ХАН КРИТИКОВАО ФРАНЦУЗЕ: Став против проширења ЕУ може бити КАТАСРОФАЛАН
Европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан оштро је критиковао одбијање почетка приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, уз оцену да су реално-политичке последице по две државе катастрофалне и да је много потенцијалне нестабилности у будућности.
Хан је, у интервјуу агенцији АПА, казао да је отворено питање да ли се ради о трајном ветоу Француске.
ЕВРОПИ ПРЕКИПЕЛО: Сутра је дан одлуке, уводе САНКЦИЈЕ Турској? (ФОТО)
ПРОЦВАТ НОВЕ ИМПЕРИЈЕ: Русија у Африку шаље СТРАТЕШКА ЧУДОВИШТА, Путин ИМА ПЛАН за ЦРНИ КОНТИНЕНТ (ФОТО)
"Европо, чувај се, изумиремо" УЗНЕМИРУЈУЋА ОПРОШТАЈНА ПОРУКА ЈУНКЕРА (ФОТО/ВИДЕО)
- Искрено речено, након одлуке Савета ЕУ, смо, не желим рећи, беспомоћни. Треба увек имати у виду пропорције, да се 25 земаља изјаснило за - рекао је он, критикујући принцип доношења једногласних одлука у Савету ЕУ, пре свега у спољној политици, јер се то, оцењује, показало неефективним.
Хан је указао да Емануел Макрон захтева да се ЕУ мора најпре интерно развити пре даљих корака и да су тај став заступале и поједине друге чланице, али да је његов аргумент увек био, у чему није једини, да ове ствари треба да се одвијају паралелно.
- И једно и друго траје годинама и ако бисмо следили Макронову линију онда би једно ишло за другим, а то би у пракси довело до тога, по питању приступне перспективе, да ће она уследити за 30 година. То, међутим, није никаква перспектива, а ни подстицај за реформе - поручује он.
Пре лета је, како каже, био пун наде након посете Макрона Београду, али на јесен председник Француске се вратио свом ставу.
- Очигледно Француска тренутно не жели никакво проширење - констатовао је с тим у вези.
То што ће за време хрватског прдседавања ЕУ поново бити иста тема Хан сматра "бесконачном причом".
- Можеш једном одложити, и тада може имати аргументе. Може се чак и други пут образложити, када су рокови немачком Бундестагу били претесни. Али искрено речено сада више нема аргумената. Поверење, по овом питању, у ЕУ екстремно је оштећено - указао је он.
Каже да је жеља за реформом методологије исправна, али додаје да се не ради ни о предлогу, већ само "убаченом појму".
Званичном Паризу је поручио и да пријем није иреверзибилан, указујући на Копенхашке критеријуме.
Као пример је навео да су преговори са Србијом почели поглављима који се тичу владавине права и да ће тиме и бити завршени.
Такође, додаје, постоји клаузула која дозвољава прекид преговора, ако се установи назадовање.
Упитан да ли актуелни развој даље повећава утицај Кине, Русије и Турске у региону, Хан је казао да три четвртине трговине Западни Балкан обавља са Европом, и да се у томе ништа неће променити.
У Србији је, наводи Хан, Аустрија највећи страни инвеститор.
- То није тако спектакуларно као када Кина купи железару. Међутим за развој земаља је новац из ЕУ одрживији од кредита из Кине - казао је он.
Актуелном одлуком Савета ЕУ створено је много потенцијалне нестабилности у будућности, казао је Хан додајући да је није радостан што није могао да заврши свој рад, посебно зато што се око Северне Македоније интензивно ангажовао.
Оценио је и да превремени избори у Северној Македонији показују колико је осетљива унутрашњополитичка ситуација у тим земљама.
- За Србију и Косово је даље од огромног значаја да постоји позитиван дијалог. У БиХ је потребно уставно правило које је у сагласности са европским правом, како би се омогућила дугорочна приступна перспектива. Нажалост је шанса пропуштена да се приступним преговорима са Албанијом и Северном Македонијим упути сигнал позитивне мотивације - рекао је он.
О његовом потенцијалном наследнику, мађарском амбасадору у ЕУ Оливеру Вархелију, Хан каже да је "верзирани дипломата, који сигурно може испунити своју дужност".