ЕСКОБАРОВА ЗАОСТАВШТИНА ПРОГАЊА КОЛУМБИЈЦЕ! Све се отело контроли, биолози не могу да пронађу ређење (ВИДЕО)
До 1975. године имао је устаљене руте по којима је превозио дрогу на обалу САД, највише у Мајами и Њујорк, а до 1980. месечно и до 80 тона кокаина.
Нилски коњи који су се последних деценија неконтролисано намножили у Колумбији постали су велики проблем, јер животињско царство које је некада припадало нарко-краљу Паблу Ескобару нико више не може да заузда, а решење не виде ни стручњаци за стерилизацију.
ОВА ЗЕМЉА ЈЕ ПРЕД КОЛАПСОМ ЗБОГ КОРОНЕ! Болнице су пуне, а председник државе ради невероватну ствар!
ПОРОДИЧНА СВАЂА СЕ ПРЕТВОРИЛА У ПОКОЉ: Монструм (37) убио жену и два тинејџера, потом пресудио и себи!
СТРАВИЧАН ЗЛОЧИН НА СИЦИЛИЈИ: Мушкарц убио супругу, забо јој нож за папир у врат
Ескобар је на врхунцу нарко-владавине 1980. године из Африке прошверцовао четири нилска коња за свој приватни зоо врт који је био део његовог огромног ранча на хацијенди "Наполес" смештене између Медељина и колумбијске престонице Боготе, у коме су живели и нојеви, жирафе, антилопе и слонови.
Три женке и један мужјак живели су у почетку на великом језеру на имању на коме су се дању опуштали, а ноћу шетали. Ескобар је дозвољавао људима да долазе и разгледају животиње, након његовог убиства 1993. хацијенда је пропала, животиње су нашле нови дом, али нико није желео да збрине нилске коње, створења која могу бити тешка и неколико тона.
Четири деценије касније, они су постали дивљи, део њих је побегао са имања и сада живи у Магдалени, најдужој колумбијској реци.
Према проценама их има 80, а како стучњаци кажу у наредних 10 година могло би их бити и 150.
Карлос Валдерама, ветеринар локалне еколошке групе који је, како се наводи, први урадио хируршку стерилизацију нилског коња у дивљини, каже да није оптимиста да проблем такође да се реши.
- Животиња је била толико велика да нам је била потребна дизалица, поступак је трајао 12 сати. Оно што је још значајније јесте да је урађен у Колумбији хиљадама километара од њиховог природног станишта у Африци - рекао је Валдерама.
Подсећа да у природном афричком станишту њихова популација зависи од сезонских суша, које им ограничавају храну и територију, али и да свега тога нема у Колумбији. Немају ни природне непријатеље иако је близу имања било јагуара који су, како додаје, премали да би напали једног нилског коња.
- Јагуар је наш највећи предатор, али он има сто килограма у поређењу са две или три тоне колико тежи нилски коњ и он ту ништа не може - рекао је Валдерама.
Биолози напомињу да нилски коњи нарушавају екосистем и загађују реку. "Бактерије могу довести до смањеног нивоа кисеоника у води и узроковати смртност риба и штетно цветање алги" рекао је стручњак Универзитета у Калифонији Џонатан Шурин.
Неки решење виде у изградњи резервата, али Колумбија за то нема 500.000 долара.
Валдерама каже да и да их је видео и на удаљености од 250 километара од хацијенде.
Рибари се плаше тих џинова, које ноћу улазе на имања, једу усеве и некада случајно згњече мања говеда, рекао је он и додао да ниједан човек није страдао због њих.
Ескобар је убијен 1993. дан након 44. рођендана. Био је на Форбсовој листи најбогатијих на свету. Иако је немилосрдно убијао све који су се усудили да му стану на пут, а сматра се да их је било око 4.000, помагао је сиромашнима. Бескућницима је саградио више стотина кућа. На његовој сахрани било је 26.000 људи.