ЕРДОГАН УПУТИО ЈАСНЕ ЗАХТЕВЕ ФИНСКОЈ И ШВЕДСКОЈ: Бацио Скандинавце на нове муке, ево шта ће морати да учине
Турски лидер не одступа ни за педаљ
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган разговарао је са премијером Шведске Магдаленом Андерсон о намери Стокхолма да постане део НАТО. Он је том приликом указао да је неопходно да Шведска прекине подршку терористичким организацијама и да укине ограничења које је Шведска увела против Турске у домену одбране.
"ДОШЛО ВРЕМЕ ДА СЕ ТУРСКА ИСКЉУЧИ ИЗ НАТО" На Западу огорчени политиком Анкаре у последњих 20 година
НЕМАЈУ ТОПЛУ ВОДУ И СТРУЈУ, ПАТЕ ОД БУКЕ И НЕСАНИЦЕ: Број дезертера у америчкој морнарици порастао за 150%
"МИ СМО НА ТАЧКИ БЕЗ ПОВРАТКА" Нема промене става Турске по питању уласка Шведске и Финске у НАТО
- Ердоган је рекао премијеру Шведске да Стокхолм мора да прекине политичку, финансијску и војну помоћ терористичким организацијама. Рекао је и да ограничења које је Стокхолм увео Анкари у сфери одбрамбене индустрије морају да буду укинута - саопштила је канцеларија турског лидера.
Финска и Шведска су поднеле захтев за пријем у Алијансу али је Турска то блокирала због ставова тих земаља према курдском проблему. Шведски министар спољних послова Ан Линде нагласила је раније да је Шведска међу првима, још 1984. године, уврстила Радничку партију Курдистана у списак терористичких организација.
Разговор са финским председником
Уследио је и разговор са председником Финске Саулијем Нинистеом. Нинисте је Ердогану рекао да ће Хелсинки преузети на себе обавезе по питању безбедности савезника у НАТО.
Ердоган је с друге страхе указао да је игнорисање терористичких организација које представљају претњу по савезнике у супротности са духом пријатељства и савезништва. У међувремену се огласио и председник финског парламента Мати Ванханен који је рекао да земља не може да мења своје правне норме због Турске и да изручује "невине људе". Ванханен је додао да нема сумње да ће Финска ући у НАТО.
Турски лидер је недавно изјавио да су скандинавске земље расадник тероризма, да имају обичај да се "гостољубиво односе" према терористима, да их пуштају у парламент и да због тога Турска за сада не можемо позитивно да гледамо на њихове намере да уђу у НАТО.