца за које се зна да прибегавају насиљу и креирања апликације за жене како би могле позвати полицију, а која је преузета стотине хиљада пута.