ГДЕ ЋЕ ТИ ДУША: Градоначелник Тибингена ШОКИРАО немачку јавност СКАНДАЛОЗНОМ изјавом
На једној страни су здравствени ризици, а на другој штетност потпуне изолације.
Расправу о томе да ли би требало спасавати животе по сваку цену подстакао је интервју председника немачког Бундестага Војфганга Шојблеа, а онда ју је додатно заоштрио један немачки градоначелник контроверзном изјавом, преноси Дојче веле (DW).
КОРОНА ФОРМИРА "ВИРУСНИ ОБЛАК": Научници истражили колико се честице могу задржати у ваздуху
ЊУЈОРК У ВЕЛИКИМ ПРОБЛЕМИМА: Дали 69 милиона долара за респираторе, а са њима се десило нешто неочекивано
ВИРУС У ФРАНЦУСКОЈ КРУЖИО ТИХО И ПРЕ НЕГО ШТО СЕ САЗНАЛО: Научници открили да није дошао ни из Италије, а ни из Кине
- Рећи ћу вам потпуно брутално: ми у Немачкој можда спасавамо људе који би ионако за пола године били мртви - због своје старости и већ постојећих болести - изјавио је Борис Палмер, градоначелник немачког града Тибингена ове недеље у јутарњем програму приватне телевизијске станице Сат.1.
Он је изнео податак да сиромаштво, које настаје широм света због уништавања економије, односи према проценама УН животе милион деце.
- Када погледате број смртних случајева од короне, онда је код многих тако да умире пуно људи старијих од 80 година. А ми знамо да већина њих изнад 80 година ионако некад умре - објаснио је свој став Палмер, који је члан странке Зелени.
Он се тим изјавама укључио у бурну дискусију која је покренута након објављивања интервјуа председника немачког парламента Волфганга Шојблеа прошлог викенда у листу Тагешпигел. Шојбле је, говорећи о ограничавању уставних права у актуелној кризи, рекао: "Када чујем да је све друго подређено заштити живота, онда морам рећи: то у тој апсолутности није тачно".
- Ако у нашем Уставу уопште постоји нека апсолутна вредност, онда је то људско достојанство. Али то не искључује да морамо умрети - додао је.
Те изјаве су "опасне", оценио је председник Социјалдемократске партије Немачке (СПД) Норберт Валтер-Борјанси упозорио да бисмо могли да изгубимо и новац и животе ако се брзоплето укину ограничења због "погрешно схваћеног вагања између новца или живота". Шојблеове изјаве критиковали су, између осталих, и странка Левица и Немачка фондација за заштиту пацијената, али има и оних који на то питање гледају другачије.
Тако Катрин Геринг-Екарт, председница посланичке групе Палмерових Зелених, истиче да је, додуше, дужност државе да заштити животе својих грађана и учини све како би се спречио колапса здравства. Али каже и да се мора узети у обзир да "живот има много више нијанси него што је пуко преживљавање", па као пример наводи потребу старијих људи за дружењем с породицом, које тренутно не смеју да их посећују.
На исти проблем упозорава и евангелистичка теолошкиња Маргот Кесман, бивша председница Савета Евангелистичке цркве у Немачкој. Она каже да се највише боји да је "људско достојанство нарушено када се, рецимо, умирући не узме за руку или када на сахрану не сме да дође цела породица, јер је дозвољено присуство максимално десет особа". Она поздравља покретање те дискусије и стаје у одбрану председника немачког парламента:
- Мислим да се погрешно тумачи када се Волфгангу Шојблеу подмеће да је рекао да људски живот не мора тако високо да се цени. Он то није рекао. Али јесте рекао да се мора одвагати у поређењу с другим ситуацијама.
Истог је мишљења и председник Немачког света за етику Петер Даброк.
- Не смемо начелно да подредимо дужину живота квалитету живота - изјавио је Даброк за лист Ханделсблат и подсетио да је Савет за етику већ упозорио на то да не сме баш све да буде подређено заштити људског живота.
Волфганг Шојбле је подршку добио и из редова његове Хришћанско-демократске уније (ЦДУ). У расправу су се укључила два кандидата за председника те странке, Фридрих Мерц и Армин Лашет.
Мерц тако каже да дели Шојблеово мишљење и подсећа:
- Устав не познаје хијерархију основних права, а већ неко време је истовремено у огомној мери ограничено неколико основних права.
Армин Лашет, пак, једноставно каже да је Шојбле је у праву, и додаје да Устав садржи и одредбу о пропорционалности која, према његовом мишљењу, захтева озбиљно вагање између здравствених ризика с једне стране и штетности потпуне изолације с друге, наводи DW.
Нови доказ да се коронавирус задржава у ваздуху: Смртоносна зараза пронађена на још једном необичном месту
СВЕТ НА КОРАК ОД ВАКЦИНЕ: Трамп наредио убрзан развој лека против корона вируса
СВЕТ СЕ УСПЕШНО ОПОРАВЉА: Од почетка пандемије излечено више од МИЛИОН људи
НЕ ОТВАРАЈТЕ ВРТИЋЕ! Немачки стручњак УПОЗОРАВА: "Обданишта ће постати ЖАРИШТА, деца имају МНОГО ВЕЋУ концентрацију вируса"
СВЕТСКО ЧУДО! Девојка (27) била на самрти због короне, а онда се док је била на респиратору ПОРОДИЛА (ВИДЕО)