Хоће ли Британија изаћи из ЕУ? Краљевство на ПРЕКРЕТНИЦИ, отворена бирачка места
Дан Д за грађане Велике Британије
Грађани Велике Британије данас ће, трећи пут у последњих шест година, гласати на парламентарним изборима, а и овог пута на њима је, осим избора нове владајуће гарнитуре, и бреме одлуке како ће, када и да ли ће, уопште, њихова земља изаћи из Европске уније.
Биралишта у Великој Британији отворена су у 7 сати по локалном времену, а гласали су и британски премијер Борис Џонсон и његов главни ривал лабуриста Џереми Корбин.
Џонсон је гласао у биралишту отвореном у Методистичкој градској кући у Лондону, а са њим је био пас Дилан кога је на поклон добио након што је изабран за премијера, преноси Скај њуз.
Његов ривал Џереми Корбин гласао је у северном Лондону, док је премијерка Шкотске Никол Старџеон гласала на биралишту у Глазгову.
Право гласа у Уједињеном краљевству Велике Британије и Северне Ирске има 46 милиона гласача, који ће одлучивати ко ће ући у Доњи дом парламента, који има 650 посланика.
САД две деценије обмањују свет: ОВО ЈЕ ПРАВА ИСТИНА О РАТУ У АВГАНИСТАНУ! (ФОТО/ВИДЕО)
ХАОС У РУСИЈИ: Пилот и навигатор погинули у паду хеликоптера Ми-28 у Краснодару!
АМЕРИЧКИ ШПИЈУН ДИВЉА У ЗАТВОРУ И ПРЕТИ РУСИМА: ''Направићу вам рупу у глави''
Ови избори могли би да буду и прекретница за актуелног премијера Бориса Џонсона, председника Конзервативне странке, који би, уколико изгуби власт, постао британски премијер са најкраћим стажом у Даунинг стриту 10, где се уселио у јулу ове године.
Његови Конзервативци већ 9 година су на власти и тренутно имају 298 места у Доњем дому, а Џонсон је изјавио да ће, ако освоји већину, завршити процес изласка из ЕУ, односно Брегзит, који је одложен до 31. јануара.
Опозициона Лабуристичка странка Џеремија Корбина тренутно у парламенту има 243 места и на овим изборима покушаће да се врати у кабинет, први пут после 2010. године.
У њиховом фокусу су планови да се више новца издвоји за здравствену заштиту, образовање и социјалну бригу, али и кључне индустријске гране, као и да се обезбеди приступ бесплатном интернету.
У парламенту 35 места има Шкотска народна странка, која се противи изласку из Уније и жели да Шкотска напусти Британију и као независна држава (п)остане чланица Европске уније.
Либералне демократе, које желе да се Брегзит у потпуности откаже, имају 20 места у парламенту.
На овим изборима први пут ће заједно изаћи три мање странке које су за ЕУ - Либерално демократска, Зелени и Велшка странка Плаид Кимру (Плаид Cymru), које су се обавезале да се неће кандидовати једни против других за поједина посланичка места, како би освојиле што је могуће више гласова.
Острвски медији објавили су и податак да се више од 70 досадашњих посланика није поново кандидовало, образлажући своје одлуке "токсичном политичком атмосфером" због Брегзита.
Према дугогодишњој традицији, парламентарни избори се, уобичајено, заказују током пролећних месеци, због лепшег времена, па је данашњи излазак на биралишта први децембарски после чак 96 година.
Било која странка која освоји већину може да формира владу с премијером из редова те странке. Ако ниједна то не успе, по правилу, партија са највише освојених посланичких места покушава да формира мањинску владу, а трећа опција је да се страначки лидери договоре и формирају коалицију.