ЕВРОПА НА ИВИЦИ ПУЦАЊА! Све строжији "локдаун", становници кипте од беса (ФОТО/ВИДЕО)
Расположење у Европи све агресивније, шта је узрок томе?
У многим европским земљама већ месецима је на снази строги локдаун.
НОВА ПРЕПОРУКА ВЛАДЕ! Одлажу се сва путовања ван Европе до 15. априла!
БРАЗИЛСКИ СОЈ КОРОНЕ СТИГАО У ИТАЛИЈУ: Европској земљи прети строги карантин?
ПАЛА ВЛАДА: Премијер Италије Ђузепе Конте поднео оставку!
То, као и веома спора кампања вакцинације, али и појава нових сојева вируса, за последицу има фрустрацију, бес и бекство у свет журки.
Холандија: Сукоби због полицијског часа
"Корона-нереди" највише су погодили Холандију. У тој земљи влада велико незадовољство због увођења ноћног полицијског часа који је на снази од викенда. Стотине насилних младих људи протестовало је у недељу, а затим и у понедељак увече. Они су на улицама нападали и полицију – и то у Амстердаму, Ротердаму и Хагу. На мети напада биле су и новинарске екипе.
Градоначелници погођених градова претпостављају да су у нереде умешане различите групе, укључујући и оне који негирају постојање короне, али и фудбалске хулигане.
- Толико насиља нисмо видели у последњих 40 година - изјавио је Коен Симерс, представник синдиката холандске полиције НПБ. До поноћи су снаге безбедности ситуацију углавном ставиле под контролу, рекао је директор тамошње полиције Вилем Велдерс.
Премијер Марк Руте оценио је на Твитеру да ти догађаји „немају никакве везе са протестима или борбом за слободу“, већ је реч о „криминалном насиљу“.
Велика Британија: Славље док се не појави полиција
Са псима и хеликоптером лондонска полиција је током викенда прекинула једну илегалну забаву са 300 гостију. На лицу места 78 особа је морало да плати казну од 200 фунти (225 евра) због кршења корона-прописа. Многи су то избегли бежећи преко ограде.
То није била прва забаве те врсте у Великој Британији. Недељу дана раније полиција је прекинула једну другу журку са 200 гостију. Прошлог четвртка прекинута је свадба са стотину гостију у једној лондонској школи.
Полицијску акцију предводио је Рој Смит, који критикује учеснике славља: „Наши службеници су поново били приморани да ризикују своје здравље, јер су имали посла са великом групом невероватно егоистичних људи, који су се нагурали на малом простору.“
Немачка: Расположење све агресивније
И у Немачкој је недавно жеља за слављем код неких била јача од разума. У више савезних покрајина полиција је прекинула мање „корона-журке“ и поднела пријаве.
У Вајсенхорну, у Баварској, једна патрола је добила информацију о слављу са тринаест учесника из различитих домаћинстава. Када су службеници полиције од њих затражили документа, двоје гостију покушало је да побегне кроз прозор са другог спрата. Са отвореним преломима превезени су у болницу. Због агресивности појединих учесника, полиција је морала да затражи појачање.
Кршења прописа није било само у облику журки. Једна жена у Минхену је у јавном превозу, шутнула у стомак једног мушкарца, након расправе зато што није носила маску.
Нападнути 28-годишњак претходно је жену замолио да стави маску, саопштено је из полиције.
У међувремену је постало познато да се немачка влада припрема на могуће нападе на центре за вакцинацију, на транспорт вакцина или на њихове произвођаче. Конкретних доказа за то додуше нема, али због „високе динамике и емоционалности“ у вези с том темом, постоји „апстрактни ризик“, стоји у документу Министарства унутрашњих послова. У документу се наводи и да „нарочито треба рачунати с протестима противника вакцина, корона-скептика и теоретичара завере“.
Данска: Премијерка на мети
У Данској су ухапшена тројица мушкараца који су током викенда на протестима против рестриктивних мера запалили лутку на коју је била налепљена слика премијерке Мете Фредериксен. Испод је писало „Она мора бити убијена“. Тај инцидент изазвао је велико негодовање у Данској.
Више стотина људи у суботу увече је протестовало у Копенхагену због актуелних мера. Викали су: „Слобода за Данску, доста нам је!“ Након што је полиција прекинула скуп, на појединим местима било је насиља и полицајци су гађани флашама.
Пољска: Жеље предузетника
У Пољској се против наставка рестриктивних мера буне угоститељи и туристички делатници. Представници више од стотину хотела, ресторана, барова као и бројних предузетника из бранше забаве, огласили су се прошле недеље заједно на Твитеру, обелодањујући да ће поново почети с радом.
Они сматрају да су у праву и на основу пресуде управног суда у пољском граду Ополе, који је утврдио да је делимични локдаун уведен без механизма предвиђеног у пољском Уставу. За агенцију АФП један пољски менаџер је рекао: „Економске активности у Пољској могу да се ограниче једино законом – а таквог закона нема“.
Посебно гласни су предузетници у зимским туристичким центрима као што је Закопане, јер се прибојавају да ће остати без укупног сезонског прихода. Највећи опозициони савез КО оцењује да помоћ предузетницима за време пандемије није довољна, па и они траже да се мере ублаже.
Чешка: Отпор грађанске иницијативе
Власници више десетина ресторана и кафића у Чешкој побунили су се против владиних пандемијских мера које би требало да остану на снази најмање до средине фебруара. Они су у недељу отворили врата за госте, мада је дозвољено само да испоручују гостима храну за понети. Полиција је покренула више прекршајних поступака, предвиђене су казне и до 800 евра.
Угоститељи су том акцијом реаговали на грађанску иницијативу "Црк’о пас" (Chcipl пес). То је игра речи, јер се владин систем упозоравања на корону скраћено зове "Пес" . а то је чешка реч за "пас". Тренутно је на снази пети, највећи степен опасности.
"Вирус је паметнији од Владе и свакако ради шта хоће", критикују организатори. "Морамо се вратити нормалном животу". Та иницијатива постала је позната када је оформила километарски ред пивских кригли у прашком старом граду. У последњих неколико недеља забележен је велики прилив чланова и иницијатива сада већ себе доживљава као политички покрет.