Ево како изгледа живот у најсрећнијој земљи на свету, према извештају УН, током епидемије корона вируса (ВИДЕО)
Државе се рангирају на основу шест фактора који су у основи добростања: приход, слобода, поверење, здравствено стање, социјална подршка и великодушност.
За Финца Самуела Копероинена, живот у најсрећнијој земљи на свету током пандемије корона вируса, није ствар краткорочне среће.
Поента је у друштвеној сигурности и другим системима подршке које његова држава има и прије него што се деси невоља.
"СВАКИ МИНУТ ЈЕ ВАЖАН" - ОСВАНУЛИ ПЛАКАТИ НА МОСКОВСКИМ УЛИЦАМА: Руси граде болницу за заражене корона вирусом (ФОТО)
ПРЕДСЕДНИК РЕГИЈЕ КАМПАНИЈА ШОКИРАО ИТАЛИЈАНЕ: "Послаћу вам карабињере са бацачима пламена" (ВИДЕО)
ТРАМП ОПЕТ У СРЕДИШТУ СКАНДАЛА: Брутално изврђао новинара који га је питао о корона вирусу (ВИДЕО)
Финска је најсрећнија земља света трећи пут заредом, према најновијем Светском извештају о срећи Уједињених нација који је објављен јуче. Друго и треће мјесте су заузеле Данска и Швајцарска.
Државе се рангирају на основу шест фактора који су у основи добростања: приход, слобода, поверење, здравствено стање, социјална подршка и великодушност.
- Важан дио добростања је квалитетна јавна здравствена заштита - каже Копероинен, предузетник из Хелсинкија, који је ожењен и има троје деце. Он каже да Финци имају осећај да ће у случају да се разболе, добити адекватно лечење.
- Верујемо у квалитет и доступност здравствене заштите, а важна је и наша мрежа социјалног осигурања. То нам помаже ако изгубимо посао, разболимо се, или се наша деца разболе. Изгубићемо приходе, али ћемо добити компензацију која нам помаже да преживимо и прилагодимо дневну потрошњу - додаје он.
Нису само здравствена нега, нега деце, образовни систем и погодности за незапослене оно што чини добро друштво, посебно у узмемирујућем времену, док се коронавирус шири светом.
- Локалне општине и цркве организују помоћ за своје чланове - каже Копероинен.
Ту су, такође, и услуге које се организују преко интернета, попут Nappi Наапури, где људи могу дати и тражити помоћ из свог суседства.
Најсрећније земље су оне где грађани имају осећај припадности, поверења једних у друге и где се узајамно цене, рекао је Џон Хеливел, коаутор извештаја.
- Већа је отпорност јер подељено поверење смањује терет недаћа, а тиме и неједнакост добростања - рекао је он.
Срећа неће вакцинисати ове земље против новог вируса, каже Џефри Сакс, професор економије и директор Центра за одрживи развој на Универзитету Колумбија, такође један од аутора извештаја.
- Нити су здравствени системи, сами по себи, спремни да се изборе са овим. Кључне мере у недељама који долазе биће социјално дистанцирање, самоизолација, карантин и друге мере да затворимо, намерно и системски - ако се добро одради - кључне делове друштвеног и економског живота - каже Сакс.
- То је веома тежак режим, тешко га је спровести и следити, и намеће велике економске трошкове на краћи рок. Циљ је да се избегне велика стопа смртности. Сигуран сам да ће владе које добро функционишу, боље решити све ово, јер епидемија захтева јаке и ефикасне владе и примену - каже он.
Насупрот томе, ситуација у САД-у, које су у извештају о најсрећнијим државама на свету заузеле 18. место, "јесте хаотична", каже Сакс.
- У овом случају, то је одраз ниског поверења у владу, слаб учинак и очекивања јавности од владе. Ми смо потпуно неспремни - додаје амерички професор.
Аутори извештаја истичу да у тешким временима заправо може доћи до повећања осећаја среће.
- Глобална пандемија представља велики ризик за главне факторе добростања, посебно здравље и приходе - објашњавају они.
- Као што су показале студије земљотреса, поплава, цунамија и чак економске кризе, друштва са високим степеном поверења природно траже и налазе начине да заједно раде како би поправили штету и поново створили боље животне услове. То, понекад, доводи до изненађујућег пораста среће након нечега за шта би се, иначе, могло очекивати да буде апсолутна катастрофа. Изгледа да је најчешће објашњење то да су људи пријатно изненађени спремношћу својих комшија и институција да удруже снаге како би помогли једни другима - додаје се у извештају.
- То појачава осјећај припадности и поноса оним што су постигли. Ове предности су некада довољне да надокнаде материјалне губитке.
Додаје се да страх, разочарање и гнев преовладају онда када друштвено ткиво заједнице није чврсто.
Са овим се слаже финска професорица историје и грађанског васпитања, Виле Јатела.
Она не сматра да је финска влада савршена, али верује да ће актуелна администрација дати све од себе током ове кризе.
- Можда се, из ове перспективе, могу наћи неке ствари које је требало учинити раније или касније или их оставити недовршене. Али, током оваквих криза, они морају радити с информацијама које имају и не могу предвидети будућност. Не може се све проценити 100 одсто сигурно, тако да верујем да ће они учинити најбоље што знају и све што могу.
Две земље у рату - Јужни Судан и Авганистан су на претпоследњем и последњем месту листе 156 рангираних земаља. Следе, Зимбабве, Руанда и Централноафричка Република.
Бутан је Уједињеним нацијама 2011. године предложио Светски дан среће, што је усмерило међународну пажњу на срећу као мерило благостања.
Генерална скупштина УН је 2012. прогласила 20. март за Светски дан среће, признајући "важност среће и благостања као универзалних циљева и тежњи у животима људи широм света и важност њиховог препознавања у јавним политичким циљевима".
Извјештај за 2020. годину заснован је на подацима прикупљеним 2018. и 2019, и не обухвата период током ванредних мера предузетих широм света због пандемије корона вируса.
Чак и без утицаја корона вируса, ниједна од највећих светских економских сила није се квалификовала у првих 10 најсрећнијих држава. Уједињено Краљевство је заузело 13. место, што је скок од два места у односу на прошлу годину док је Немачка остала на 17. месту другу годину заредом. Јапан је доспео на 62. место (на које је пао са 58. места), Русија се нашла на 73. месту (а била је на 68.), а Кина је заузела 94. место, што је за једно место горе него прошле године.
Док се свет бори са пандемијом Ким ИСПАЉУЈЕ РАКЕТЕ на све стране
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ОВАКО ИЗГЛЕДА БОЛНИЦА У БЕРГАМУ: Људи једва да дишу, лекари под пуном опремом спашавају животе
МЕДИЦИНСКА СЕСТРА УЖИВО ИЗ ИТАЛИЈАНСКЕ БОЛНИЦЕ: Више ни не бројимо мртве, ово постаје мучно! (ВИДЕО)
КОРОНА ВИРУС У 54 СЕКУНДЕ: Како се COVID-19 ширио светом (ВИДЕО)
Кубански студенти иду од кварта до кварта у активној потрази за зараженим од корона вируса