Годишњица масакра 7. октобра - преко 1.200 Јевреја убијено је у најсуровијем терористичком нападу у историји Израела, уследио ЗАСТРАШУЈУЋ ОДГОВОР
За неколико сати је убијено 1.200 људи, 251 особа је заробљена и одведена у Газу, а према последњим проценама, 97 људи Хамас и даље држи као таоце, укључујући и 33 особе за које ИДФ претпоставља да су мртве
Пре тачно годину дана, 7. октобра 2023. године, Израел се суочио са незапамћеном трагедијом, која је трајно променила његову историју и остала дубоко урезана у колективно сећање.
Палестинске милитантне групе, предвођене Хамасом, покренуле су акцију који није била само низ спорадичних напада, већ пажљиво организована инвазија.
Напад као пакао на земљи
Агресија је почела ракетним нападима, а онда су наоружани припадници Хамаса прешли границу и инфилтрирали се на израелско тло користећи разне методе, укључујући возила и чак параглајдере. Градови и војне базе у близини границе с Газом постали су поприште ратних сукоба, уз извештаје о масакрима, талачким кризама и жестоким борбама.
Један од најпотреснијих догађаја десио се на отвореном музичком фестивалу НОВА, где су многи недужни изгубили животе у крвавом нападу. Цивили, укључујући и децу, нису били само колатерална штета – били су мета.
Шок и страх изазвани овим догађајем осетили су се не само у Израелу већ широм света, где су реакције биле мешавина туге, беса и позива на мир.
Ели Визел је једном приликом рекао: „За мртве и живе, морамо сведочити“. Ова мисао указује на дубоку моралну дужност да не заборавимо страдања из прошлости, не само због самих жртава, већ и да бисмо осигурали да будуће генерације разумеју озбиљност тих догађаја и препознају значај спречавања сличних злочина.
Професор на Бен-Гурион универзитету у Негеву, јужном Израелу, Елиезер Папо за више српских медија подвукао је да субота 7. октобра у Израелу, када су напади Хамаса почели, изгледала као дан у Холокаусту. Тада су отворена врата пакла.
Амбасада Израела у Србији је представницима медија приказала 47 минута немонтираног материјала. Стравично је било и гледати… Становници кибуца су брутално убијани, живи спаљени, жене су силоване, цивили су одведени у заробљеништво, а тела страдалих су вожена кроз Газу као ратни трофеји. То све говори о размери и монструозности злочина и хладнокрвности Хамасових терориста.
НАЦИОНАЛНИ ДАН СЕЋАЊА НА МАСАКР ОД 7. ОКТОБРА
Лекција коју је Израел научио 7. октобра јесте да ништа не може бити узето здраво за готово, а она је остала дубоко урезана у националну свест. Чак и годину дана након тог дана, Израел још увек лечи ране, оплакује жртве, моли за ослобађање талаца и суочава се с егзистенцијалним претњама са свих страна. То је прича Израела протеклих 76 година, али никада није било године попут ове – и сви се надају да се више никада неће поновити.
Влада Израела је у марту 2024. године једногласно одобрила обележавање националног дана сећања на масакр од 7. октобра и каснији рат у Гази, који ће се одржавати сваке године 24. тишрија по хебрејском календару.
Овај годишњи меморијал обухватаће две државне церемоније у част војницима и цивилима који су пали у рату против Хамаса и који су убијени током бруталног напада Хамаса. Овај дан ће се обележавати одвојено од Јом Хазикарона (Дан сећања на пале војнике Израелских одбрамбених снага и жртве терора), израелског меморијалног дана, који се одржава 4. ијара. С обзиром на то да ове године 24. тишри пада на Шабат, прва годишњица напада биће обележена по грегоријанском календару, 7. октобра.
Према званичним подацима, убијено је 1.200 људи, 251 особа је заробљена и одведена у Газу, а према последњим проценама, 97 људи Хамас и даље држи као таоце, укључујући и 33 особе за које ИДФ претпоставља да су мртве.
Шок и страх су се осетили широм света
Председник Србије Александар Вучић био је један од првих светских лидера који је осудио напад Хамаса, позивајући на заштиту јеврејског народа и њихово право на самоодбрану. Овај потез показао је снажну подршку Израелу, али је Београд истовремено позвао на прекид ватре у Гази.
У Амбасади Израела у Србији новинарима је приказано 47 минута немонтираног материјала напада. Стравично је било и гледати… Становници кибуца су брутално убијани, живи спаљени, жене су силоване, одведени су у заробљеништво у Газу, тела страдалих су вожена кроз Газу као ратни трофеји…
Идеја за овај дан сећања потекла је из нацрта закона у Кнесету, који су предложили посланици власти и опозиције.
У међувремену, израелски законодавци раде на предлогу закона којим би се криминализовало негирање, умањивање или слављење масакра. На месец дана од напада, Израел је 7. новембра обележио национални дан жалости за жртве минутом ћутања у 11:00 и церемонијама широм земље.
Ели Визел је једном рекао: „За мртве и живе, морамо сведочити“. Ова мисао указује на дубоку моралну дужност да не заборавимо страдања из прошлости, не само због самих жртава, већ и да бисмо осигурали да будуће генерације разумеју озбиљност тих догађаја и препознају значај спречавања сличних злочина.
ЦЕРЕМОНИЈА У ПАРКУ ЈАРКОН – СЕЋАЊЕ НА БОЛ, ХЕРОЈСТВО И НАДУ
Церемонија националног сећања на 7. октобар, одржаће се у Парку Јаркон у Тел Авиву, на годишњицу овог трагичног догађаја. Организатори су породице жртава, а планирано је учешће више од 20 уметника. Очекује се присуство десетина хиљада Израелаца различитих религијских и политичких опредељења. Циљ овог догађаја је да обједини сећање, бол, херојство и наду, а на бини ће се поред уметника представити и породице жртава.
- Никада нисам помислио да церемонија у сећање на нашу пропаст може донети оптимизам - рекао је Yonatan Схамриз, један од организатора догађаја.
Трагедија 7. октобра не само да је обликовала националну свест Израела, већ је и подстакла међународну заједницу на размишљање о хуманитарним аспектима сукоба и потребама за миром и сигурношћу у региону. У светлу ове трагедије, јасно је да је потреба за дијалогом и разумевањем важнија него икад. Јасно је да је у светлу свих насталих догађаја приметан пораст антисемитизма и јасно је да је та појава недопустива. А застрашујуће је што се за Блиски Исток понавља принцип "без рата, нема ни мира".
Застрашујућ одговор Израела након 7. октобра - Газа сравњена са земљом
Након напада 7. октобра 2023. године, Израел је брзо одговорио војном силом. Влада је прогласила ванредно стање и покренула операције широког обима против циљева Хамаса у појасу Газе. Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) започеле су интензивне ваздушне ударе, гађајући војне и инфраструктурне циљеве повезане са Хамасом, као што су складишта оружја, командни центри и тунели које је организација користила.
Поред ваздушних напада, израелске копнене снаге биле су мобилисане дуж границе са Газом у циљу спречавања даљих инфилтрација и заштите цивилног становништва. Војне јединице су појачале патроле и поставиле додатне безбедносне пунктове како би контролисале подручје и спречиле нове нападе.
Израелски премијер и министри владе одржали су низ састанака са безбедносним и војним званичницима како би координисали одбрану и офанзивне операције. Премијер је такође упутио апел међународној заједници, наглашавајући право Израела на самоодбрану и тражећи подршку у борби против тероризма.
Осим војне акције, израелске власти успоставиле су и кризне тимове за збрињавање повређених, евакуацију цивила из угрожених подручја и пружање подршке породицама погођеним нападом. Такође су активиране обавештајне службе у циљу идентификовања и неутрализације преосталих претњи.
Израел је наставио са нападима на Хамасове циљеве у данима и недељама након 7. октобра, с циљем смањења њихове способности за даље нападе и обезбеђивања дугорочне сигурности за своје грађане.
Извор: Србија Данас/Ипесе