(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ЛОМАЧЕ У ИНДИЈИ СЕ НЕ ГАСЕ! Ревакцинисано свега ДВА ОДСТО популације - КАТАСТРОФУ могао да спречи један човек?
У Индији су у јеку локални избори а Модијева странка Баратија Џаната (БЈП) претрпела је у недељу пораз у кључним државама, Тамил Надуу и Керали.
Број умрлих који не спада испод 300.000 дневно, пацијенти који умиру услед недостатка кисеоника и ломаче које се не гасе – ови призори из корона пакла у Индији ужаснули су свет, а сада се поставља питање да ли је влада премијера Нарендра Модија могла да спречи ову катастрофу.
НАЈУСАМЉЕНИЈА КУЋА О КОЈОЈ КРУЖЕ ПРИЧЕ: Да ли ју је саградио милијардер у случају зомби апокалипсе, или она уопште не постоји?
"ФРАНЦУСКА УПАЛА У ХАОС И НАСИЉЕ" Ле Пен изнела жестоке оптужбе против Макрона, па се зарекла шта ће прво да уради
ДНО ДНА! СКАНДАЛОЗНО ПОНАШАЊЕ НА УСКРС: Девојке пушиле, пиле и гасиле свеће у цркви, па снимке качиле на друштвене мреже (ВИДЕО)
Ни након напорне кампање БЈП није била у стању да надмаши главног кандидата западне Бенгалије, Мамата Банерјее, коме је Моди честитао изборну победу. Ипак, БЈП у савезу са регионалним странкама обезбедила други мандат у североисточној држави Асам и победу у држави Пудучери.
Иако се не суочава са претњама да напусти премијерски положај све док му траје мандат до 2024, Моди јесте ослабљен, а пораз БЈП на изборима је показатељ да је политичка снага његове хиндуистичке националистичке странке у паду, у јеку незапамћеног таласа епидемије и рекордних бројева новозаражених корона вирусом.
Од 22. априла Индија је сваког дана пријављивала више од 300.000 дневно оболелих, повремено чинећи половину новозаражених у читавом свету. Престоница Њу Делхи остала је без дрва за кремације. Болнице су пуне људи, а боце кисеоника празне. Потпуно је вакцинисано свега два одсто популације у другој најмногољуднијој земљи света која броји 1,4 милијарди људи. Од почетка пандемије Индија је забележила скоро 20 милиона заражених, а умрлих скоро 219.000.
Моди је средином априла, уочи избора, без маске поздравио своје присталице.
- Никад нисам видео толику гомилу на релију – рекао је он у тренутку кад је његова земља била на ивици хуманитарне кризе.
Тог дана Индија је забележила више од 261.000 нових случајева корона вируса, више него што су многе земље имале током читаве пандемије. А ситуација се даље само погоршавала и у недељу је Индија регистровала 12. дан заредом са бројкама дневно оболелих које премашују 300.000.
Портпарол БЈП Нарендра Танеџа рекао је CNN-u прошле недеље да одговорност за други талас короне у Индији "пре свега" лежи на влади. Али, додао је, криза се није могла предвидети, иако је низ других земаља био преплављен другим таласом ковида како су се нови сојеви појавили широм света.
Други из Модијевог круга наводе да су криве владе појединачних индијских држава што нису наметнуле регионалне карантине и што су погрешно управљале својим здравственим системима. Недавно је министар здравља Харш Вардан рекао да су несташице кисеоника у болницама проблем не набавке, већ дистрибуције, а одговорност за то пребацио је на владе држава.
Али, многи у Индији верују да је одговорност за кризу на Модију и његовој националистичкој влади, која не само што се није припремила за други талас већ је подстицала на масовна окупљања на хинду фестивалима и политичким кампањским скуповима.
У Западном Бенгалу, који је постао ново жариште, десетине хиљада људи је било на политичким скуповима, а у четвртак је број заражених – заједно са нових 17.000 случајева – заокружен на скоро 800.000, док је укупан број мртвих 209.000.
- Влада нас је изневерила – рекла је Пријанка Ганди Вадра, генерална секретарка опозиционе партије Индијски национални конгрес. – Чак и ми који се противимо и боримо против ње нисмо могли да предвидимо потпуну абдикацију руководства и владања у катастрофално време попут овог.
Моди се потрудио да се повеже са позитивним аспектима одговора на пандемију. Вакцинисани Индијци добили су сертификате са својим ликом на њему. Фонд за помоћ именован је ПМ Царес, што је акроним за Премијеров фонд за помоћ грађанима и помоћ у ванредним ситуацијама, а носи и Модијево лице на званичном веб сајту.
Индија је у првом таласу ковида избегла катастрофални развој ситуације, фармацеутска индустрија почела је да прави домаће вакцине. Док се земља позиционирала да помогне осталима - уместо да буде она којој треба помоћ (као што је сада ситуација), Моди је био на путу да стекне политичке плусеве.
- Индија је спасила свет, читаво човечанство, од велике трагедије тако што је ефикасно контролисала корона вирус – хвалио се Моди на Светском економском форуму крајем јануара.
Док су многи Индијци мислили да је пандемија прошла, вакцинисање се одвијало спорије од очекиваног. Око 300 милиона Индијаца је неписмено, што значи да имају мање способности да сами истраже шта се дешава.
- Не можете кривити људе што су мислили да влада можда зна боље од њих, да су се ствари можда вратиле у нормалу и да могу да наставе са својим животима – каже Прадип Танеџа, стручњак за азијску политику Универзитета Мелбурн.
Али, пандемија је била далеко од краја, што се видело почетком фебруара кад је почео да расте број заражених. Модијева странка је и даље тврдила да је Индија победила ковид. Почетком марта регистровано је око 18.000 новозаражених, министар здравља је рекао да се “пандемија ближи крају”, да би крајем истог месеца, дан пре него што су власти известиле да је у једном дану пријављено преко 81.000 случајева, Вардан рекао да је "ситуација под контролом".
- Иако је други талас био неизбежан, његова величина је изненадила све – истиче Раманан Лаксминарајан, епидемиолог Универзитета Принстон.
- Други талас је био апокалиптичан у најмању руку. Али да би требало да будемо изненађени? Неки модели су то одавно предвидели – рекла је Субра Пријадаршини, главна уредница “Природе Индије”.
Како се талас ширио, Моди се ућутао, а другог карантина – који су неки очекивали – није било. Штавише, Моди је прошлог месеца у обраћању активно говорио против карантина. Његов неуспех да контролише здравствену кризу изазвао је талас беса, који су многи изразили на “Твитеру”, позивајући премијера на оставку.
Прошле недеље је потпредседник Индијске медицинске асоцијације Навџот Дахија назвао Модија “суперпреносиоцем” јер је држао релије и дозволио милионима ходочасника да оду у Харидвар на северу Индије и прославе фестивал Кумб Мела.
- Људи очекују да их њихове владе увере да су надлежне и да се старају за ствари… Али овде је влада скоро “нестала у акцији”. Сад кад је Индија суочена са најгором кризом, за време мог живота свакако, питам вас где је премијер? – рекао је Танеџа.
Стручњаци верују да је Моди био забринут да ће изгубити подршку и да зато није увео други национални карантин. CNN подсећа да је први уведен кад је земља бројала свега 519 случајева. Тада је све стало у земљи, путовања и непотребни изласци из куће су забрањени, а неки су га назвали најоштријим локдауном у свету. Индија је видно била неспремна за други талас, али да ли је све Модијева грешка?
Здравствени систем Индије не прима довољно средстава годинама, а неки указују да је таква ситуација постојала много пре Модијевог мандата. Чак и пре него што су се болнице напуниле, способност земље да прати вирус је била ограничена – Индија је секвенцирала 0,06 одсто од пријављених случајева, мање од суседне Шри Ланке и Бангладеша.
Атлантик” пише да за језиву ситуацију у земљи не може бити одговоран један човек – попут Модија – нити једна влада.
Криза је “смањила” и јаз између богатих и сиромашних тако што их је поставила у "исти кош". Иако класификована као земља у развоју, која по међународним стандардима не троши довољно на здравство, Индија има лекаре који су међу најбоље обученима у свету и фармацеутски је центар захваљујући индустрији изграђеној око производње јефтиних лекова и вакцина.
Виђа Кришнан, новинарка и ауторка са Харварда, сећа се приватних болница створених током експанзије деведесетих за богате Индијце и медицинске туристе из иностранства, и с друге стране оних државних, слабије опремљених. Они који су имали новца могли су да приуште најбољу могућу негу, док се на другим местима у земљи здравствена инфраструктура једва "крпала".
Сада, међутим, и богати седе поред сиромашних, суочени са истим проблемима. Имућни Индијци су данас баш као и они тањег новчаника суочени са ситуацијом кад лекари, лекови или кисеоник не могу да стигну да помогну њиховим ближњима. Оно што је евидентно, пише Кришнан, јесте да Индија пати од “моралне неухрањености”, а највише богата, горња каста у земљи.
- А нигде се то не види више него у здравственом сектору – истакла је она у тексту насловљеном "Индија је оно што се деси кад богаташи не ураде ништа".
Док међународна заједница хрли да пошаље помоћ Индији, инфективни стручњаци кажу да је за тренутну катастрофу у Индији одговорна комбинација политичких, биолошких, метеоролошких и бихејвиоралних фактора.
Иако државни лидери сносе извесну одговорност – и кривицу – и Моди треба да преузме одговорност за неуспех у пандемији, као што је преузимао заслуге за победе. Док стручњаци очекују да виде "значајно процењивање" Модијеве владе од стране индијске јавности, како је рекао Танеџа, избори – који ће трајати у земљи закључно са 17. априлом, биће добар показатељ његовог имиџа.