СИГУРНА ЛУКА КРИМИНАЛА: Када се у истом комшилуку нађу трговци оружјем, нарко босови и финансијери терориста
Хонгконг је годинама имао задатак да балансира између свих ових група
У хонгконшкој четврти Ван Чаи налази се најеклектичнија и најгушће концентрисана група предузећа која су под америчким санкцијама.
ДАНСКИ ЕКСПЕРТ ОТКЛОНИО СУМЊЕ: Познато ко је победник у светској "трци вакцина"
АМЕРИ ПОНОВО ЦРТАЈУ ГРАНИЦЕ: Велики сукоб је на помолу, опет се све врти око Израела
НЕСЛАВАН ПОДАТАК ПРЕД ВАКЦИНАЦИЈУ: Рекордан број умрлих и новозаражених у САД
На једном километру квадратном налазе се канцеларије финансијера Хезболаха, појединца оптуженог да је помогао Ирану да стекне војну опрему вредну милионе кршећи америчке санкције, човек оптужен да је помагао председнику Венецуеле Николасу Мадуру у пљачки ресурса његове земље и компаније која је наводно отворила банку у Северној Кореји кршећи резолуције Савета безбедности Уједињених нација.
Као да то није довољно, ту је канцеларија везана за моћну милицију југоисточне Азије и казино могул оптужен за трговину дрогом, дивљим животињама и људима.
Ако дању прошетате овим улицама на северном делу острва видећете пословне људе у оделима. Увече ћете видети омладину која се опушта у баровима. Нећете затећи ништа сумњиво, свакако не нарко босове који дилују дрогу или трговце оружја који покушавају да продају своју робу.
То је зато што ове компаније у основи нису илегалне. Они су легитимне корпорације без значајне имовине или активног пословања које се могу користити за прикривање илегалних или сумњивих трансакција, избегавање пореза и генерално избегавање надзора.
У суштини, то су готово празне канцеларије у небодерима које њихови власници готово никада не посећују.
Чини се да свих пет компанија постоји из једног разлога - избегавање будног ока америчких закона.
Четири од пет ових компанија су од 2015. године додате на списак америчког министарства финансија у документу "Специјално одређени држављани и блокиране особе“ у којем се наводе сви ентитети које санкционише америчка влада.
Људима или компанијама на листи углавном је забрањено пословање са Американцима, обављање трансакција у америчким доларима и коришћење америчког финансијског система.
Оптужбе против пете компаније, оне која је везана за севернокорејску банку, додао је 2017. године панел УН-а који надгледа ефикасност и спровођење санкција Пјонгјангу.
Зашто су се тачно ове компаније нашле у Ван Чају, тако близу једна другој, није познато. Али нису једине.
Истраживачи Центра за напредне одбрамбене студије, алата који је створила невладина организација са седиштем у Вашингтону како би скенирала листу санкција министарства финансија, проналази најмање 13 санкционисаних личности или фирми у Ван Чају и више од 120 у целом Хонгконгу.
Сви су вероватно похрлили у овај град из истих разлога као и многи легитимни бизниси. Хонгконг је потпуно интегрисан у глобални финансијски систем. Невероватно је лако - превише лако, тврде неки критичари - основати компанију и запослити добро образоване локалце.
Деценијама је Хонгконг здушно прихватао ограничену економску регулативу и корпоративни надзор.
Слободно тржиште, и неинтервенционистичке политике помогле су да се економија града развије. Али стручњаци за финансијски криминал кажу да је често дозвољавано сумњивим предузећима да уливају новац у град, без обзира на то како је тај новац прибављен.
Хонгконгов регистар компанија подразумева да су америчке санкције "једностране" и да немају снагу у локалном закону. Шеф Регистра компанија одбио је да говори за медије.
Хонгконг је последњих година донео законе чији је циљ сузбијање злонамерних корпоративних активности, али уклањање системских празнина које омогућавају напредовање нелегалних компанија ризикује да гуши легитимну економију Хонгконга.
Такође ће разбесети моћне тајкуне у граду, а у неким случајевима и америчке геополитичке циљеве у време жестоког ривалства између Вашингтона и Пекинга.
Хонгконг је годинама имао задатак да балансира између тог ривалства.