РАСПАШЋЕ СЕ КАО ЈУГОСЛАВИЈА: Запад спремио крвави сценарио познат још из 1990-их година!
Етничке тензије и чести сукоби су увек увод у грађански рат
Савезна Република Етиопија спада у ред економски најбогатијих држава на афричком континенту. Међутим, оно што је мучи је то што на њеној територији живи мноштво различитих етничких група, па постоји бојазан да би се из тог разлога могла распасти по шавовима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/06/23/profimedia-0253815610.jpg?itok=XI-r5gyB)
РАТ БУКТИ У ЕТИОПИЈИ: Док се свет бави Карабахом и Француском, на рогу Африке лете главе брзином светлости!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/25/pleme_suri.jpg?itok=kIuzRV3U)
СУРОВИ РИТУАЛ ДО СМРТИ! Борба за невесту до последње капи крви: Севају штапови у борби младића за "трофеј" (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/16/egipat2.jpg?itok=8QTr9Ovo)
ЕГИПАТ БРУТАЛНО ГРМИ НАД МЕДИТЕРАНОМ: Спремају се за најгори сценарио, Путин шаље "поздраве", а разлога за то заиста има (ВИДЕО)
Данас је у провинцији Тиграј забележно снажно гранитирање, претпоставља се да је преко 20 етиопских војника рањено услед све већих тензија различитих етничких група.
Премијер Етиопије Абиј Ахмед Али, који је прошле године добио Нобелову награду за мир за решавање граничног спора са суседном Еритрејом, одбио је да заустави сукобе у провинцији Тиграј који би могли да прерасту у грађански рат.
Војска се у среду сукобила са тиграјанским снагама у северном делу провинције. Премијер Абиј тврди да су владине базе напали Ослободилачки фронт народа Тиграј (ТПЛФ). ТПЛФ је био доминантна политичка снага у Етиопији више од 20 година, али је пропао са Абијем када је дошао на власт 2018. године.
Амерички државни секретар Мике Помпео послао је поруку подршке Абија путем твитера у среду. Напетости између Адис Абебе и ТПЛФ-а ескалирају од септембра када је Тиграј одржао регионалне изборе упркос савезној влади.
На основу свега може се закључити да Етиопији сада прети опасност од ескалирања овога сукоба у етнички грађански рат. Постоји очигледна сличност ове ситуације са догађајима који су се дешавали на просторима бивше Југославије током деведесетих.
У последњих годину дана било је много избијања међуплеменског насиља, а током викенда наоружани људи убили су 32 особе и запалили 20 кућа на западу земље. За убиства је крива група која се одвојила од Ослободилачког фронта Оромо.
Земља је етничка мешавина различитих племена - Амхара, Оромо, Тигрејци, Сомалци, Сидама, Гураге, Волајта и неколико других.
Највећи део борби водио је ТПЛФ, који је водио Зенави, који је постао председник Етиопије 1991. године. Зенави је владао земљом до његове смрти 2012. године. Његову владавину обележио је период транзиције земље у којој је економија највише цветала.. Наследио га јеХајлемаријам Десалењ (Волајта), који је штафету пренео на Абија (Оромо), 2018. године. Али како је моћ Тиграјанаца смањена, расли су етнички немири, посебно међу Оромима, који чине трећину становништва земље од укупног броја становника.