"РЕГАН ЈЕ ЗНАО КАКО ТО ДА УРАДИ, ЧАК И СИЛОМ АКО ТРЕБА!" Кисинџер оштро осудио актуелни амерички естаблишмент
Како каже, Америка не може себи да приушти да се изолује
Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер осудио је политички естаблишмент САД због неуспеха да демонстрира "домаћу кохезију".
Ангели Меркел уручена награда УНЕСКО-а за мир због политичке одлуке која је променила Европу
СТРУЧЊАК ЗА ЗЕМЉОТРЕСЕ ТВРДИ: Под рушевинама 180.000 мртвих! Ово је ИСТОРИЈСКА катастрофа!
"ОНО ШТО СЕ ДАНАС ДЕШАВА У ЕВРОПИ, МОЖЕ СЕ СУТРА ДЕСИТИ У АЗИЈИ" Столтенберг и Блинкен изразили забринутост због односа Кине и Русије
Он је оценио и да Америка не може себи да приушти да се изолује, а како је истакао, неће бити у стању ни да одговори на огромне спољнополитичке изазове.
- Пошто САД пате од домаћих подела и међународног нереда око тога ко смо и за шта се залажемо, држави је тешко да прикупи домаћу кохезију неопходну за суочавање са изазовима који су пред нама - рекао је он окупљенима на догађају организованом у част бившег председника Роналда Регана.
То, додаје Кисинџер, укључује "изазов светском поретку" који стиже из Кине, руску војну операцију у Украјини и очигледно скори развој "најразорнијег оружја на свету" у Ирану, да не говоримо о вештачкој интелигенцији, за коју бивши дипломата упозорава да "трансформише саму људску свест".
- Сваки од ових хитних догађаја захтева комбинацију снаге и помирења - рекао је он, подсећајући окупљене Реганове обожаваоце да је бивши председник "знао да Америка треба да буде моћна у суштини и у уму како би заштитила светски поредак – силом, ако је потребно."
Реган, који би да је жив имао 112 година, никада се није поколебао у уверењу да је "Америка најбезбеднија и најпросперитетнија када њен лидер обликује стабилни свет", као и да "стабилан свет не може да се заснива на америчком изолационизму", тврди Кисинџер.
Док је 99-годишњи бивши дипломата описао Регана као "миротворца", његова администрација је извршила инвазију на Гренаду, послала хиљаде војника на Блиски исток и покушала да збаце владу Никарагве финансирањем, обуком и наоружавањем Контра милиције преко ЦИА, подсећа Раша тудеј Балкан.
Током Регановог председништва, Кисинџер је председавао Националном двопартијском комисијом за Централну Америку, која је оптужила Совјетски Савез да искоришћава политичке немире у региону, истовремено прикривајући америчку – а посебно Кисинџерову – подршку војним диктатурама попут оне у Чилеу када је на челу био Аугусто Пиноче и салвадорске "одреде смрти" који су се, наводно, борили против комунизма.