ЕВРОПСКИ ЛИДЕРИ СМАТРАЈУ ДА ЈЕ БАЈДЕН ГОТОВ! Уочи самита НАТО шаљу пируку демократама "ТРЕБА ДА РАЗМОТРИТЕ СВЕ ОПЦИЈЕ!"
Дипломате и светски лидери који се припремају за самит НАТО следеће недеље приватно изражавају забринутост због старости и здравља председника САД Џоа Бајдена, као и његове способности да победи на председничким изборима 2024. године.
Ти страни званичници у великој мери подржавају Бајденов реизбор и страхују да би повратак Доналда Трампа у Белу кућу наштетио НАТО-у и пореметио ратне напоре у Украјини. Али након Бајденовог недавног наступа у дебати, они страхују да је актуелни председник преслаб да победи Трампа и настави да води глобалну суперсилу.
"Не морате бити геније да видите да је председник стар"
Политико је разговарао са 20 људи повезаних са НАТО-ом и предстојећим самитом у јуну и сазнао да су многи савезници имали резерве да верују Бајдену много пре дебате. Сада Бајден мора да убеди своје колеге да је не само спреман да се бори, већ и да ће пребродити политичку кризу.
- Није потребан геније да би се видело колико председник има година. Чак и ако победи на изборима, нисмо сигурни да ће преживети још четири године - рекао је један званичник из европске чланице НАТО-а.
- Било је болно гледати, будимо искрени. Сви желимо да Бајден добије други мандат како би избегао да поново има посла са Трампом, али ово није баш охрабрујуће - рекао је званичник ЕУ о америчкој дебати:
Говорећи за Политицо пре промене владе у Уједињеном Краљевству у четвртак, један британски министар је био веома отворен: "Могу ли демократски донатори да се окупе и повуку Бајдена како бисмо добили кандидата који је веродостојан гласачима?"
Бајден је већ имао тежак задатак пред собом на самиту НАТО следеће недеље, где се припремао да се суочи са питањима савезника о посвећености Америке Украјини, а његова катастрофална дебата против Трампа претворила је скуп у савезничку процену Бајденове физичке и политичке отпорности.
Пред Бајденом је неколико физички захтевних дана
Бајден ће морати веома јавно да покаже своје лидерске вештине и издржљивост на самиту у Вашингтону, који почиње у уторак ујутро и траје до четвртка. Као домаћин неће моћи да прескочи догађаје.
Првог дана самита председник ће одржати говор о 75 година НАТО-а у Мелон холу, где је неколико година после Другог светског рата потписана оснивачка повеља алијансе. Бајден је заговорник јачања савеза, али би његова порука могла бити изгубљена ако замуцкује у кључним деловима говора или изгуби ток мисли усред реченице.
Затим ће се у среду, током најинтензивнијих 24 сата самита, Бајден руковати са лидерима друге 31 државе чланице, као и партнерских земаља. Након тога предводиће трочасовни састанак Северноатлантског савета којем ће присуствовати и други шефови држава и влада.
Бајден ће у среду увече организовати вечеру за светске лидере која ће трајати дуго у ноћ, односно после рока од 20 часова, када амерички председник обично завршава радни дан. Имаће све замке државне вечере, захтевајући од Бајдена да буде луцидан док се дружи са колегама и разговара о осетљивим стварима далеко од камера.
Бајден ће потом у четвртак водити маратонске састанке о темама које се крећу од рата у Украјини и јачања способности НАТО-а за одвраћање до динамичне безбедносне ситуације у Индо-Пацифику. Он ће морати да присуствује билатералним састанцима са кључним савезницима, што ће додати његовом већ презаузетом тродневном распореду.
А све ће се завршити независном конференцијом за новинаре, на којој ће сигурно бити много више питања о његовим годинама и оштроумности него о трансатлантским односима.
"Све указује да се Трамп враћа"
Савезници су забринути и колико дуго ће Бајден наставити да заговара америчку подршку одбрани Европе, поготово што ће изборна трка против бившег републиканског председника, који је скептичан у погледу пружања помоћи партнерима у иностранству, бити веома неизвесна.
- Имамо више разговора о сопственој одбрани јер све указује на повратак Трампа - рекао је званичник из те земље НАТО после дебате.
Поврх тога, неки савезници у НАТО-у нису сасвим задовољни Бајденовим вођством, а многи кажу да је био превише уздржан у свом приступу испорукама оружја и да је Кијеву дао зелено светло за напад унутар Русије.
- Да ли САД имају водећу улогу или само учествују као и сви остали? - упитао је високи европски дипломата у Вашингтону.
Нервирање долази углавном од ратоборнијих чланица НАТО-а ,обично са истока Европе, које желе да војна помоћ Украјини буде обилна и неспутана.
Бајденови ставови о руској инвазији на Украјину су познати и он их је поновио током дебате са Трампом. Он је руског председника Владимира Путина назвао ратним злочинцем који "жели да поново успостави оно што је било део Совјетске империје. Он жели целу Украјину, а не само њене делове".
Такве тачке разговора и три и по године на функцији председника дале су Бајдену предност уочи самита - он је успоставио чврсте односе са већином својих демократских савезника.
То важи за савезника чија је политика уско повезана са Бајденовим сопственим брендом демократског центризма, као што је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. Такође је био у пријатељским односима са идеолошким противницима који деле забринутост око судбине Украјине, као што су десничарски италијански премијер Ђорђо Мелони и француски председник Емануел Макрон, који отворено позивају на храбрију улогу у одбрани Европе и заговара слање трупа у Украјину.
"Чини ми се да ће бити тешко наставити кампању"
Ипак, савезници задовољни Бајденовим мандатом не могу занемарити његове године. Нису толико узнемирени што је повремено прескочио свечане вечере на разним самитима или их напустио рано. Такође није проблем што је Бајден користио шалабахтер, говорио спорије и тише и кретао се укоченошћу коју је било немогуће не приметити, кажу дипломате.
Они су забринути због његовог политичког положаја и шанси за реизбор, знајући да су његове године главна политичка препрека.
- Чини ми се да ће му бити веома тешко да настави своју кампању - рекао је један високи европски дипломата, који је додао да је на Демократској странци да одлучи да ли ће га сменити, али да треба "размотрити све опције".
Бајденова изборна криза долази усред политичких промена у другим важним чланицама НАТО-а: британски бирачи пре само неколико дана дали су своје поверење новом премијеру Кеиру Стармеру. У Француској су одржавани избори који су ојачају крајњу десницу и пореметили Макронов мандат.
Немачког канцелара Олафа Шолца многи већ сматрају знатно слабијим после јунских избора за ЕУ, који су озбиљно угрозили његову политичку коалицију.