ГОТОВО ЈЕ! Азербејџан прогласио победу у Нагорно-Карабаху, снаге Арцаха су се предале!
Нови егзодус Јермена
Азербејџан је данас прогласио победу након 24-часовне војне офанзиве у Нагорно-Карабаху, током које је Баку ударио на регион који контролишу Јермени, пише "Катимерини".
СУТРА ВАЖАН САСТАНАК О ОПСТАНКУ ЈЕРМЕНА У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Ево о чему ће две стране разговарати - БИТИ ИЛИ НЕ БИТИ!
ТУГА! ЈЕРМЕНИ ПОНОВО ОДЛАЗЕ СА ВЕКОВНИХ ОГЊИШТА! Хиљаде цивила окупљено на аеродрому у Степанакерту, чекају на евакуацију
КАРАБАХ ЈЕ ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ БИО ВАН КОНТРОЛЕ БАКУА: Ево шта сада Азербејџан жели да уради са тамошњим Јерменима
Јерменско руководство Нагорно-Карабаха пристало је јутрос на предлог о прекиду ватре у покушају да спречи даље крвопролиће док су азербејџанске снаге напредовале у отцепљеном региону.
Јерменски премијер Никол Пашињан рекао је да његова земља није била укључена у припрему текста споразума о прекиду ватре. Он је такође поновио да Јерменија нема трупе у Карабаху од августа 2021.
Полагање оружја
Према Министарству одбране Азербејџана, на које се позивају државни медији, јерменска страна Карабаха пристала је да "одложи оружје, напусти своје борбене и војне положаје и потпуно се разоружа".
Осим тога, како је навело Министарство, "јединице јерменских оружаних снага напустиће територије Азербејџана и илегалне јерменске оружане групе биће расформиране".
"Недовољне" акције међународне заједнице
У саопштењу, руководство Нагорно-Карабаха под контролом Јерменије наводи да је Азербејџан нанео жртве и заузео стратешке положаје, чак и док су се његове трупе бориле да одрже одбрамбену линију.
- Нажалост, одбрамбена војска је забележила губитке - рекли су званичници Карабаха из Јерменије.
- Непријатељ је у неким тачкама успео да продре у одбрамбене истурене положаје, заузевши неколико висова и стратешких путних раскрсница. У тренутној ситуацији, акције међународне заједнице у правцу окончања рата и решавања ситуације су недовољне - додају они.
- Узимајући ово у обзир, власти Републике Арцах прихватају предлог команде руских мировних снага за прекид ватре - наводи се у саопштењу председничке канцеларије Нагорно-Карабаха, које цитира "Политико".
Кремљ је, са своје стране, одговорио на оптужбе да није урадио довољно, истичући да се ради о "дејствима Азербејџана на његовој територији". Осим тога, Москва је саопштила да су њене мировне снаге помогле да се безбедно уклони 2.000 цивила из Карабаха.
Деценије сукоба
Претходни споразуми о прекиду ватре нису успели да донесу мир у региону, а руске мировне снаге нису успеле да зауставе борбе усред скоро свакодневних извештаја о инцидентима.
Нагорно-Карабах, који се налази унутар међународно признатих граница Азербејџана, али је под контролом јерменског становништва након рата који је уследио након пада Совјетског Савеза, деценијама је предмет спора између две земље.
Влада Азербејџана инсистира на томе да има право да обрачуна са "илегалним" војним снагама у региону.
Убијено готово 100 људи
Бивши високи званичник јерменске администрације Нагорно-Карабаха, на који се позива Ројтерс, рекао је данас да је готово 100 људи убијено, а стотине рањено у отцепљеном региону. Истовремено је навео о "великом рату" из Азербејџана.
- Ово је велики рат, Азербејџан је покренуо пуну операцију - рекао је за Ројтерс из Карабаха Рубен Вардањан, бивши шеф владе отцепљеног региона.
- У суштини, они нам говоре да одемо, да не остајемо овде или да прихватимо да припадамо Азербејџану, ово је типична операција етничког чишћења и рат у коме је сада убијено много цивила - рекао је он.
Становници подручја под контролом Јерменије, који су опкољени азербејџанским трупама, потражили су склониште у подземљу у уторак увече усред масовне артиљеријске ватре.
На брифингу азербејџанског Министарства одбране у среду ујутру је наведено да Азербејџан није гађао цивиле, али је та јужнокавкаска земља оптужила јерменску администрацију за одржавање војних снага у насељеним местима.
Ултиматум
- Азербејџанска војска је наводно сузбила отпор јерменских војних снага до сада и прекинула контактну линију у неколико праваца - написао је на мрежи Вакиф Садиков, амбасадор Азербејџана при ЕУ.
- Јерменска војска мора да положи оружје и преда се, иначе ће се суочити са последицама - рекао је он.
Демонстрације у главном граду Јерменије
Јерменски премијер Никол Пашињан изјавио је у уторак увече да неће дозволити Азербејџану да "намами Републику Јерменију у војне операције", одбијајући да се умеша у сукоб са друге стране границе.
Међутим, десетине хиљада људи изашло је на улице јерменске престонице Јеревана, тражећи од владе да интервенише у Нагорно-Карабаху. Полиција је била приморана да употреби шок бомбе како би спречила инвазију на владине зграде.
Велике демонстрације одржане су и испред руске амбасаде, пошто московске мировне снаге нису успеле да спрече крвопролиће.
"Страшан дан" за западну дипломатију
Том де Вал, виши сарадник у "Царнегие Еуропе", рекао је да ескалација сигнализира "нови рат у Карабаху" и "страшан дан за западну дипломатију" с обзиром на неуспех напора да се Азербејџан убеди да не користи силу за решавање сукоба.
Високи дипломата ЕУ Жозеп Борељ позвао је на "тренутни прекид непријатељстава и да Азербејџан обустави своје тренутне војне активности".
Стејт департмент је саопштио да Вашингтон "позива на хитан прекид непријатељстава" и, усред забринутости да би се рат могао проширити изван Нагорно-Карабаха, "поново је потврдио подршку САД суверенитету и независности Јерменије".
- Русија ћути и Русија у суштини игнорише војну операцију. Али не само Русија, него и свет ћути - нагласио је Вардањан, додајући да "нико ништа не ради: сви то игноришу".
- Можете ли замислити шта ће се догодити ако 120.000 људи оде у Јерменију? - закључио је он.