ЕСКСТРЕМНО СИРОМАШТВО НЕ БИРА: "Глад се вратила"
- Глад се вратила -упозорио је шеф УН-а за хуманитарну помоћ Марк Ловкок и додао да ће бити добро ако се не деси велика глад
Из Уједињених нација су објавили да у овој години хуманитарну помоћ треба 168 милиона људи, а да ће тај број у следећој години бити већи за 40 одсто - рекордних 235 милиона људи. У две деценије први пут је порасла и стопа екстремног сиромаштва.
КАТОЛИЧКИ СВЕШТЕНИЦИ ЗЛОСТАВЉАЛИ ТИНЕЈЏЕРЕ: Детаљи случаја који је потресао свет
ГЛАД КУЦА НА ВРАТА ТИГРАЈА: Крвави сукоб оставио сто хиљада људи одсечено од света (ВИДЕО)
БИЋЕ ПОД ЗАШТИТОМ МОСКВЕ: Адвокат Едварда Сноудена открио његов следећи потез
УН сваке године процењује за колико људи у свету ће бити потребна хуманитарна помоћ. Претпоставкама настоје спречити катастрофе у најугроженијим државама.
За следећу годину тај број износи 235 милиона становника што је скоро једнако укупном броју становника Индонезије која је четврта најмногољуднија земља света. За помоћ ће требати милијарде долара.
Први пут у 22 године порасла је стопа екстремног сиромаштва, а најпогођенији су млади и жене. Најзначајнији узрок за то је пандемија корона вируса.
Резултат раста цена хране и пад дознака из иностранства би могао бити да сиромашни неће моћи преживети без међународне помоћи. У УН страхују да ће се удвостручити број оних којима прети глад.
- Глад се вратила -упозорио је шеф УН-а за хуманитарну помоћ Марк Ловкок и додао да ће бити добро ако се не деси велика глад.
Пандемија је допринела и да се погоршају здравствене услуге попут оне која се односи на превенцију маларије. Ловкок такође страхује од тога да ће то за последицу имати скраћивање животног века.
Осим пандемије, дугорочном повећању броја оних којима ће бити потребна хуманитарна помоћ допринеће глобално загревање, али и сукоби у различитим деловима света, навели су.
Постоји и опасност да УН не осигура довољно новца за међународну помоћ, преноси магазин "Ецономист".