ГЛАВНИ СИМБОЛ ФРАНЦУСКЕ ДРАСТИЧНО МЕЊА ИЗГЛЕД? Ова одлука изазвала невиђену буру - Породица једног од пројектаната се по први пут огласила
Велике промене на помолу.
Политички противници Хидалго сматрају да се ради о покушају лепљења предизборног плаката на један од најпознатијих светских споменика.
Градоначелница Париза Ен Хидалго изјавила је како жели да задржи олимпијске кругове причвршћене на Ајфелов торањ како би "празнични дух Олимпијских игара у Паризу остао присутан и дуго након њиховог завршетка".
Невиђену је буру изазвала жеља градоначелнице у Паризу, али и у читавој Француској.
Политички противници Хидалго сматрају да се ради о покушају лепљења предизборног плаката на један од најпознатијих светских споменика, а уочи следећих локалних избора на којима ће се Хидалго суочити с министарком културе у одласку, која стиже управо из арондисмана у којем се налази Ајфелов торањ.
- Ајфелов торањ није направљен да с њега виси све и свашта, ово је политички опортунизам! - закључио је Давид Алпханд, десничарски паришки члан градског већа и политички савезник споменуте министарке.
Ајфелов торањ постао део сценографије
Како пише "Политико", Париз је француској публици "продао" домаћинство Игара обећавши да ће их учинити најзеленијима у историји, да ће користити углавном већ постојећу инфраструктуру у сврху одрживости и спречити да трошкови измакну контроли. Многа привремена места саграђена су у срцу града, а култни споменици попут Ајфеловог торња постали су део велике сценографије за догађаје попут церемоније отварања или одбојке на песку.
Након Игара те привремене структуре требале би се срушити, наводи "Политико". Центар Париза требао би се вратити, углавном, на оно што је био.
Табор паришке градоначелнице до сада је одбијао критике наводећи да је реч о типичним притужбама Парижана, познатих по томе што мрзе сваку промену у главном граду Француске.
Подсећају да су и пирамиде испред Лувра биле поломљене након постављања 80-их, а чак су се и Ајфеловом торњу, који је инжењер Густав Ајфел изградио за Светску изложбу 1889. године, у почетку противили и архитекти и становници града. Романописац Ги де Мопасан назвао је торањ "дивовским незграпним костуром", а прича се да је онде волео и да руча јер је то било једино место у Паризу с којег га није могао видети.
Први пут да се породица Ајфел заузела против измена на торњу
Данас, више од века касније, Ајфелов торањ готово је свима омиљен споменик, синоним за Француску - и споменик за који многи, укључујући Ајфелове потомке, желе да остане нетакнут.
- Прстење у потпуности разбија дизајн споменика... Не поштује рад наших предака - рекао је за "Политико" пра-праунук Густава Ајфела.
Како подсећа "Политико", украшавање Ајфеловог торња није без преседана. Често је коришћен за преношење разних политичких порука, попут потпоре Украјини, али и у различите комерцијалне сврхе. Но, те су инсталације увек биле привремене.
Ово је први пут у историји да је породица Ајфел јавно заузела став против планова везаних за Ајфелов торањ.
Но, Хидалго, у интервју за "Уе Франсе", тврди да та одлука припада граду будући да је торањ у власништву града Париза - све док га одобри Међународни олимпијски одбор, који строго штити места на којем су постављени кругови.
У међувремену, горепоменута министарка културе у битци за градоначелницу Париза, допушта другима да нападну Хидалго, док она сама заузима више дипломатски приступ, оцењује "Политико".
Каква год била коначна одлука, садашњи олимпијски челични прстенови тешки 30 тона мораће се спустити јер су претешки да би тамо остали трајно. Хидалго је рекла да ће их град заменити новим, лакшим.
Извор: Србија Данас/Ало