ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ
Хапсе председника у року од седам дана? Суд одобрио налог за хапшење шефа државе: Сумњају да је умешан у више афера, да ли ће кривично одговарати? (ВИДЕО)
Западни окружни суд у Сеулу одобрио је налог за хапшење Јуна под оптужбом за злоупотребу овлашћења и оркестрирање побуне.
Јужнокорејски суд одобрио је налог за хапшење председника Јун Сук Јеола, лидера који је гурнуо земљу у политички хаос својом шокантном одлуком да прогласи ванредно стање пре скоро месец дана.
Ово је први пут да се председник Јужне Кореје суочио са налогом за хапшење.
Јуну су одузета председничка овлашћења након што је јужнокорејски парламент раније овог месеца изгласао опозив након што су се неки чланови његове владајуће партије окренули против њега после његовог одбијања да поднесе оставку због декрета од 3. децембра.
Јужнокорејска агенција за борбу против корупције саопштила је да је западни окружни суд у Сеулу одобрио налог за хапшење Јуна под оптужбом за злоупотребу овлашћења и оркестрирање побуне.
Налог за хапшење издат је након што је Јун, бивши тужилац, одбио да одговори на три позива истражитеља у последњих неколико недеља тражећи његову сарадњу, саопштила је Канцеларија за истрагу корупције (ЦИО).
Јун је тражен ради испитивања у неколико истрага, укључујући оптужбе за вођење побуне - злочин који се кажњава доживотном или чак смртном казном. У понедељак су јужнокорејски службеници за спровођење закона затражили налог за хапшење.
Председников адвокат Јун Каб Кеун назвао је издавање налога за хапшење "незаконитим и неважећим", у разговору са новинарима.
- То је захтев за налог од агенције која очигледно није овлашћена законом, а процес захтева за налог није био транспарентан - рекао је Јун, позивајући се на захтев који је упутио ЦИО.
Налог за хапшење обично се мора извршити у року од седам дана, али се може продужити, наводи ЦИО.
Пут до опозива
Јун се последњих недеља углавном држао подаље од јавности јер се суочава и са суђењем пред Уставним судом о томе да ли ће бити формално смењен са места председника или враћен на функцију, што је процес који би могао да потраје и до шест месеци.
Суд је 27. децембра одржао своје прво рочиште, на којем Јун није био присутан. Његово присуство није било обавезно.
Суд је одредио да ће узети случај као "главни приоритет" заједно са другим случајевима у којима се опозиција залагала против Јунове администрације, укључујући министра правде, тужиоце и друге високе званичнике.
Деветочлани суд, међутим, тренутно има само шест судија, због кашњења у попуњавању упражњених места које су оставиле пензионисане судије, што додатно компликује ствари.
Према јужнокорејском закону, најмање шест од девет судија мора да одобри опозив да би он био потврђен.
Суд још није одлучио да ли свега шест судија може одлучивати о Јуновој судбини, али уколико тако одлуче, онда свих шесторо судија би морало да гласа за импичмент да би се Јун и формално уклонио с власти. Друго припремно рочиште заказано је за петак.
Јуну је забрањено да напушта земљу, а највиши званичници његове владе су такође ухапшени и оптужени због оптужби за побуну.
Земља је додатно утонула у политичку неизвесност прошлог петка када је парламент Јужне Кореје изгласао и опозив премијера и вршиоца дужности председникаХан Дук Суа, који је преузео председничке дужности после Јуна, због његовог одбијања да започне процес попуњавања три упражњена места у Уставном суду.
Хан је бранио свој избор, позивајући владајуће и опозиционе странке да прво постигну споразум пре него што се изврше именовања.
Министар финансија и заменик премијера Чои Санг Мок сада је вршилац дужности председника.
Само два дана након обављања председничке дужности, Чои је задужен не само за политичку кризу, већ и за вођење земље која је у великој жалости после једне од најсмртоноснијих авионских несрећа након скоро 30 година.
Сви путници и чланови посаде, осим две особе (стјуард и стјуардеса) на лету 7Ц 2216 "Јеју ера", који је превозио 175 путника и шест чланова посаде од Бангкока до округа Муан, погинули су након што је авион слетео на труп, а онда клизећи по писти се закуцао у зид аеродрома.
Србија Danas/CNN