ХОЛОКАУСТ СВЕТСКИХ РАЗМЕРА: Како би изгледао Други корејски рат?
Овог пролећа били смо сведоци енормен ратнохушкачке реторике на линији Пјонгјанг-Вашингтон
Непрестане претње ратом, осветом и уништењем биле су на врло високом нивоу недељама. Светски медији створили су атмосферу страха и панике у којој није било питање хоће ли се рат догодити, већ је питање када.
Премда је вероватност рата врло мала, треба се запитати како би изгледао Други Корејски рат ако би неким неочекиваним преокретом до њега ипак дошло.
КИМ НА КОРАК ОД ЦИЉА: Америци се леди крв у жилама!
Довољно је погледати прошли сукоб да би се закључило да нови рат не би донео ништа добро. Корејски рат између 1950. и 1953. био је фатално смртоносан. Око два милиона Корејаца, укључујући цивиле, изгубило је живот због рата. Уз велике људске губитке рат је на Корејском полуострву узроковао и масовна разарања. Рат је коштао САД око 20 милијарди долара, а Кину 2.5 милијарде.
САМО ВИ УВОДИТЕ САНКЦИЈЕ: Нећемо устукнути, већ ћемо кренути ка коначној ПОБЕДИ!
Пре ратних сценарија треба размотрити снагу зараћених страна
Северна Кореја
Севернокорејска војска није слаба. Америчка интервенција на Корејском полуострву не би могла имати исти резултат као рецимо у Ираку. Нпр. Снаге за специјалне операције Корејске народне армије нису ни изблиза слабе попут Садамове Републиканске гарде која је брзо поражена. Специјалне трупе, њих око 180 000 (у ужем смислу 30 000 најелитнијих) спремне су у сваком тренутку да нанесу снажне ударце свом јужном суседу и америчким трупама.
Према листи портала Глобал Firepower, Корејска народна армија (КНА) рангирана је на 23. месту на свету. Поседује 700 хиљада активног војног особља, а 4.5 милиона резервиста. На копну има 5 025 тенкова, 4 100 наоружаних борбених возила, 2 250 самоходних топова, 4 300 комада артиљерије, 2 400 вишецевних ракетних бацача. У ваздуху имају 944 авиона, 458 ловаца, 572 нападачка авиона, 100 транспортних авиона, 169 авиона за тренинг, 202 хеликоптера и 20 нападачких хеликоптера. На мору поседује 967 поморских пловила, 11 фрегата, 2 корвете, 76 подморница, 438 пловила обалне страже, 25 поморских мина.
Нуклеарни програм све опаснији: Северна Кореја претња по Русију
Демократска Народна Република Кореја (ДНРК) је нуклеарна држава - што је чак записано у њеном Уставу. Пјонгјанг поседују око 20 нуклеарних направа што чини севернкорејски нуклеарни арсенал скромним, али ефикасним. Такође, поседују моћан хемијски арсенал који може бити лансиран путем око 10 000 комада артиљерије која је скривена у планинама Демилитаризиране зоне. Хемијски арсенал ДНРК састоји се између 2 500 и 5 000 комада оружја, укључујући антракс, велике богиње и кугу.
Јужна Кореја
Војска Јужне Кореје налази се на 12. месту на свету. Оружане снаге Републике Кореје имају 625 хиљда активног војног особља и 2.9 милиона резервиста. На копну, поседују 2 654 тенкова, 2 660 наоружаних борбених возила, 1 990 самоходних топова, 5 374 комада артиљерије и 214 вишецевних ракетних бацача. У ваздуху, има 1 447 авиона, 406 ловаца, 448 нападачких авиона, 348 транспортних авиона, 273 авиона за тренинг, 709 хеликоптера и 81 нападачки хеликоптер. На мору поседују 166 бродова, 1 носач авиона, 13 фрегата, 12 разарача, 16 корвета, 15 подморница, 70 пловила обалне страже, 11 поморских мина.
Северна Кореја: САД се спремају за НУКЛЕАРНИ рат - Претворићемо их у пепео
Сједињене Државе имају око 28 хиљада војника у Јужној Кореји који би служили као полазна основа за америчку интервенцију у случају рата и напредне системе одбране попут недавно инсталираног THAAD система.
Могући сценарији ратних сукоба
И - У првом сценарију Северна Кореја напада Јужну конвенционалним нападом из очаја како би предухитрила превентивни напад САД-а на њена нуклеарна постројења. У том сценарију Кина се не би укључила у рат на страни ДНРК упркос споразуму о међусобном партнерству 1961. Пјонгјанг не би користио нуклеарна оружја ни против Јужне Кореје, али нити против САД-а, и Америка не би користила нуклеарна оружја против Пјонгјанга.
А ЊИХ БАШ БРИГА ЗА СВЕ: Северна Кореја ЗАДОВОЉНА лансирањем балистичке ракете!
Циљ такве севернокорејске интервенције било би заузети Сеул и што већи део Јужне Кореје би трајали преговори за прекид рата. Напад би се догодио преко Демилитаризиране зоне, а заједно с њим уследио би сајбер напад на установе Републике Кореје и САД-а у регији.
Најтеже ударце Јужној Кореји Северни Корејци би могли нанети помоћу артиљерије. Преко 10 хиљада различитих комада артиљерије већ је постављена уз Демилитаризирану зону на 38. паралели. С тих положаја војска ДНРК може гађати Сеул који је удаљен само око 50 километара од Северне Кореје. Сеул је густо насељен град (угрожено је 25 милиона становника) па би учинак севернокорејске артиљерије био изузетно разоран. Сеул би дословно био претворен у ватрену стихију како је то често спомињала пропаганда Севера.
Кимов ОСМЕХ леди крв у жилама: Свет није свестан шта га чега?!
Већина аналитичара сматра да би десетине хиљада војника и цивила Јужне Кореје и САД-а били убијени у првих 48 сати рата. Коридори кретања севернокорејске војске би били претворени у клаонице. Кад би и само 10% трупа Севера стигло у Сеул уличне борбе би се водиле недељама, а цивили би били заточени у борбама у унакрсној ватри. Осим нешто мање од 30 хиљада америчких војника у земљи се још налази неколико хиљада америчких држављана који су чланови породица размештених трупа.
Масовне жртве и паника не би били резервирани само за Јужну већ и Северну Кореју. Тзв. План одмазде Републике Кореје подразумијева уништење делова Пјонгјанга чак и ако комунистичко вођство не би користило нуклеарна и балистичка оружја. Амерички и јужнокорејски планови одмазде, који су процурили у јавност, подразумевају тренутну али одмазду у складу са нападом.
Ако би Север покренуо велику инвазију једино се може надати брзим и спектакуларним успесима како би уплашио Југ и САД што би довело до мировних преговора. На дуги рок Север би изгубио конвенционални рат и био би присиљен да користи оружја за масовно уништење. То би резултирало милионима жртава ако би нуклеарне бомбе или балистички пројектили с нуклеарним бојевим главама били испаљени на нпр. Токијо, Бусан или Сеул.
Зауставити Кима по сваку цену: Хоће ли Амери кренути војно и изазвати трагедију?!
II - У другом сценарију, САД се одлучује на изненадни превентивни напад на Северну Кореју. То је и највероватнији сценаријо.Такав напад био би ограничених размера, а циљао би само нуклеарна постројења. Он би се могао извести с отвореног мора, где би се лансирали пројектили с неког брода ратне морнарице или подморнице. То је за САД најмање рискантна опција, попут оне у Сирији, али за разлику од Сирије, ДНРК може одговорити.
Међутим, такви напади и да су у потпуности успешни не би успели да елиминишу нуклеарна постројења ДНРК већ би у најбољем случају могли уназадити програм неколико година. Ако би се такав сценаријо догодио, Северна Кореја би узвратила веројатно сличном мером и бомбардовала Јужну Кореју или Јапан. Питање је да ли би се могло спречити избијање потпуног рата.
III - У трећем сценарију, Јужна Кореја и САД конвенционално нападају Северну Кореју као преемптивни напад због неког догађаја као што су успешно тестирање интерконтиненталног пројектила Севера или наглог развоја нуклеарног програма, немири унутар ДНРК због избијања борбе за власт унутар комунистичке елите, грађански рат и сл. Резултат би био врло споро напредовање савезничких снага и рововски рат, а велика је вероватноћа да би Кина интервенирала, а могуће чак и Русија. Такав сценариј је најмање веројатан, али свакако најопаснији за свет јер би могао довести до светског рата.
Кључно је питање: Да ли Ким Џонг Ун спреман користити оружја за масовно уништење? Судећи према тестирањима, севернокорејски интерконтинентални балистички пројектили тешко да би могли да досегну територију САД-а, што би могли учинити за пар година. Али зато би пројектили средњег домета без проблема могли досећи америчке базе у Јужној Кореји, Јапану и чак Гуаму.
Шифра Лазарус: Северна Кореја стоји иза глобалног сајбер вируса?!
У свим сценаријима, велика жртва Другог Корејског рата била би међународна трговина. Кад је 1950. избио Корејски рат, источна Азија није била покретач светске економије као што је то данас. Добра је вест да оружани сукоб на Корејском полуострву у не би био дуг. Оно се налази у средишту изузетно развијене источне Азије која је једна од најразвијенијих светских регија. Никоме од великих сила дугачак рат не би одговарао зато што би исцрпљивао свет. Не би се поновила нова Сирија, Либија, Ирак или Сомалија. Али чак и краткотрајни рат био би права катастрофа.
Цена евентуалног Корејског рата II била би још већа него у рату током 1950-их.