ЦРНО СЕ ПИШЕ НОЋНОМ ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Затварају се угоститељски објекти како би се избегао карантин
Владе широм Европе покушавају да пронађу баланс између рестрикција и оживљавања бизниса
Како показују подаци Светске здравствене организација, Европа сада бележи више случајева заразе корона вирусом од Сједињених Америчких Држава, Бразила и Индије. Многе владе почеле су да затварају барове и кафиће или им ограничавају радно време како би избегле карантин, али питање је да ли ова стратегија може да успе.
На труднице значајно утичу симптоми короне: Колико организам трпи након опоравка?
У овој земљи војска ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ ускаче у помоћ медицинарима: Здравство преоптерећено због короне
Британци у страху од карантина панично КУПУЈУ БОЖИЋНЕ ПОКЛОНЕ: Тржни центри крцати, многи не поштују мере (ФОТО)
Владе широм Европе покушавају да пронађу баланс између рестрикција и оживљавања бизниса, а барови, ноћни клубови и ресторани су први кандидати на листи за затварање с обзиром да су та места веома погодна за ширење корона вируса.
Већина локалних жаришта епидемије догодила се у затвореним просторима у којима је било много људи који су имали дужи контакт.
НЕМАЧКА
У Берлину, граду чувеном по ноћном животу, барови остају отворени, али нова правила која су на снагу ступила у суботу значи да ће морати да се затворе у 23:00 сата, баш као и ресторани и продавнице. Скупови не смеју да броје више од пет људи и то од 23 часа до 6 ујутру, а догађајима на затвореном не сме присуствовати више од 10 особа. Очекује се да ће ове мере остати на снази до краја октобра.
Немачки министар здравља Јенс Шпан упозорио је у четвртак да сада није време да Немачка "спусти гард".
- Једва да је нека земља у Европи досад руководила кризом толико добро. Али, сада не смемо прокоцкати оно што смо постигли. Ситуација у Берлину показује да немарно понашање током пандемије брзо може преокренути стање на горе.
Власник два бара у Берлину Штефан Ценов каже да нове рестрикције нису добродошле. Он верује да ће полицијски час трајати бар до марта или априла следеће године и да се већ месецима бори са минусом у пословању.
- Обично током лета отварамо у 20:00 сати па радимо све док не оде последња муштерија. Са полицијским часом разматрамо да отварамо у 17:00. То је модел који је преузела Аустралија али нисам сигуран да ће то функционисати у граду као што је Берлин – рекао је Ценов.
Он сматра да рестрикције неће успети.
- Потреба за дружењем је људска. Мислим да ће нови закон имати супротан ефект. Људи ће се састајати приватно - каже он.
БЕЛГИЈА
Осим Немачке и друге нације усвојиле су оштрије мере како би избалансирале економске потребе са притиском на здравствени систем. Барови и кафићи у белгијској престоници Брисел затворени су у четвртак на месец дана како би се изборили са порастом броја заражених од корона вируса.
Спортски клубови такође су затворени на месец дана а конзумирање алкохола на јавним местима је забрањено у читавом региону града.
- Брисел је сада друга најпогођенија европска престоница између Мадрида и Париза, са 505 случајева инфекције на 100.000 грађана – рекао је званичник Ив Ван Латем.
Власти су се на овај корак одлучиле дан након што су наметнуте оштрије рестрикције широм земље, која броји око 11,5 милиона становника. Белгијанци сада морају смањити своје друштвене контакте на троје људи месечно, а окупљања у приватним затвореним просторима ограничена су на четворо. Скупови на отвореном ограничени су такође на четири особе, са изузетком оних који живе у истом домаћинству.
Кафићи и ресторани не могу да служе више од четири особе за столом и морају се затворити до 23:00 сата. Белгијски премијер Александар де Кро рекао је да су рестрикције уведене како би се избегао "општи карантин" због "веома забрињавајућег" развоја у ширењу пандемије.
ФРАНЦУСКА
Како је број заражених изненада скочио и у суседној Француској где је у четвртак пријављено рекордних 18.746 нових инфекција у једном дану – баровима и кафићима у престоници Париз наређено је затварање у уторак на две недеље. Ресторани могу остати отворени уколико поштују строге мере хигијене и друштвене дистанце.
Наређење за затварање барова, теретана и спортских клубова од суботе издато је за још четири града – Лион, Гренобл, Сент Етјен и Лил. Министар здравља Оливије Веран рекао је да су нивои инфекције у Тулузу и Монпељеу "забрињавајући" и да би се ти градови могли наћи следећи на листи нових рестрикција.
Баровима у Марсељу, на медитеранској обали Француске, наређено је затварање још прошлог месеца.
ШПАНИЈА
Оштрије мере ступиле су на снагу прошлог петка и у Мадриду и околним градовима. Од људи се тражи да остају у својим кућама уколико не иду на посао, на часове, лекарске прегледе, да испуне правне обавезе или у екстремним околностима.
Продавнице, ресторани и барови морају смањити свој капацитет за 50 одсто, пружати само понуду за столом и затварати се раније. Барови и ресторани морају се затворити у 23:00 сата, а примање последњих муштерија дозвољено је сат пре затварања.
ИСЛАНД
Чак је и острвска држава, која је летос била близу да елиминише вирус са своје територије, забележила повећан број случајева заразе.
У понедељак су исландске власти наредиле затварање барова у читавој земљи на две недеље, а исто важи и за ноћне клубове и fitness центре. Окупљања су ограничена на 20 особа.
ШКОТСКА
У борби против пораста броја заражених Шкотска је у петак наметнула строге мере на служење алкохола. Пабови, барови, кафићи и ресторани неће моћи да служе алкохол на затвореном следећих 16 дана, како је у среду најавила премијерка Никола Стерџон. Такође ће морати да затворе своја врата у 18:00 сати, из чега су искључени ресторани у хотелима који служе своје госте.
Локали ће моћи да служе алкохол на отвореном до 22:00 сата у неким деловима земље, међутим у централном делу Шкотске укључујући Глазгов и Единбург биће затворени од петка, осим хотелских ресторана.
Стерџонова је рекла да ове рестрикције треба да буду “кратка, оштра акција како би се зауставио забрињавајући пораст броја инфекција”.
Британски премијер Борис Џонсон можда ће одлучити да уведе оштрије мере широм Енглеске, посебно на северу где је дошло до новог пораста броја заражених. Затварање у 22:00 уведено је још прошлог месеца за енглеске пабове и ресторане и забрањена су окупљања више од шест људи.
- Суштина је да се смањи број контакта међу људима. Али да би мере биле ефикасне морају да се одрже и након што људи оду из паба, а не да оду код неког и наставе да пију и друже се. Треба да оду кући држећи дистанце како би помогли у спречавању даљег ширења вируса – истиче др Џулијан Танг са Универзитета Лестер.
Ипак, проћи ће три-четири недеље док се не увиди прави ефекат строгих мера.
- Са тако брзим порастом броја оболелих случајева широм земље, такве рестрикције можда неће бити довољне да смање даљи пренос вирус у овом кратком временском периоду. Нажалост, можда ће бити потребне строжије мере - упозорио је Танг.
ЧЕШКА
Услед драматичног пораста броја инфицираних ковидом-19, што ју је трансформисало у најбрже растућу епидемију у Европи, власти у Чешкој почели су да размишљају о могућем поновном затварању земље, и све то само неколико месеци након што су проглашени за једну од најсупешнијих земаља у борби против ове заразне болести.
Нови врхунац од 8.618 случајева забележен је у петак у земљи од 10,7 милиона, што је више од 3.000 случајева него претходног дана и знатно више по глави становника него било која друга европска држава.