ЕВРОПИ СЕ ЦРНО ПИШЕ! Енергетска катастрофа поприма епске размере - због ниских залиха најављене РЕСТРИКЦИЈЕ (ФОТО)
Цена гаса у Европи вртоглаво је скочила и јуче поподне је први пут у историји премашила ниво од 2.000 долара за 1.000 кубних метара. То је 200 долара више него дан раније и 300 долара више него у понедељак.
Цена гаса је скочила након што је оператор за транспорт гаса Гаскејд саопштио да су почеле резервне испоруке гаса преко гасовода Јамал-Европа из Немачке у Пољску након што је Гаспром одбио да резервише за уторак капацитете за пумпање гаса.
Поскупљење стручњаци повезују са тим што руски Гаспром у понедељак поновно није резервисао капацитете за јучерашњи транзит природног плина кроз Пољску гасоводом Јамал-Европа. Проток гаса тим гасоводом, који је главна транзитна рута за руски гас у Европу, заустављен је након пада количине испорука од суботе, а у уторак је због тога физички ток плина кроз гасовод ишао у обрнутом смеру - из Немачке према Пољској.
Стручњак објашњава: Овако можете да спречите последице ОСТЕОПОРОЗЕ
НОВИ ПОДАЦИ О ОМИКРОН СОЈУ! Ево колика је шанса да завршите У БОЛНИЦИ ако се заразите овом варијантом короне
БОРИСА ЏОНСОНА НАПУШТАЈУ КЉУЧНИ САРАДНИЦИ: Потпуни хаос у Даунинг стриту
Гаспром није резервирао ни додатне капацитете за транзит природног плина кроз Украјину у јануару, а резервисао је и тек 21,6 посто предложеног капацитета за транзит кроз Пољску гасоводом Јамал-Европа.
У уторак је расла и цена струје. На европском тржишту је достигла 400 ева за мегават часова, док је цена гаса на 1.700 долара за хиљаду кубних метара гаса.
Како показују подаци са берзе струје Норд Поол, просечна цена у Немачкој је износила 431,98 евра за мегават часова, у Француској 442,88 евра, у Холандији 429,84, у Белгији 432,99, у Аустрији 434,34.
Подсетимо, прошле године су цене струје биле 4-4,5 пута ниже. На пример, у Немачкој су износиле 94,57 евра, у Француској, 105,95 евра.
Европа је у страху од колапса енергетског система, поједине земље већ најављују озбиљне рестрикције.
- Имамо спремну одредбу о споразумном прекиду испоруке електричне енергије великим индустријским потрошачима - казала је француска министарка за еколошку транзицију Барбара Помпили, објашњавајући мере које Влада Француске предузима како би обезбедила спречавање евентуалних ширих рестрикција за становништво ове земље.
Она је изјавила да је затражила од извршног директора Француска електропривреде да нуклеарне реакторе рестартује раније него што је планирано.
Последица су свесне и Норвешка, Пољска и Бугарска које су већ предузеле мере како би помогле грађанима од нових удара.
Стручњаци не предвиђају скоро стабилизовање ситуације, посебно ако зима буде оштра.
У документу Европске комисије у који је "Ројтерс" имао увид, наведено је да су у претходна два месеца испоруке руског гаса у земље ЕУ смањене за 25 одсто у односу на исти период прошле године. Неизвесна је и будућност гасовода Северног тока 2, пошто је Немачка суспендовала сертификацију тог гасовода. Европска комисија планира успостављање система по којем ће чланице ЕУ заједнички куповати гас и формирати стратешке резерве тог енергента, али то је договор који би се могао реализовати тек следеће зиме, док је извесно да ће ову обележити бројни изазови.
Међународни монетарни фонд упозорава да се могу очекивати нова поскупљења током грејне сезоне, а да би до стабилизације могло доћи тек на пролеће. Прекиди струје и велика поскупљења су најгори сценарио који би могао да се оствари уколико дође до хладне зиме у северној хемисфери са растом тражње енергије, а уз то остане нерешен проблем са поремећајима у ланцима производње.
Према прогнозама стручњака Сакса банке, врло је извесно да ће ова криза бити налик оној из 1973. године, а они предвиђају да би могла бити и гора. Директор за инвестиције Саксо Банке Стин Јакобсен је недавно изјавио да верује како ћемо ове зиме сведочити врхунцу енергетске кризе.
- Нисам метеоролог, наравно, али посматрајући дугорочне прогнозе онда постоји велика вероватноћа да ће зима бити веома хладна. У том случају ће цене природног гаса, нафте и течног природног гаса почети да расту, јер су залихе веома мале. Ово је нека врста савршене олује - рекао је.
Подсетимо, енергетска криза је захватила Европу у октобру када су први пут смањен испоруке гаса из Русије. Председник те земље Владимир Путин тада је оптужен у Бриселу да енергент као средство притиска на ЕУ, а нарочито на Немачку од које је хтео да убрза процес сертификације заједничког гасовода Северног тога 2.
Директне испоруке руског гаса у Немачку преко гасовода Јамал-Европа настављене су 8. новембра, а одмах након те вести пале су и цене гаса. Међутим, почетком овог месеца опет је дошло до проблема са испорукама руског гаса, баш у време када су немачки регулатори саопштили да коначне одлуке о судбини Северног тока 2 неће бити донета барем до лета 2022.
Говорећи прошлог четвртка на конференцији за новинаре, председник немачког регулатора "Бундеснецагентур" Јохен Хоман подсетио је да је процес сертификације заустављен док оператер Северног тока 2 АГ са седиштем у Швајцарској не достави документе о преносу имовине на нову немачку компанију.
Након Хоманових коментара чини се вероватним да ће Северни ток 2, који руски плин преко Балтика доводи у Немачку, бити у функцији најраније следећег лета, што је драстично повећало притисак на европске цене гаса.