АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА У ЕВРОПИ! Зимска суша, после топлог лета - израђују се кризни планови
Неке европске земље уводе рестрикције воде
Последице зимске суше највероватније ће се осетити у Немачкој и нижим регионима Аустрије у надолазећим месецима јер мање снега значи мање отопљене воде за напајање река средишње Европе у топлијим месецима.
Из европских држава стижу алармантне вести о суши која је ове зиме изазвала критичну несташицу воде због недостатка падавина и топлотних таласа.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/06/331841941_736607451345749_5597428697830447756_n.jpg?itok=Up2KPQE6)
"НАЖАЛОСТ, САДА СВЕ ПОЧИЊЕ" Шеф железничке станице у Лариси саслушаван више од СЕДАМ сати - пропусти су озбиљни, ЕВО како се бранио (ФОТО)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/27/erdogan.jpg?itok=z6UNnHuj)
ТУРСКА ОПОЗИЦИЈА ДОНЕЛА ОДЛУКУ: Ердоганова највећа "ноћна мора" изабрана за противкандидата на председничким изборима
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/06/collage_maker-06-mar-2023-06-57-pm-3111.jpg?itok=7SrE8YI4)
ПОНОВО ОЖИВЕЛА МАПА ПОДЕЛЕ ЕВРОПЕ: Немци предложили деобу континента по ОВИМ критеријумима, ево где је смештена Србија
Језеро Монтбел у југозападној Француској је више од 80 одсто празно, а бродови су насукани. У северној Италији туристи могу пешице отићи до малог острва Сан Бјађо, до којег се обично долази само бродом, у Алпима је пало 63 одсто мање снега него иначе, у Немачкој плитка река Рајна отежава саобтаћај теретним бродовима, а Барселона је престала да залива своје паркове, набраја британски Гуардиан који упозорава на последице зимске суше након најсушнијег лета у 500 година, преноси Вечерњи лист.
Научна студија коју је у јануару објавио Технолошки универзитет у Грацу у Аустрији показала је да се Европа налази у раздобљу суше од 2018. и да је ситуација с водом "врло неизвесна".
- Никад не бих могао замислити да ће вода бити проблем овде у Европи, посебно у Немачкој или Аустрији. Овде заправо имамо проблема с водоснабдевањем - казао је Торстен Мајер-Гир, један од аутора студије.
Алармантно у Француској и Шпанији
Карта тренутних суша у Европи из програма ЕУ-а Цоперницус показује упозорења за слабу количину падавина или влажност тла у подручјима северне и јужне Шпаније, северне Италије и јужне Немачке, а погођена је готово цела Француска која је забележила више од 30 дана без значајних падавина, што је најдуже раздобље од 1959. године.
У тој је државо пало 75 одсто мање кише него што је уобичајено за фебруара па је локалним властима у свих седам великих речних сливова у земљи наређено да почну да спроводе рестрикције воде док влада ради на кризном плану за решавање несташице.
Цела Шпанија је у суши од јануара 2022., али залихе воде у Каталонији толико су пале да су власти увеле законе који укључују смањење 40 посто воде за пољопривреду, 15 посто за индустријске потребе и смањење просечне дневне количине по становнику од 230 до 250 литара.
Ниво реке По 61 одсто нижи
Ниво реке По у Италији био је 61 посто нижи од норме за фебруар, а министар заштите околине и енергетске сигурности Ђилберто Пикето боји се да ће у неким подручјима можда требати увести рационализацију воде.
У покрајини Тирол у Аустрији градови Ландек и Ројте измерили су најсушнију зиму у историји, док су у деловима Швајцарске општине поновно морале да позивају грађане да штеде воду, као што су то чинили прошлог лета. Последице зимске суше највероватније ће се осетити у Немачкој и нижим -
- Фебруар је обележило дугачко сушно раздобље, које је на већини станица започело у задњој декади јануара, па су превладавале умерено сушне и врло сушне прилике, а понегде у другој половини фебруара чак и екстремно сушне прилике. Ипак, падавине забележене у задњим данима фебруара ублажиле су сушност месеца. Стога су падавине у фебруару оцењене као нормалне на подручју целе Хрватске, изузев јужне Далмације и острва Visa где је било умерено до врло сушно - истичу у Државном хидрометеоролошком заводу Хрватске.
Анализа резултата здруженог глобалног климатског модела за подручје Европе од 2041. - 2070. предвиђа пораст приземне температуре ваздуха у односу на температуру од 1961. до 1990. Зими ће отопљење бити највеће у североисточној Европи, и то за више од три степена Целзијуса, а лети на подручју јужне Европе, на Пиринејском полуострву, где температуре могу бити више и за четири степена.