ДРАМАТИЧНО СТАЊЕ ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: 14.000 научника упозорило! Климатске промене узеле маха
Све личи на почетак вица: Шта је то што може да окупи 14.000 научника из 34 земље? Одговор - климатске промене.
Научници су у новом извештају упозорили на драматично стање наше планете.
- Приближавамо се или смо већ прешли тачку повезану са критичним деловима Земљиног система, укључујући западни Антарктик и ледену кору Гренланда, све топлије воде око коралних гребена и Амазонске прашуме - навели су научници у студији.
ЖЕНА УПУЦАНА У ГЛАВУ ПРЕД ЋЕРКОМ (6): Метак прошао поред детета, сумња се да је убијена грешком (ФОТО)
ПРОФЕСОРКУ ЛАРУ ЗАТЕКЛИ У СОБИ СА ТРИ СТУДЕНТА: Сад је поновила дело, али са малолетницима (ФОТО)
"СУОЧАВАМО СЕ СА НАЈГОРИМ ВРУЋИНАМА" Топлотни талас паралисао Грчку, премијер упозорио грађане
- Имајући у виду овај алармантни развој ситуације, потребне су нам кратке, честе и лако доступне информације о климатској ситуацији - навели су они.
Године 2019. 11.258 научника објавило је извештај у журналу БиоСциенце у којем су упозорили на суморне климатске промене. Готово две године касније, ситуација се није много променила, подсећа Сајенс Алерт.
- Нарочито забрињава пораст броја елементарних непогода повезаних са климатским променама, укључујући мега пожаре у Аустралији 2019-20, као и чињеница да су три главна гаса стаклених башта - угљен диоксид, метан и нитро-оксид оборили рекордну концентрацију у атмосфери 2020. и потом и 2021. године. И то упркос променама које је изазвала пандемија ковида 19 - рекао је еколог са Универзитета у Сиднеју Томас Њусом.
Нови извештај, који је такође објављен у БиоСциенцу потписало је још 2800 нових научника који су навели да је 1990 јурисдикција званично прогласило или препознало кризну ситуацију са климатским променама и ради на промени политике како би се колико-толико ублажила штета коју правимо планети.
Истраживачи предлажу "тространи" приступ - подизање цена угљеника, глобално замрачивање и евентуалну забрану фосилног горива, као и развој климатских резервата како би се заштитио и поново успоставио биодиверзитет и смањиле емисије угљендиоксида (на пример у амазонској прашуми).
Климатски научници од 1960их покушавају да укажу на опасости климатских промена а још од 1980их нуде различита решења. Но, упркос томе што је познато да фосилна горива уништавају климу Земље, емисија штетних гасова стаклене баште сваке године је све већа што је довело до глобалног загревања. Научници сада упозоравају да Земља нема више времена.
- Предлажемо хитну промену како би се смањила емисија штетних гасова и претерана експлоатација природних ресурса - рекао је Њусом.
- И даље постоји могућност да се финансијска подршка жртвама пандемије преусмери у климатски пријатељске активности и подстакне смањење употребе фосилног горива - навели су стручњаци.
Упркос томе што је већина од 31 "виталног знака" планете - попут промена у океанима, топљења леда и промене броја домаћих животиња - достигла ужасне рекорде, постоје и неки знаци наде.
У периоду између 2018. и 2021. године употреба соларне и енергије ветра повећала се 57 посто (иако је то и даље 19 пута мање од потрошње фосилног горива).
Такође, између 2018. и 2021. је регистрована снажан пораст у одбацивању фосилног горива. А од 2019. забележена је и мања потрошња енергије добијене фосилним горивом, иако научници кажу да је то пре свега повезано са пандемијом.
Нови извештај објављен је уочи објављивања извештаја Међународног панела о климатским променама (IPCC) идуће седмице за који се научници надају да ће скренути пажњу званичницима и продубити политичку вољу да се спроведу неопходне промене које ће, буквално, спасити свет.