ХИСТЕРИЈА у британским медијима: Обавештајне службе тврде да има још осумњичених у "случају Скрипаљ"
У Лондону сумњају да су Петров и Боширов имали помагаче
Британске обавештајне службе траже две особе које су наводно помагале осумњиченим "тровачима" бившег официра ГРУ Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије, Александру Петрову и Руслану Боширову, јавио је "Сандеј мирор", позивајући се на изворе.
Прочитајте и:
- Верује се да су се они (Петров и Боширов) могли састати са запосленим у Амбасади, а четврти, доктор, можда је надгледао читаву операцију како би се уверио да се они сами неће отровати - изјавио је један од извора листа.
Састанак Петрова и Боширова, које Лондон сматра "агентима ГРУ", са другим осумњиченима, могао је да се деси након што су се пријавили у хотел "Сити стеј" Лондону, пише "Сандеј мирор".
Британски медији раније су више пута објављивали информације о "случају Скрипаљ" које касније нису потврђене. Тако је "Мирор" раније објавио да је "троваче" пратила група од четири особе познатих као "Чистачи".
Лист "Дејли мејл" је писао да је главни осумњичени жена. "Сан" је писао да Петров и Боширов више нису живи. У једном од чланака таблоида наводно се тврдило да је отров "новичок" произведен у лабораторији СВР у Јасеневу у Москви, док је "Тајмс" објавио да је отровна супстанца произведена у војно-истраживачкој бази у граду Шихани у Саратовској области.
И британско министарство спољних послова такође је ухваћено у лажи. Министарство је тврдило на Твитеру да је лабораторија "Портон Даун" одредила руско порекло отрова. Касније су у лабораторији изјавили да нису успели да идентификују извор отровне супстанце. Министарство спољних послова убрзо је уклонило овај твит.
Бивши пуковник Главне обавештајне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија отровани су 4. марта у Солсберију у јужној Енглеској, што је узроковало велики међународни скандал.
Лондон је саопштио да је у тровање умешана Русија, што Москва категорички негира.
Лондон је 5. септембра објавио фотографије двојице "осумњичених", Александра Петрова и Руслана Боширова, тврдећи да су агенти ГРУ. Москва је саопштила да ова имена "ништа не говоре" и поново позвала Британију да пређе са оптужби и манипулације на сарадњу. Петров и Боширов су у интервјуу главној уредници Спутњика и РТ Маргарити Симоњан испричали да су у Велику Британију ишли као туристи, да нису повезани са руским обавештајним службама и нису умешани у тровање у Солсберију.