ХАИТИ ПОТОНУО У ХАОС: Траже хитну војну помоћ САД-а и Уједињених нација, страх од ескалације насиља (ФОТО/ВИДЕО)
Након убиства председника, Хаити тражи војну помоћ из иностранства
Хаићанске власти затражиле су од Сједињених Држава и УН-а слање војних трупа на Хаити како би помогле да се обезбеде важна стратешка места у земљи након атентата на председника Жовенела Моиза.
КОЛИКО СУ ВАКЦИНЕ ЕФИКАСНЕ ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈА: Једно цепиво "потапа" индијску варијанту, да ли ће бити потребна трећа доза?
РАЗОРНА ЕКСПЛОЗИЈА ЗАТРЕСЛА ТЕХЕРАН! Сви су у паници, јако је пукло (ВИДЕО)
КОСМОС ВИШЕ НИКАД НЕЋЕ БИТИ ИСТИ: Сутра шест људи првим комерцијалним летом путује у свемир (ФОТО/ВИДЕО)
- Након атентата на председника, мислили смо да би плаћеници могли уништити одређену инфраструктуру како би створили хаос у земљи. Током разговора с америчким државним секретаром и УН-ом поднели смо овај захтев - казао је министар Матиас Пјер.
- Били смо у ситуацији када смо веровали да би лука, аеродром и енергетска инфраструктура могле бити мета - додао је Пјер.
Амерички Стејт Департмент потврдио је путем портпарола да је хаићанска влада "затражила безбедносну и истражну помоћ". САД ће помоћи у истрази убиства хаићанског председника, међутим САД у овом тренутку не планирају пружити војну помоћ Хаитију, рекао је у петак високи званичник америчке администрације.
Сједињене Државе су најавиле како ће на Хаити што пре послати високе званичнике из ФБИ и Одељења за националну сигурност (ДХС) како би проценили ситуацију и видели како најбоље могу помоћи, саопштила је Бела кућа.
Шеф колумбијске националне обавештајне управе и обавештајни директор националне полиције такође ће с Интерполом отпутовати на Хаити како би помогао у истрагама, рекао је у петак колумбијски председник Иван Дике.
Дипломатски извор у УН-у раније је рекао да су власти Хаитија поднеле овај захтев како би заштитиле аеродром и нафтне инсталације, али да је у ту сврху потребна резолуција Савета безбедности.
Према службеном саопштењу, pedesettrogodišnjeg Моизаа је у среду рано ујутро у његовом дому убила група страних, увежбаних убица што је изазвало хао у тој сиромашној држави у којој владају политичке поделе, глад и раширено насиље.
Мотив убиства још није службено изнесен, али Моизје од преузимања дужности 2017. био изложен масовним демонстрацијама – најпре због оптужби за корупцију и вођење економије, а након тога због јачања његове моћи.
Хаићанске су власти саопштиле да је међу наоружаним командосима који су убили Моиза било 26 Колумбијаца и двојица Американаца с Хаитија. Седамнаест мушкараца заробљено је, тројица су убијена, а осам је на слободи, наводи хаићанска полиција, док се наставља потрага за главним организаторима убиства.
Привремени премијер Клод Јозеф позвао је на смиривање ситуације и прогласио ванредно стање у цијелој земљи.
То ванредно стање укључује забрану окупљања и употребу војске у полицијске сврхе, као и још нека проширења извршних овласти.