ЕВРОПСКА УНИЈА ПРЕТРПЕЛА ЈОШ ЈЕДАН ПОРАЗ ОД РУСИЈЕ: Брисел у револверашки окршај понео нож
Баш пре него што је Сергеј Лавров, руски министар спољних послова, у недељу слетео у Африку објавио је коментар у којем је за глобалну прехрамбену кризу окривио Запад. Бројни медији у Африци пренели су тај чланак, хиљаде су га делиле на Фејсбуку.
Шта је у то исто време радио Јосеп Борељ, шеф дипломатије Европске уније задужен за зауздавање руских дипломатских насртаја? Како пише Политико, Борељ је био дух, невидљив на друштвеним мрежама, у медијима, утопљен у плимном таласу извештавања о Лаврову.
Овај "обрачун" Borella и Лаврова за наклоност Африке наглашава оно што многи унутар политичких кругова ЕУ знају већ годинама, али је мало њих спремно то јавно да призна.
КИНА МОГУЋА НАРЕДНА МЕТА ЗАПАДА! Лавров: "НАТО по реду означава непријатеље, Кина је на другом месту"
ДВОЈИЦА НАЈБОЉИХ ПУТИНОВИХ ПИЛОТА УБИЈЕНА У ДОНБАСУ: Украјинци америчким пројектилима напали овај стратешки важан град (ФОТО)
"ЉУДИ УМИРУ" Зеленски и Олена разбеснели цео свет! У јеку рата брачни пар ШОКИРАО грађане новим потезом (ФОТО/ВИДЕО)
У бици дезинформација између Русије и ЕУ, Европа је надјачана, поражена и не барата ни са приближно довољно ресурса за борбу против софистициране пропагандне машинерије Кремља.
Ове тактике су добиле на значају од почетка рата у Украјини, а нарочито од када је Москва почела да оптужује Запад за блокаду житарица у Украјини. За Лаврова је кривица увек лежала на вратима Европе, а у свом ауторском тексту намењеном афричкој публици, подсетио је све на "крваве злочине колонијализма".
Та тактика "халабуке" је стратегија која брзо може да се прошири док препредени руски министар обилази четири афричке земље ове недеље и то је тактика против које ЕУ не може лако да се бори.
Упркос широко распрострањеним санкцијама против државних медија у земљи као што су РТ и Спутњик унутар ЕУ, руски медији настављају да допиру до десетина милиона људи широм света са отворено проруском поруком. Блок од 27 земаља није успео да заустави пропаганду Москве и превише се ослањао саопштења за јавност, благе фотографије и мали број званичника задужених за разоткривање руских дезинформација, наводи бриселски сајт.
Брет Шагфер, шеф тима за манипулацију информацијама Алијансе за обезбеђење демократије који прати дезинформације које подржава држава, рекао је да се публима Русије у Европи смањила од почетка рата али да Кремљ налази публику у другим крајевима света.
Иако је руска порука свуда у четири земље које Лавров посећује ове недеље, није јасно да ли се заправо пробија до корисника. За разлику од Хладног рата, када су се многе владе континента обратиле Москви за помоћ, многе земље региона сада траже новац и развојну помоћ у Кини, а не у Русији.
- Коришћење злог колонијалистичког наратива није ново, јер га Кремљ годинама користи као део шире стратегије за повећање свог отиска у Африци - рекла је Аманда Пол, виши политички аналитичар у Центру за европску политику. "Али је њихов успех ограничен. На крају крајева, Русија има врло мало тога да понуди афричким земљама осим оружја, безбедности и енергије - многи договори остају само на папиру".
БОНУС ВИДЕО: Лансирање руских ракета на украјинске војне циљеве у луци Одеса