Ево ко је заправо Емина Ердоган: Занемећете када сазнате ПОЈЕДИНОСТИ из њеног ТАЈНОВИТОГ живота
Многи је воле, а многи је и мрзе, а ево и зашто
У службену посету Србији стигао је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, који је са собом повео супругу Емину. Док се о њему мање-више све зна, информација о првој дами Турске има далеко мање. Жена која са Ердоганом већ 40 година дели добро и зло у почетку није учествовала у политичкој каријери свог мужа, а онда се нашла у центру локалног скандала.
Посебно изненађење за Ердогана: Дачић се латио микрофона а ево коју песму је отпевао (ВИДЕО)
Хатс off то Turkey
Ит сент 1000 тонс support 2 rohingya ин бангладесх цонцентратион camps,wife оф Tayab ердоган Емина Ердоган arrivd thr тоо pic.twitter.com/azsQsbn5S2— схуја hyder (@shujahyder149) Септембер 7, 2017
Била је то шеста година владавине турског председника. Турска, тада и даље неокрњеног Ататурковог наслеђа, није добро поднела стајлинг Емине Ердоган. Тачније, реч је о представницама организације "Жене европске републике Турске", које су оптужиле Емину Ердоган да је носила хиџаб током путовања у иностранство, и тако "на нетачан и неправилан начин представила лице савремене турске жене у међународној јавности". Међутим, све је остало на тужби, а након иницијалне вести о овом случају се више ништа није знало.
Ердоган обишао цео Калемегдан: Погледајте низ фотографија са београдске тврђаве (ФОТО)
Конзервативна браћа
Емина Ердоган има 62 године, а рођена је у Истанбулу. Међутим, и даље постоје недоумице око насеља у ком је рођена, што је у Истанбулу јако важно: јер, огромна је разлика између савременог Ускудара (њен родни крај по једним подацима) и конзервативног и религиозног Фатихома (у који је стављају други извори).
Емина има арапске корене. Најмлађе је и једино женско дете у породици од петоро деце. Похађала је уметничку школу "Mithat паша", али је добровољно напушта пре матуре. Када је имала 15 година, старији брат Хусеин забранио јој је да напушта кућу јер "то није приличило девојчицама њених година".
Birgün yalan конуşмадан геçир.
Ердоğан'дан BBC'ye Türk Халкı
АБ 'не катıлıм istemiyor.
Тамамда ЦБ'нıм
Емина Ханıмда aynı фикирде ми ? pic.twitter.com/5KJSPSUron— боаци (@boaci61) July 12, 2017
Емина је у једном од ретких интервјуа признала да је то јако тешко поднела, те да је у једном моменту помишљала и на самоубиство. Ипак, у помоћ јој је притекла мајка, која јој даје дозволу да излази из куће. Ускоро упознаје списатељицу Шуле Јискел, која је преиспитивала улогу турске и уопште муслиманске жене у свету.
Емина ускоро постаје члан удружења "Асоцијација идеалистичке жене". Активно делујући у тој служби, упознала је и свог будућег супруга, за ког се удала 4. јула 1978, уз велики отпор Ердоганове мајке, која је инсистирала да јој се син ожени потпуно покривеном девојком, што Емина није хтела.
- Тајип је изгубио неколико килограма због стреса након свађе са мајком. Изгледао је као дух - рекла је поменута списатељица Јуксел.
Добро нам дошли: Нови Пазар нестрпљиво очекује Ердогана и Вучића (ФОТО)
eyvah eyvah емина ердоган piyasaya bütün ендамı show mahalline тесриф етмистир pic.twitter.com/3CGvllVRIf— вардар.т (@tipaycon) Аугуст 7, 2016
Емина и Реџеп Тајип имају четворо деце, две ћерке и два сина
Преживела је све успоне и падове свог супруга, од доласка на чело Истанбула, преко његових затворских дана (Ердоган је четири месеца провео иза решетака због изазивања верске мржње), па све до његовог оснивања партије АКП и доласка на чело земље.
Промена за 180 степени
Емина Ердоган је 2011. године добила награду Фонда Кранс Монтана за свој рад о положају жена у исламском свету.
- Ми сматрамо да све жене на свету заслужују сва социјална и политичка права. Права жена не треба да се приносе на жртву балансу снага и безбедности неких режима. Зато сматрам да нашу борбу за мир, демократију и слободу треба наставити са великом одлучношћу. Желим још једном да поновим да ми одбацујемо двојне стандарде и дискриминацију - рекла је тада Емина и постала херој секуларних жена Турске.
Ова њена изјава на додели награда веома је битна, јер ће већ неколико година касније променити ставове по том питању.
Ердоганова жена носила ХИЏАБ, а погледајте како се обукла Вучићева жена Тамара (ФОТО)
Емина Ердоган: Хареми били школе за жене https://t.co/a5skXlxzrF pic.twitter.com/iMYd6JWsbR— Бета News Agency (@BetaNewsAgency) March 10, 2016
Било је то 2016. године, када је њена изјава о харемима одјекнула у Турској, али и светској јавности.
- Харем је прелепа школа живота. Када гледамо уметничка дела, у највећем броју случајева срећемо жене опседнуте жељом за влашћу и задовољствима. Истовремено, хареми су били школе за жене, дом у којем су се оне припремале за живот, добијале образовање и занимале добротворним радом. Свим тим су управљале мајке султана - изјавила је прва дама Турске на конференцији "Мајке султана које су оставиле траг у турској историји".
Ово је изазвало неверицу у турској јавности, а један турски универзитетски професор је, коментаришући изјаву прве даме, на Твитеру написао да су "у време Мурата III књиге биле једино што никада није ушло у харем".
Србија домаћин Турској: Вучић и Ердоган у шетњи Калемегданом (ФОТО)
Два лица Турске
Реџип Тајип и Емина Ердоган pic.twitter.com/88laVWh6tE— Душан Станковић (@DusanStankovic4) Новембер 25, 2015
Исламски принципи: Приклањање мужевљевом ставу
Емина Ердоган је ову изјаву дала само дан након што је њен супруг рекао да су "жене пре свега мајке", и тако изазвао бес десетина хиљада жена које су у знак протеста изашле на улице Истанбула.
Реџеп Тајип Ердоган је и раније био на удару критика због изјава да мушкарци и жене не могу да буду равноправни јер "то није природно", као и да је "ислам дефинисао положај жене у друштву, а то је улога мајке".
Критикован је и због изјаве како би "свака турска породица морала да има најмање троје деце", када је контрацептивна средства изједначио са "ваздушним нападима на цивиле".
ПРВЕ ДАМЕ Србије и Турске отвориле обновљени Дом за незбринуту децу
Ла премиере даме де turquie Емина #Erdogan à #Djibouti авец Кадра Махамоуд Хаид #Afrique @RT_Erdogan pic.twitter.com/7ZQITnzeRD— હુંАБАДИДહું (@AIAtwe) January 25, 2015
Критике о прекомерном трошењу новца
Британски медији, на челу са "Дејли мејлом", писали су о расипништву породице Ердоган и луксузној председничкој палати у којој борави прва породица Турске.
Бела палата има 1.150 соба, а њена изградња коштала је 615 милиона долара. Четворостурко је већа од Версаја Луја 14, а са првог места највећих палата свргла је велелепно здање султана од Брунеја. Британски таблоиди наводе да само рачун за струју месечно премашује пола милиона долара.
У покушају да Емину Ердоган прикажу као штедљиву, једноставну и еколошки освешћену прву даму, турски медији су писали да она управља кухињом у председничкој палати, наводећи њене напоре да се "што више смањи отпад", због чега се наводно коре лимуна и јабука рециклирају, а коштице маслина користе за припремање умака...
Међутим, убрзо су се појавиле тврдње да се у палати највише конзумира бели чај из турске покрајине Ризе, на источној обали Црног мора, и то оног који се продаје за 1.800 до 2.000 долара за килограм.