ХАОС У СУДАНУ, ЗЕМЉА СРЉА У ГРАЂАНСКИ РАТ: Стотине хиљада људи на улицама маршира против војне хунте, дошло до сукоба (ВИДЕО)
Војни удар у Судану је изведен у октобру
На стотине хиљада људи, које демонстрирају данас против војног удара, у главном граду Судана Картуму бачен је јак сузавац, рекао је за Ројтерс сведок инцидента. Раније током дана, суданске снаге безбедности, поред сузавца, употребиле су и шок бомбе, како би растерале демонстранте који су се окупили у престоници против војног удара који је био 25. октобра, преноси Ројтерс.
ПОЗИВНИЦЕ ШОКИРАЛЕ СВЕ: За забаву Роберта Кенедија Млађег, гуруа антивакциналног покрета, гостима речено да буду вакцинисани
ЗАПАД СВЕ ВИШЕ СХВАТА ДА НЕМА МОЋ ЗА УЦЕНУ РУСИЈЕ: Путин на време предвидео све кризе и креирао решења - Америци, Британији и Немачкој везане РУКЕ
СТРАВИЧНА НЕСРЕЋА КОД НАШЕ БРАЋЕ: Мост се урушио - четворо људи погинуло, док их је осам са тешким повредама
Демонстранти су марширали према председничкој палати, а окупили су се на мање од километра од палате, скандирајући "народ је јачи" и "повлачење је немогуће". Ројтерс у извештају наводи да су неки демонстранти утрчали у споредне улице како би се заштитили од сузавца.
Упркос томе што су снаге безбедности блокирале мостове у престоници, демонстранти су успели да пређу мост који повезује град Омдурман са централним Картумом, али су ту дочекани јаким сузавцем, рекли су за Ројтерс сведоци догађаја. Демонстрације су планиране и у другим градовима широм земље.
Масовни протести у Судану избили су након војног удара извршеног у октобру, а настављени су и након постизања споразума 21. новембра којим је војна хунта прихватила да врати на положај цивилног премијера Абдалу Хамдока, који је до тада био у кућном притвору.
Међутим, договор који је Хамдок постигао с војним наишао је на незадовољство демонстраната који су га оптужили за издају, иако је раније тај политичар представљао симбол отпора војним властима. Премијер Абдала Хамдок је у суботу увече упозорио да се суданска револуција суочила са великим назадовањем и да политичка непопустљивост са свих страна угрожава јединство и стабилност земље.
Безбедносне снаге су затвориле главне путеве који воде до аеродрома и седишта војске, а заједно са паравојним снагама распоређене су око председничке палате. Неки од демонстраната су носили суданске заставе и фотографије грађана који су убијени у демонстрацијама у последњих неколико месеци.
Наводи се да су ово девете у низу демонстрација против пуча које су настављене и након што је војска 21. новембра вратила премијера Хамдока, који је био у кућном притвору, и ослободила њега и друге политичке затворенике. Споразум о враћању Хамдока на власт наилази на противљење демонстраната, који су га раније видели као симбол отпора војној владавини и осудили његов договор са војском као издају, наводи Ројтерс.
Цивилне странке које су организовале неколико масовних протеста захтевају пуну цивилну власт под слоганом "без преговора, без партнерства, без легитимитета".