"ЕУ ЈЕ ПОТРЕБНА ПОМОЋ" Вархеји: Свесни смо специфичне позиције у којој се налази, али сматрамо Србију савезником
Европски комесар за проширење, Оливер Вархеји, изјавио је да је Србија постигла известан напредак у европским интеграцијама.
Додао је и да је сада у светлу глобалне ситуације и рата у Украјини, за чланице Европске уније посебно важна заједничка спољна и безбедносна политика.
БЕС У АУСТРИЈИ: Траже хитно укидање санкција Русији - Само Американци профитирају!
ПОЧИЊЕ! НАТО бомбардери спремни - огласио се и Столтенберг
ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПРИПРЕМА ЗА НУКЛЕАРНИ РАТ?! Почиње ВЕЛИКА војна вежба: "Наше снаге имаће целодневне маневре"
- Ако посматрате владавину права, они (Србија) су сада напредовали, али усклађивање са заједничком спољном и безбедносном политиком остаје проблем, рекао је Вархеји за бриселски портал "ЕУРАКТИВ".
- Јасно ми је да у геополитичкој ситуацији у којој се налазимо, државе чланице посвећују огромну пажњу том питању, истакао је Вархеји после представљања овогодишњег пакета извештаја о проширењу ЕУ.
Вархеји је нагласио да је ЕУ "свесна веома специфичне и необичне позиције у којој се налази Србија".
- Али, потребна нам је њихова подршка, и потребна нам је њихова помоћ, а постоје начини да се то постигне. Ово је питање савезништава. А ми сматрамо Србију савезником, додао је Вархеји.
На питање да ли има утисак да је у земљама кандидатима за чланство у ЕУ претходних година постигнут опипљив напредак, Вархеји је одговорио: "Посматрајући извештај, сви су уравнотежени, дакле постижемо напредак".
- Наравно постоје проблеми са сваком земљом кандидатом појединачно, али то је природа тих извештаја да увек у први план ставимо оно где треба више учинити. Ипак, не можемо заборавити ни потпуно другачији геополитички контекст у којем тренутно радимо. А тај геополитички контекст нуди и своје шансе, додао је комесар.
Он је оценио да су се "времена променила у том смислу да Европа може нешто и да понуди, а не само да тражи, а понекад понуде боље функционишу од захтева".
Говорећи о предлогу Европске комисије да се Босни и Херцеговини додели статус кандидата за ЕУ, а да она потом испуни одређене услове, Вархеји је рекао да БиХ сада "треба да докаже да може да чини ствари и другачије".
Он је, међутим додао да та "шаргарепа" у виду статуса кандидата, није понуда за политичку елиту, већ за земљу. Остаје ипак да се види како ће лидери ЕУ одговорити на тај предлог Комисије, који ће вероватно разматрати у децембру.
Вархеји је истакао и да се први пут у последњих неколико година у извештају о проширењу наглашава и стратешки значај добрих односа ЕУ са Турском.
- Треба и сами да схватимо да је Турска кључни савезник у НАТО, да је веома значајан регионални актер и да је у нашем интересу да је имамо на својој страни, рекао је Вахеји.