ФАЈЗЕР ПЛАНИРА ДА ИЗБАЦИ ЈОШ ЈЕДНУ ВАКЦИНУ: Корона засенила болест од које годишње оболи стотине милиона људи
Светска здравствена организација, Европска комисија и друге организације биле су укључене у процес, у раној фази планирања нове вакцине, речено је из компаније БајонТек
Немачки произвођач лекова БајонТек најавио је почетком прошле недеље да планира развој вакцине засноване на мРНА за спречавање маларије, животно опасне болести која сваке године погађа милионе људи широм света.
"ЈА САМ ПРЕЖИВЕЛА ПАД АВИОНА У КОМ ЈЕ ПОГИНУЛО 155 ЉУДИ" Ногама се забила у тло, а онда је угледала свог оца (ФОТО/ВИДЕО)
У АВГАНИСТАНУ СЕ ВОДЕ ЗАВРШНЕ БИТКЕ: Талибани јуре да ослободе 5.000 својих војника који су још у затворима (ФОТО/ВИДЕО)
РЕШЕТАЛИ ЉУДЕ НА УЛИЦИ, УПУЦАНО 10 СЛУЧАЈНИХ ПРОЛАЗИНИКА: Стравични снимци масовне пуцњаве у Њујорку (ВИДЕО)
Компанија, која је са америчким произвођачем лекова Фајзер развила прву одобрену вакцину против ковида-19 у Сједињеним Државама, саопштила је да има за циљ да почне клиничка испитивања на којима ће се тестирати дозе до краја 2022. године.
Светска здравствена организација, Европска комисија и друге организације биле су укључене у процес, у раној фази планирања нове вакцине, речено је из компаније, која је понудила своју подршку у идентификовању и постављању неопходне инфраструктуре.
- Одговор на пандемију показао је да наука и иновације могу променити животе људи када сви кључни актери раде заједно на постизању заједничког циља. Посвећени смо доношењу наших иновација онима којима су оне најпотребније - рекао је извршни директор BioNTech-a, др Угур Сахин, у саопштењу за јавност, и даље навео:
- Заједно са нашим партнерима учинићемо све што је потребно да развијемо сигурну и ефикасну вакцину против маларије засновану на мРНА, која ће спречити болест, смањити смртност и осигурати одрживо решење за афрички континент и друге регионе погођене овом болешћу.
Маларија је смртоносна болест коју изазива паразит. Процењује се да је у 2019. години било 229 милиона случајева маларије, према подацима Светске здравствене организације. Већина случајева била је у Африци, а деца млађа од 5 година су најугроженија група погођена овом болешћу.
Развој нове вакцине одвија се истовремено док се свет бори са пандемијом ковида-19, која је почела да се шири почетком 2020. године и од тада је однела више од 4,1 милиона живота.
Пфизер и БајонТех брзо су развили високо ефикасну вакцину засновану на мРНА за циљање овог вируса. Коришћена је у неколико земаља, укључујући САД, и помаже у смањењу броја инфекција и смртних случајева.
Месинџер РНА или мРНА технологија развија се годинама, али Фајзер-ова и Модернина вакцина против ковида-19 - доказу су да се мРНА први пут може употребити и код људи. Ради тако што "превари" тело да произведе безопасан део вируса, изазивајући имунолошки одговор. Речено је и да се лакше производи у односу на традиционалне вакцине, које генерално користе мртви или ослабљени вирус за стварање имунолошког одговора.