Европски парламент рекао "ДА" ковид пасошима! Шта то значи и да ли ће потврда имати "тежину" путне исправе?
Систем ће почети да се примењује почетком јула, а на снази ће бити 12 месеци.
Са 546 гласова за, 93 гласа против и 51 уздржаним, Европски парламент прихватио је уредбе о дигиталној потврди (ковид пасошима) Европске уније о болести ковид-19, којим ће се овога лета покушати олакшати путовање унутар ЕУ у нади да ће се том мером убрзати економски опоравак целог блока.
ВЕЛИКА ТРАГЕДИЈА У ДОМУ ЗА НЕЗБРИНУТУ ДЕЦУ: Дечак (4) се случајно ОБЕСИО канапом играчке
ИЗУЈЕДАЛИ ЈЕ ДО СМРТИ: Мајку УБИЛИ ћеркини ПСИ после СВАЂЕ - Комшије их ударале циглама, али узалуд
СИТУАЦИЈА СЕ НЕ СМИРУЈЕ У КРАЉЕВСКОЈ ПОРОДИЦИ: Меган и Хари на удару Круне, Бакингамска палата изнела јасан став
Потврду о негативном тесту на Ковид-19, вакцинацији против вируса или антителима, бесплатно ће издавати национална тела држава чланица, а она ће бити доступна у дигиталном и папирнатом облику те ће садржавати и QR код.
Систем ће почети да се примењује почетком јула, а на снази ће бити 12 месеци.
Ваља нагласити како потврда неће бити једини предуслов за слободно кретање ЕУ те неће имати "тежину" путне исправе.
Званичници ЕУ су током тријалога државама чланицама онемогућили наметање властитих додатних ограничења за власнике дигиталне потврде о ковиду-19, попут карантина, самоизолације или нових тестирања, "осим у случају да су она сразмерна и нужна за заштиту јавног здравља" при чему ће морати водити рачуна о научним доказима и смерницама Европског центра за спречавање и контролу болести (ЕЦДЦ).
На државе чланице се апелује да подстичу повољно и широко доступно тестирање на Covid-19, а Европска комисија је на захтев Парламента за ту сврху мобилизовала чак 100 милиона евра у оквиру Инструмента за хитну подршку унутар Уније, како би се чланицама омогућило да купују тестове у сврху издавања дигиталне потврде ЕУ о Ковиду-19.
Такође, од чланица се очекује да прихвате потврде других државама чланица о вакцинацији оним врстама вакцина које је за употребу формално одобрила Европска агенција за лекове (ЕМА). Чланице саме могу донети одлуку о томе хоће ли прихватити вакцине на попису Светске здравствене организације.