ЕВРОПСКА УНИЈА СПРЕМНА УЈЕДИЊЕНО ДА УГРОЗИ РУСИЈУ: Користе Украјину да уведу колективне санкције Русији - лицемерство на нивоу
Санкције за Москву спремне, нада у дипломатаско ресење
- Лидери Европске уније фокусирали су се на данашњем самиту на мере за спречавање могуће руске војне инвазије на суседну Украјину, уз претње санкцијама за Москву и најаву дипломатских разговора, преноси АП.
Истовремено, Русија је саопштила да је поднела нацрт докумената САД у којима се разрађују безбедносни аранжмани који би спречили ширење НАТО на Украјину.
РУСИЈА НЕ МОЖЕ ДА ВЕРУЈЕ НАТО-у: Алијанса је демонстрирала да прича једно, а дела друго
РУСИЈА ЈАСНО СТАВИЛА ДО ЗНАЊА: "Даље прсте од Донбаса" - заштитићемо наш народ у случају наставка агресивне политике УКРАЈИНЕ
КОРИСТЕ РУСИЈУ ДА БИ НАПРЕДОВАЛИ: Украјина, Грузија и Молдавија хоце да аплицирају за НАТО и ЕУ - имају опасне намере да униште ПУТИНА
Нагомилавање руске војске на граници са Украјином заузело је централно место на самиту 27 лидера ЕУ, након молбе украјинског председника Володомира Зеленског за увођење додатних санкција Москви, а пре било каквог могућег напада на његову земљу, уз упозорење да би деловање након било каквог сукоба дошло прекасно.
На питање новинара да ли ће Европа реаговати на позив Зеленског, председник Европског савета Шарл Мишел је рекао да су спремни да предузму додатне казнене мере ако буде потребно у складу са развојем ситуације.
Очекује се да ће лидери ЕУ данас одобрити нацрт закључка самита, у који је АП имао увид, а у којем се упозорава да ће „свака даља војна агресија на Украјину имати огромне последице и озбиљне трошкове као одговор“.
Немачки канцелар Олаф Шолц упозорио је Москву да "не прелази линију".
- Неповредивост граница је један од веома важних темеља мира у Европи и сви заједно учинићемо све да осигурамо да та неповредивост заиста остане нетакнута - изјавио је Шолц.
Литвански председник Гитанас Науседа рекао је да ЕУ не би требало да потцењује претњу коју представља руско гомилање војске и додао да су потези Москве довели до најгоре безбедносне ситуације од распада Совјетског Савеза.
Многи од европских лидера су поручили да рачунају на дипломатске преговоре као начин спречавања руске војне акције у Украјини.
Словеначки премијер Јанез Јанша, чија земља председава Европском унијом до краја године, предложио је преговоре Француске, Немачке, Украјине и Русије.
- Можда има неких отворених канала за неке озбиљне преговоре током наредних дана - рекао је Јанша.
Москва негира да планира напад на Украјину, али амерички обавештајни званичници наводе да је Русија пребацила 70.000 војника близу Украјине и да се припрема за инвазију почетком следеће године.
Француска и Немачка су 2015. године посредовале у мировном споразуму који је помогао да се окончају непријатељства великих размера у источној Украјини, где се провладине снаге боре против сепаратиста, али сукоб, у коме је 14.000 људи убијено и даље тиња, наводи АП.
Кремљ је данас поново позвао западне лидере да осигурају правно обавезујуће гаранције које спречавају ширење НАТО на Украјину и размештање наоружања Северноатлантске алијансе на том подручју, називајући то "црвеном линијом" за Москву.
САД и њихови савезници одбили су да дају такве гаранције, али су се руски председник Владимир Путин и амерички председник Џозеф Бајден прошле недеље договорили о наставку разговора како би размотрили питања која изазивају забринутост Русије, преноси АП.