ЕУ на ВЕШТАЧКОМ ДИСАЊУ због корона вируса: Мрачне прогнозе европских политичара
Европска унија преживела је мигрантску кризу, Брегзит и кризу еврозоне, али остаје питање хоће ли преживети и корона вирус.
Бивши италијански премијер, Енрико Лета, анализира за "Гардијан" стање у којем се тренутно налази ЕУ суочена са пандемијом новог вируса.
- Суочени смо с кризом која се разликује од досадашњих криза. Делимично је то зато што се овај вирус непредвидиво шири, а делимично јер је "европејство" ослабило у последњој деценији. Дух заједништва у Европи данас је слабији него што је био пре 10 година - сматра Лета.
Научници су дошли до НОВОГ СИМПТОМА корона вируса: До сада је пролазио НЕПРИМЕЋЕНО јер нема никакве везе са респираторним инфекцијама
У овим земљама има НАЈМАЊЕ ОБОЛЕЛИХ ОД КОРОНЕ: На листи је и неколико европских земаља
Кинези опет у страху од короне? Овој провинцији прети ДРУГИ ТАЛАС злогласног вируса?
Тврди како ЕУ мора да се обрачуна са "смртоносним ризиком", а највећи јој проблем представља "Трамп вирус".
- Кад бисмо сви заузели стратегију попут "Италија на првом месту", или Белгија, или Немачка, потонули бисмо сви скупа - упозорава бивши италијански премијер.
О солидарности, тачније њеном одсуству у ЕУ, ових дана многи имају штошта да кажу.
Бивши председник ЕУ комисије који ретко медијски иступа, Жак Делор, прекинуо је ћутање речима да "недостатак солидарности представља смртну опасност за Европску унију".
И садашња председница Комисије, Урсула фон дер Лејен, прекорила је поједине европске земље да су у тренутку кад је Европи више него икад било потребно "сви за једнога, један за сви", одговориле дизањем зидова, затварањем граница и дистанцирањем од туђих проблема.
- Одлуке које данас донесемо у овој кризи ће се дуго памтити и утицати на то како ће ЕУ сутра изгледати - поручила је фон дер Лејен.
Док је Италија стајала усамљена унутар раскољене ЕУ, Русија и Кина улетеле су као спасоносне узданице.
- Кина агресивно форсира поруку да је, за разлику од Сједињених Америчких Држава, поуздан и одговоран партнер. Морамо бити свесни да постоји геополитички фактор који укључује борбу за утицај кроз политику великодушности. Такође, ту је и борба око наратива у Европи. Важно је да ЕУ покаже да је Унија која штити и да солидарност није само празна фраза - поручио је пре неколико дана шеф дипломатије ЕУ Жосеп Борел.
Немачка, Аустрија, Француска и остале државе чланице у међувремену су отвориле врата својих болница за оболеле из Италије, а заштитну опрему и респираторе је на крају Италији послао и амерички председник Доналд Трамп.
Ипак, горак укус у устима је остао, а последице понашања ЕУ у овој кризи прво би се могле видети управо у Италији.
- Ово је дефинитивно кључан тренутак за ЕУ. Ако крене у лошем смеру, постоји озбиљан ризик да је ово крај уније. То потиче националистички популизам - објашњава бивша саветница шефа ЕУ за спољну политику Натали Тоци.
Ипак, Тоци наглашава да је популарност Матеа Салвинија у Италији у опадању, а расте подршка премијеру Ђузепеу Контеу.
- Народ уствари жели рационалног, умереног, уверљивог и чврстог вођу - сигурна је Тоци.
Остаје тек да се види кога ће јавност изабрати и да ли је вирус корона био последњи ексер у ковчегу ЕУ, објашњава бивша саветница поверенице за проширење ЕУ Хедер Грабе.
- Свака криза до сада је смањила поверење међу државама чланицама и унутар целог система и то је стварни проблем - рекла је Грабе.
Подељеност је очегледна кад се погледа реаговање Европе на економске последице корона вируса. Француска, Италија, Шпанија и још десет других чланица жели да уведе "корона-обвезнице" којима би се смањила цена задуживања појединих чланица јер би за њих гарантовала заједнички цела еврозона.
Немачка, Аустрија, Финска и Холандија оштро се противе овом предлогу. Сматрају како обвезнице за решавање проблема са корона вирусом не би решиле претходна дуговања.
Има наде за излазак из кризе
Неколико је могућих решења за излазак из корона-кризе.
Лета предвиђа да ће доћи до "споразума о корони", а питање заједничког дуга ће се избећи тако што ће обвезнице бити издате од стране Европске инвестиционе банке. Најважније је како ће Немачка и Холандија реаговати.
- Кључна порука за Немце и Холанђане: молим вас, немојте блокирати, немојте зауставити европске мере које можемо заједно предузети - рекао је Лета.
Професор ЕУ права, Лук ван Миделар, пак сматра како се ЕУ може да се извуче импровизацијом као последњом сламком спаса.
- ЕУ је неспособна да се носи се с било каквом кризом или непредвиђеним околностима, али некако сваки пут под притиском импровизује решење. Тако је било и с кризом еврозоне - сматра професор.
Које год решење ЕУ челника било, оно ће обликовати јавно мњење, сматра Тоци.
- Ако превлада европска подела, остаће сећање на раздобље кад су Кина и Русија пожуриле у помоћ Италији. Поверење Италије у ЕУ више зависи од тога шта ће Европа учинити, него што чине Кинези и Русија - закључује Тоци.