ХОЋЕ ЛИ ФРАНЦУСКА ИЗРУЧИТИ ХАРАДИНАЈА СРБИЈИ? Суд у Колмару у четвртак расправља о будућности Рамуша
Харадинају је суђено у Хашком трибуналу за ратне злочине на КИМ, али је 2012. правоснажно ослобођен свих оптужб
Пред Апелационим судом у Колмару у четвртак ће бити одржана јавна расправа о захтеву Србије за изручење председника Алијансе за будућност Косова Рамуша Харадинаја, али одлука о захтеву не мора бити донета истог дана.
На рочишту се очекује да се Харадинај и његова одбрана изјасне о захтеву за изручење, а одлука француског истражног одељења које поступа у овом случају може да буде саопштена и накнадно.
Апелациони суд у Колмару одлучује о испуњености услова за изручење које предвиђа Европска конвенција о екстрадицији, која не орочава доношење одлуке.
Поступак одлучивања тог суда се води у складу са процесним законима Франсуцке.
Уколико Апелациони суд у Колмару одлучи да одбије захтев Србије за изручење Харадинаја то ће саопштити на рочишту у четвртак и том одлуком ће бити окончан екстрадиоциони поступак против њега, сматра београдски адвокат Тома Фила.
После тога, Харадинај ће бити слободан да напусти Француску, а Србија не би имала право да се жали на одлуку, рекао је Фила.
Уколико пак суд одлучи да су испуњени услови за изручење Харадинаја, на ту одлуку Харадинај ће имати право да уложи жалбу, указао је познати београдски адвокат, напомињући да коначну одлуку о изручењу доноси министар правде Француске.
Одлука Француске којом би се одбило изручење Харадинаја Србији, могла би да отвори питање Интерполове потернице коју је за Харадинајем 2005. расписала Србија, односно у којој ће мери остале државе чланице Интерпола поступати по њима - да ли ће га ако се нађе на њиховој територији ухапсити или неће.
Како је потврдила портпаролка Апелационог суда у Колмару Сандра ди Роса, Харадинају је 1. фебруара у том суду уручено обавештење о захтеву српских власти за његову екстрадицију, а расправа о захтеву је заказана за 9. фебруара у 14 часова.
Она није прецизирала када би могла да се очекује одлука суда о захтеву за изручење Харадинаја.
Харадинај, који је лидер опозиционе Алијансе за будућност Косова, ухапшен је 4. јануара на граници Швајцарске и Француске по српској потерници, а Србија је потом упутила Француској захтев за његово изручење.
Он је недељу дана касније пуштен да одлуку суда о захтеву Србије за екстрадицију чека на слободи, али му је одузет пасош и забрањено да напушта територију Француске.
Истрага против Харадинаја у Србији је покренута 2004. године, а недавно је проширена новим оптужбама и новим доказима који су прослеђени суду у Колмару.
Харадинају је суђено у Хашком трибуналу за ратне злочине на КИМ, али је 2012. правоснажно ослобођен свих оптужби.
ХАРАДИНАЈ СЕ БАХАТИ: Уместо на оптуженичкој клупи ужива по француским ресторанима
Србија тражи Харадинаја због сумње да је извршио кривична дела ратних злочина против цивилног становништва на КИМ у току 1998. и 1999. године, а реч је, како је Београд саопштио, о делима која нису била предмет суђења пред Хашким трибуналом.