ГРЧКА ЕПИЦЕНТАР ЗЕМЉОТРЕСА! Нови потреси не чуде - на Медитерану једном забележен РАЗОРНЕ ЈАЧИНЕ од 8,3 Рихтера
"Кривац" је заправо географски положај
Како се територија Грчке налази у врло незгодној тектонској зони, то су земљотреси на територији земље честа појава. У неким деловима Грчке се чешће јављају, у некима ређе, али је сигурно да су Грци и људи који живе у тој земљи, мање-више на потресе навикли.
БАЈДЕН ИМА МИЛИОНСКИ ПЛАН ЗА КОРОНУ: Доктор Фаучи коментарисао идеју новог председника САД
Руски тенкисти остварили дечаку сан: Окушао се на месту возача моћног оружја! (ВИДЕО)
ПРИСТАЛИЦЕ ТРАМПА ЖЕЛЕ РУСКО ДРЖАВЉАНСТВО: Друштвене мреже се усијале од невероватног питања
Што се тиче острва, једно од њих, које је нарочито подложно земљотресима свакако је и Крит.
Иначе се земља налази на подручју, на коме се додирују три текстонске плоче и Евроазијска, Афричка и тектонска плоча на подручју Анадолије. Не треба заборавити ни Егејску плочу, на којој се налази одређени део јужне Грчке.
Земљотреси на Криту су уобичајени
Ово ће вам потврдити сваки становник највећег острва у Грчкој.
С обзиром на то да јужно од Крита долази до појаве такозваног расцепа или раседа између тектонских плоча, то се управо та појава и сматра главним "кривцем" за тако честу појаву земљотреса на овом грчком острву.
Да би се боље разумело због чега је то тако, требало би напоменути да јужно од овог острва афричка тектонска плоча брзином од 4 центиметра на годишњем нивоу тоне испод егејске плоче. Управо зато долази с времена на време до подрхтавања тла.
Најразорнији земљотрес на највећем грчком острву
Подручје Источног Медитерана је 365. године захватио земљотрес, за који је процењено да је био јачине између 8,3 и 8,7 степени Рихтерове скале. Уједно је то и најјачи забележени земљотрес на подручју целог Медитерана. Епицентар земљотреса је био у непосредној близини западне обале острва Крит.
Како се после тога јавио и цунами, то је штета била невероватно велика, а број жртава се процењује на десетине хиљада не само у Грчкој, него и на подручју Мале Азије, затим Египта и Либије.
Цунами је стигао до 3 километра у унутрашњост острва, а сматра се да је достизао висину од чак 9 до 12 метара.
На сву срећу, стручњаци процењују да тако јак земљотрес може да се јави на отприлике сваких 5.000 година.