УЗБУНА У ИТАЛИЈИ?! Издато ХИТНО упозорење: Спрема се евакуација становништва, само што није прорадио чувени вулкан
Недавни низ земљотреса није изазвао штету или довео до повреда међу становницима, али је подигао нову забринутост због утицаја хитне евакуације хиљада људи, вршећи притисак на локалне власти и владу крајње деснице на челу са премијерком Ђорђом Мелони
Стотине малих потреса погодиле су густо насељено вулканско подручје западно од италијанског града Напуља последњих недеља, нагнавши владу да брзо преради планове масовне евакуације, иако стручњаци не виде непосредан ризик од ерупције, јавља АП.
НОЋАС ЈЕ БИЛО КРИТИЧНО: Први снимци чувеног вулкана најављују катастрофу, наређена ОПШТА ЕВАКУАЦИЈА (ВИДЕО)
ИЗДАТО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ, И ТО НАРАНЏАСТО! Спрема се евакуација становништва, само што није прорадио чувени вулкан
ПОНОВО СЕ АКТИВИРАО ВУЛКАН КОЈИ ЈЕ УНИШТИО 700 ДОМОВА: Избацује лаву више од 150 метара у висину (ВИДЕО)
У последњем од дугог низа потреса, земљотрес јачине 4,0 степени Рихтерове скале погодио је у понедељак регион Кампи Флегреи (Флегрејска поља). У региону се налази калдера, депресија у облику котла која је остала иза ерупције веома великог вулкана.
Она у Кампи Флегреију највећа је у Европи и последњи пут је еруптирала 1538. Нова експлозија би угрозила пола милиона становника.
Потрес од понедељка уследио је после земљотреса јачине 4,2 степени Рихтерове скале забележен прошле недеље, најјачег у овој области у последњих 40 година, према Националном институту за геофизику и вулканологију (ИНГВ).
Стручњаци ИНГВ-а упозорили су власти и становнике да би потреси могли да се интензивирају у блиској будућности како се сеизмичка активност буде наставила. Међутим, они су појаснили да интензитет подрхтавања не значи повећан или непосредан ризик од нове ерупције.
У студији објављеној у јуну, тим научника у ИНГВ-у је указао на могућност да би због кретање калдере могла да пукне њена кора. Међутим, студија је нагласила да тренутно нема конкретних разлога за предвиђање традиционалне вулканске ерупције која укључује изливање лаве.
- Сеизмичка активност се интензивирала месецима. Приметили смо више од 3.000 потреса од почетка 2023. године - рекао је Ђанфилипо Де Астис, виши истраживач у ИНГВ, за Асошијетед прес у уторак.
- Међутим, само 65 је било изнад 2,0 магнитуде - додао је он.
Де Астис је приметио да се ови феномени у области Кампи Флегреи – познати као "брадисеизам" (дуготрајна и непрекидна, спора вертикална нестабилност Земљине коре, као на пример у области Напуља, где је током 2000. такво кретање варирало од шест метара испод до шест метара изнад нивоа мора) – трају хиљадама година, укључујући "циклични процес подизања и спуштања нивоа тла", који је широко примећен и измерен.
Подручје Кампи Флегреи се протеже на запад од периферије Напуља до Тиренског мора. Отприлике трећина је делимично потопљена испод залива Поцуоли, док у преостале две трећине живи око 400.000 људи.
Град Напуљ је окружен вулканима с обе стране: Кампи Флегреи на западу и Везув на истоку. Везув је познат широм света по томе што је уништио древне градове Помпеју Херкуланум када је еруптирао 79. године нове ере.
Недавни низ земљотреса није изазвао штету или довео до повреда међу становницима, али је подигао нову забринутост због утицаја хитне евакуације хиљада људи, вршећи притисак на локалне власти и владу крајње деснице на челу са премијерком Ђорђом Мелони.
Стручњаци су саветовали градско веће Напуља да спроведе безбедносне провере у болницама, школама и јавним зградама.
Министар цивилне заштите Нело Мусумеци рекао је у уторак да је влада убрзала израду "планова за егзодус у случају ванредне ситуације", о чему би требало да се расправља на следећој седници владе.
Према постојећим плановима евакуације, када се достигне ниво узбуне, стотине хиљада људи који живе у најопаснијим подручјима биће пребачени у друге италијанске регионе.
Али, у студији из 2022. коју је објавио Национални истраживачки савет (ЦНР), група економиста је проценила да би непосредна евакуација целе области Кампи Флегреи – како је описано у плановима за ванредне ситуације – коштала око 30 милијарди евра годишње, уз негативан утицај на бруто домаћи производ Италије од око један одсто.
Ризик од вулканске ерупције у читавом региону Јужне Кампање - који укључује Напуљ - утицао би на око три милиона људи, који се налазе на подручју од око 15-20 километара од могуће ерупције, наводи се у студији.
- Нема сумње да планове треба ажурирати, али то је сложено питање - рекао је Де Астис у телефонском интервјуу. "Свакако, путеви за бекство морају бити проширени како би се омогућио бржи егзодус. Влада би свакако требало да делује по питању инфраструктуре.
Али "психолошки фактори" су много непредвидивији, додао је он.
- Имамо историјска искуства с ерупцијама када су грађани одбијали да напусте своје домове и радије су остајали и на крају умирали тамо. Шта треба да радимо у том случају? - рекао је он.