У КАРАНТИНУ СЕ НИЈЕ ГУБИЛО ВРЕМЕ: Једна земља ће ускоро бити богатија за 200.000 беба, али има и ЛОША ВЕСТ
Ова деца ће се родити у болницама које су већ преплављене са 1,7 милиона порођаја годишње
Филипини су имали један од најстрожих локдауна због корона вируса - наоружани војници су патролирали улицама, а само један члан породице смео је да изађе по намирнице. За то време стотине хиљада жена нису имале приступ контроли рађања, што је довело до непланираних трудноћа широм земље.
ПОРОДИЦЕ ПРЕМИНУЛИХ ОД КОРОНЕ ТРАЖЕ ОДШТЕТУ: Званичници једне земље оптужени за немар - нису слушали стручњаке
ГРАД ГРЕХА СТАРИХ РИМЉАНА: Ово место је толико обиловало ПЕРВЕРЗИЈАМА, да га је Бог ПОТОПИО (ФОТО/ВИДЕО)
АТЕНТАТ ПОТРЕСАО КАБУЛ: Држава је изгубила битног човека, нападнута и полиција (ФОТО)
Процењује се да ће се следеће године родити додатних 214.000 непланираних беба, прогнозе су института на Филипинима.
Ова деца ће се родити у болницама које су већ преплављене са 1,7 милиона порођаја годишње, углавном у породицама које се боре да саставе крај с крајем.
И то је само почетак, а пандемија није једини разлог зашто Филипини имају популациону кризу.
Главни град Филипина Манила је град који пуца по шавовима, са 13 милиона људи заглављених између залива Манила и планинског ланца Сијера Мадре.
У просеку се на сваки квадратни километар угура више од 70.000 људи, показују подаци из 2015. године.
Ово се види свуда - од гужви у саобраћају до затвора, где људи спавају као сардине у ћелијама које су 300 посто преко капацитета.
Сиромашни живе у најнасељенијим областима и често морају да једу месо са отпада да би преживели.
Стручњаци тврде да се део тог сиромаштва директно може приписати високом наталитету у земљи.
Влада Филипина од 1960. ради на томе да смањи стопу рађања, па тако док се популација утростручила са 35 милиона на 110 милиона, стопа је пала са 6,4 у 1969. на 2,75 у овој години.
То је и даље мање успешно него што је постигао нпр. Тајланд у истом периоду. Земља је успела да стопу рађања смањи са 5,8 деце по мајци крајем 1960. на 1,5 у 2020. години. У чему је разлика?
Једним делом у веома утицајној филипинској католичкој цркви, која се противи контрацепцији.
У болници Др Хосе Фабела се 2012. године рађало око 120 беба дневно, због чега је породилиште добило надимак "Фабрика беба". Ствари су се у међувремену побољшале, а број рођења се скоро преполовио од 2012. године, када је усвојен Закон о репродуктивном здрављу (РХЛ), чиме су сексуално образовање и контрацепција постали доступни сиромашнима.
Међутим, сада се спремају за беби бум.
Надају се да ће нова зграда обезбедити више простора за кревете, али она још увек није завршена.
Филипини имају другу највећу стопу тинејџерске трудноће у југоисточној Азији. Пандемија би могла да доведе до раста од 20%.
РХЛ је такође морао да се суочи и са тужбама добротворних организација повезаних са Католичком црквом, што је резултирало да су "пилуле за дан после" постале илегалне и мере планирања породице ускраћене малолетницима, осим ако немају пристанак родитеља.
Католичка црква пориче ове тврдње, позивајући владу да учини више на решавању подела између сиромашних и богатих у земљи.
Председник Родриго Дутерте је загрижени заговорник планирања породице, кажу стручњаци, али је "више усредсређен на дрогу и корупцију", делимично алудирајући на крваво, насилно сузбијање корисника дроге и дилера.