ЗВИЖДУЦИ НА УЛИЦАМА ПАРИЗА: Французи устали против закона који може променити све (ФОТО/ВИДЕО)
Немирно вече у граду светлости
Посланици у Француској разматрају увођење закона о безбедности којим ће бити забрањено објављивање фотографија полицијских службеника са намером да им се нашкоди.
ТУРСКИ ПАРЛАМЕНТ ОДОБРИО: Ердоган шаље трупе на нови задатак!
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО ПУТИН: Статус Нагорно Карабаха није решен, СЛЕДИ ТОТАЛНИ ОБРТ?
Потез је наишао на критику удружења новинара и организација за заштиту људских права, који су данас одржали протест испед зграде парламента.
Предлог закона предвиђа да ће кривичним делом бити сматрано "ширење на било који начин и на било којим медијима с намером изазивања физичке или психичке штете, фотографија лица или било ког другог елемента којим би полицијски службеник могао да буде идентификован".
Починиоци овог дела могли би да се суоче са затвором до годину дана и новчаном казном од 45.000 евра, преноси АП.
За предлог новог закона залажу се посланици из странке председника Емануела Макрона, који чине већину у парламенту.
Министар унутрашњих послова Жерар Дарманин рекао је пред посланицима да је циљ закона да спречи насиље над полицијским службеницима који би могли да буду идентификовани на видео снимцима.
Он је рекао да то неће утицати на новинаре, који ће и даље моћи да снимају полицијске службенике и да те снимке објављују, као и да то важи и за обичне грађане.
Међу критичарима закона су и Уједињене нације, омбудсман Француске и Новинари без граница, који тврде да предлог закона умањује слободу медија.
Више од сто људи из удружења новинара и организација за заштиту људских права окупило се данас у подне испед зграде парламента у Паризу, уочи почетка расправе о предлогу новог закона која је почела вецерас.
Из канцеларије Високог комесаријата за људска права Уједињених нација страхују да би закон могао да доведе до значајних кршења људских права и фундаменталних слобода, посебно права на приватност и права на слободу изражавања.
Обмудсман Француске је рекла да би закон могао значајно да умањи фундаментална људска права. Она је истакла да је објављивање фотографија полицијских интервенција легитимно и неопходно за демократско функционисање друштва.