ФАБРИКА НАПУНИЛА ГРОБЉЕ ЛЕШЕВИМА РАДНИКА! Мермерне гробнице крију тајну језиве судбине: "Готово су сви били млади људи"
Млади животи угашени због немара власника.
Тереза Батиста свакодневно уклања слој прашине са гробова у гробницама Сан Бруноне у четврти Тамбури у Таранту на југу Италије. Ипак, и поред свих напора, ова чистачица која 35 година ради на гробљу није успела да спречи појаву црвених ожиљака на мермерним гробницама - последица отровне прашине руде гвожђа.
НЕМОЈТЕ ДА ГЛАСАТЕ ЗА ЊУ! Матео Рензи ЖЕСТОКО ударио по Урсули фон дер Лајен, па ПОТКАЧИО и Орбана: "Драги Викторе..."
"НЕЋЕМО ИМАТИ ИЗБОРА..." Хути опасно запретили Италији због срушеног дрона, ситуација све напетија
РОДИТЕЉИ ОЧАЈНИ! ПРОНАШЛИ МРТВУ ЋЕРКУ (12) У КРЕВЕТУ: Само два дана раније примљена је у болницу због БОЛОВА У НОЗИ
Већина сахрањених на том гробљу умрла је од рака, укључујући и два брата Батистина.
- Готово сви су били млади људи. Ова фабрика убија све - тврди Тереса.
Спорна челичана, једна од највећих у Европи и још увек главни послодавац на неразвијеном југу Италије, поновно је у средишту пажње док се влада премијерке Ђорђе Мелони бори за њен опстанак, пише Гуардиан.
Док влада тражи нове инвеститоре, становници Таранта, а посебно они у Тамбурију који су од челичане одвојени само жичаном оградом, износе причу која супротставља средства за живот против живота, економију против околине и богате против сиромашних.
На свом врхунцу, фабрика је производила више од 10 милиона тона челика годишње и имала више од 20.000 радника. Неки бивши радничи присећају се како су тресли црну слуз из носа. Деца су се играла у прашини, видели би је на јастучницама ујутро кад би прозори лети били отворени.
- Било је то попут блештавог песка. Мислили смо да је то дар од вила, а заправо је био отров - рекао је Игнацио Д'Андриа, власник мини бара у Тамбурију.
Доктори кажу да стопа рака варира у складу са продукцијом фабрике. Деца су акутно погођена - студија италијанског здравственог института ISS из 2019. показала је да је у седам година до 2012. стопа дечјих лимфома у Таранту била готово двоструко већа од регионалних просека, а новија студија Сентиерија показала је вишак малигних болести у детињству у граду у поређењу с остатком Пуље.
У јануару су локални медицински стручњаци апеловали на владу да у својим преговорима са власницима фабрика стави здравље на прво место и искористи прилику да коначно очисти "болесни комплекс".
Докторка Ана Марија Москети, педијатар, представила је регионалним, националним и европским политичарима студије које показују учинке фабрике на здравље.
Међу правним споровима у фабрици је и случај убиства из нехата који су покренули Мауро Зарата и његова супруга Роберта, чији је син Лоренцо умро од тумора на мозгу када је имао пет година. Обдукција је пронашла гвожђе, челик, цинк, силицијум и алуминијум у мозгу дечака. Судије морају да утврде јесу ли токсини узроковали рак.
Мурали деце жртава рака осликани су на зидовима широм Таранта. Један је Ђорђо Ди Понцио, који је умро у доби од 15 година. Његов отац Ангело каже: - Имамо толико природних ресурса у Таранту, грешка је рећи да не можемо живети без фабрике. Чини се да је то избор између здравља и интереса државе. А владу заправо није брига за ово место или људе који ће се разболети.-
Извор: Србија Данас/Телеграф/The Гуардиан