ЕУ отвара школу за ШПИЈУНЕ, две државе водиће главну реч, а нису Француска и Немачка
Остале најављене иницијативе обухватају планове да Чешка, Француска, Немачка, Италија и Шпанија развију до 2025. године нове војне дронове
Одлука 28 чланица бриселске фамилије је да, у оквиру планова за стварања заједничке војске ЕУ, обуку обавештајне мреже Уније повери - Грчкој и Кипру. Обзнањујући у Европском савету намеру оснивања Заједничке обавештајне школе, министри одбране и спољних послова ЕУ су најавили још 16 пројеката колективне безбедности, у оквиру споразума који омогућава мањим групама земаља чланица да учествују у војним иницијативама.
- Заједничка обавештајна школа ЕУ ће пружати образовање и обуку у обавештајним дисциплинама - наводи се у саопштењу Европског савета.
ПОПЛАВЕ УСРЕД ПУСТИЊЕ: Саудијску Арабију погодило незапамћено невреме (ВИДЕО)
Остале најављене иницијативе обухватају планове да Чешка, Француска, Немачка, Италија и Шпанија развију до 2025. године нове војне дронове. Француска, Немачка и Шпанија би требало да раде на новој генерацији борбених хеликоптера. Командни центар у Бриселу задужен за мисије војних тренинга ЕУ требало би да буде унапређен.
Чешка и Немачка би требало да оформе нове стационарне трупе које би пружале подршку борбеним групама ЕУ, заједничким снагама земаља чланица које би биле упућиване на кризна подручја Африке и Блиског истока у кратком року. Оне, истина, постоје већ више од десет година, али никада нису послате на бојно поље због неслоге у Савету ЕУ који функционише по принципу консензуса у питањима безбедности.
Преминуо начелник руске војне обавештајне службе (ГРУ) Игор Коробов
Но, нови подстицај старој идеји заједничке ЕУ одбране дао је “двојац” који чини окосноцу Уније, немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Емануел Макрон. Њихова намера да створе армију ЕУ је добила додатни замајац после инсистирања председника водеће чланице НАТО Доналда Трампа да би европски савезници требало више да уложе у заједничку касу Алијансе. Одговор Макрона била је најава формирања европске војске, што је Трамп доживео као увреду, која је изазвала тензије између два савезника током обележавања 100. годишњице Великог рата.
Руски фактор
"ЕУ обзервер", онлајн новине које од 2000. пишу о ЕУ, констатује да пројекат воде Кипар и Грчка, “две традиционално Русији блиске земље”. Примећује се да се то догађа у “време повећаних напетости због руских шпијунских операција у Европи и на Западном Балкану, укључујући покушаје убистава у Великој Британији и Црној Гори”.