МАКРОН У ПРОБЛЕМУ: Данас гласање о неповерењу влади, Марин ле Пен ликује
Данас се у француској влади гласа о предлозима о неповерењу влади премијерке Елизабет Борн.
Фотографија на којој француски председник Емануел Макрон седи на смећу постала је симбол протеста који се данима одвија на улицама Француске.
Слика је постала својеврстан симбол јер реферише на смеће које се данима гомила на улицама Француске јер санитарни радници штрајкују, али истовремено говори онио што многи Французи мисле о свом председнику, пише НПР.
УРНЕБЕСНА ПУТИНОВА РЕАКЦИЈА! Коначно откривено - овако је руски председник примио вест о налогу за хапшењем
ОБЈАВЉЕНА ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ! Олује, поплаве - чак и суше! Велика забринутост прогностичара (ФОТО)
НОВА ДРАМА ИЗНАД ЦРНОГ МОРА! Руски Су-27 се обрушио на украјински Бајрактар (ВИДЕО)
Фотографија је постала популарна на протестима након што је Макрон у четвртак у последњем тренутку одлучио да се позове на уставну моћ владе да усвоји закон спорни закон о пензији без гласања у Народној скупштини.
У свом првом јавном коментару о овом питању од тада, Емануел Макрон је изразио жељу да закон "достигне крај свог демократског пута у атмосфери поштовања према свима", наводи се у саопштењу његове канцеларија достављеној агенцији Асошијејтед Прес.
Откако је постао председник 2017. године, Макрон је често био оптужен за ароганцију и недодирљивост. Перципиран као "председник богатих", изазвао је огорченост грађана након што је бескућнику рекао да само треба да "пређе улицу" да би нашао посао и сугестијом да су неки француски радници "лењи".
Сада се Макронова влада замерила грађанима "дугорочно" због коришћења посебних овлашћења која има према члану 49.3 француског Устава да наметне широко непопуларне промене, рекао је Брис Тентурије, заменик генералног директора института за испитивање јавног мњења Ипсос.
Он је рекао да су једини победници у овој ситуацији лидерка крајње деснице Марин ле Пен и њена партија Национални скуп, "који настављају своју стратегију и 'постатају респектабилни'. Ле Пенова је била другопласирана иза Макрона на последња два председничка избора у Француској.
Макронови политички противници у Народној скупштини поднели су у петак два предлога за изгласавање неповерења влади премијерке Елизабет Борн. Владини званичници се надају да ће преживети гласање заказаним за данас јер је опозиција подељена, а очекује се и да је многи републиканци неће подржати.
Међутим, ако предлог буде усвојен, то би био велики ударац за Макрона: предлог закона о пензијама би био одбијен и његов кабинет би морао да поднесе оставку.
У том случају, председник би морао да именује нову владу и не би имао довољно моћи за усвајање спорног закона о пензијама.
Ако захтеви за неповерење не буду изгласани, Макрон би могао да уведе вишу старосну границу за пензионисање, али и да покуша да умири своје критичаре реконструкцијом владе.