ЕТИОПИЈА ПРИМОРАНА НА ПРЕКИД ВАТРЕ, ВЕЛИКА ПОБЕДА ПОБУЊЕНИКА: ТПЛФ умарширао у своју престоницу Мекеле (ВИДЕО)
У земљи и даље влада велика хуманитарна криза, извршени су бројни масакри
Централна влада Етиопије прогласила је једнострани прекид ватре након што је марксистички покрет Народноослободилачки фронт Тиграја (ТПЛФ) преузео контролу над Мекелеом. Главни град регије Тиграј поново је преузео ТПЛФ након скоро осам месеци борбе за коју Уједињене нације тврде да је 350.000 људи одвело на ивицу глади.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/29/shutterstock_252888340.jpg?itok=ihJzZLfF)
Доктор специјалиста саветује: СИГУРАН НАЧИН да избегнете стомачне тегобе на путовањима!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/29/210893551_164504442338898_8771584216203886085_n.jpg?itok=wOMiYAiA)
РУСИ "ЗАСТРАШИВАЛИ" ХОЛАНДСКУ МОРНАРИЦУ: Откривени детаљи "напада" над Црним морем
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/29/evertsen_foto_profimedia.jpg?itok=95kpwuqH)
НОВА ДРАМА НА ЦРНОМ МОРУ: Руски борбени авиони угрозили ратни брод Холандије?!
ТПЛФ је саопштио да је поново преузео контролу над Мекелеом, а становници су пријавили да су први пут од новембра у граду видели трупе у регионалним униформама Тиграја.
- Главни град Тиграја, Мекеле, под нашом је контролом - рекао је Гетачев Реда, портпарол ТПЛФ, новинској агенцији "Ројтерс" сателитским телефоном 27. јуна.
Изјаву о "тренутном, једностраном" прекиду ватре пренели су државни медији, а то је уследило убрзо након што је привремена администрација Тиграја, коју је федерална влада именовала након протеривања снага ТПЛФ-а, побегла из Мекелеа и позвала на примирје како би се омогућила очајнички потребна помоћ.
- Ова једнострана декларација о прекиду ватре почиње данас 28. јуна 2021. и остаће до краја пољопривредне сезоне - наводи се у изјави коју је објавила савезна влада. Главна сезона садње у Етиопији траје од маја до септембра.
"Ројтерс" је известио да портпарол етиопског премијера и портпарол војске нису одговарали на телефонске позиве и поруке тражећи коментар. Није било могуће одмах контактирати ТПЛФ ради коментара о прекиду ватре.
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш рекао је да је разговарао са етиопским премијером Абијем Ахмедом и да се "нада да ће доћи до ефикасног прекида непријатељстава".
- Од кључне је важности да су цивили заштићени, да хуманитарна помоћ дође до људи којима је потребна и да се пронађе политичко решење - рекао је Гутереш у изјави. Сједињене Државе, Ирска и Британија затражиле су хитан састанак Савета безбедности УН-а који би могао да се одржи 2. јула.
Западне земље још увек нису успеле да организују јавно заседање о Тиграју, а многе афричке земље, Кина, Русија и друге државе кризу сматрају унутрашњом етиопском афером.
Аби је почетком новембра 2020. наредио копнену и ваздушну војну операцију у Тиграју, оптужујући ТПЛФ за оркестрирање напада на логоре савезне војске. Поновно заузимање главног града Тиграја од стране марксистичког ТЛПФ-а уследило је након недавних извештаја о ескалацији борби између владиних трупа и ТПЛФ-а изван Мекелеа.
Међународни притисак на Етиопију поново је порастао након што је војни ваздушни напад на прометној пијаци у Тиграју усмртио више од 60 људи, и након што су лекари без граница рекли да су три особе убијене у одвојеном инциденту.
- Овај акт крши привилегије и имунитет УН-а и правила међународног хуманитарног права у погледу поштовања предмета хуманитарне помоћи. Оштро осуђујем ову акцију - објавила је извршна директорка УНИЦЕФ-а Хенријета Форе на Твитеру.
УНИЦЕФ је упозорио да се најмање 33.000 тешко неухрањене деце суочава са "непосредном опасношћу од смрти", а да више људи не стигне до Тиграјевих снага. Становници Тиграја, у којем живи скоро шест милиона људи, говорили су о масакрима, широко распрострањеном сексуалном насиљу и неселективним убиствима цивила.
Упркос тврдњама да СБ УН треба да разговара о ситуацији у Етиопији, Г7 га је потпуно занемарио на самиту, уместо што су се усредсредили на Кину и Русију, нису ниједном споменули интензивно насиље и ратни злочини у региону Тиграј.