ИАКО СЕ СЗО ПРОТИВИ НОШЕЊУ МАСКИ, ОВЕ ЗЕМЉЕ ТО СТРОГО КАЖЊАВАЈУ: Од 2,5 до 1000 евра и шест месеци затвора
Званичници Светске здравствене организације (СЗО) више пута су поновили како још увек препоручују људима да не носе маске за лице, осим ако нису заражени корона вирусом или негују некога ко је болестан.
Једна од мера да останете здрави и притом спречите ширење корона вируса јесте ношење маски за лице и рукавица. И док се стручњаци баш не слажу око тога да ли маске треба да носе и здраве особе или само оне коју су болесне, како не би заразиле друге, бројне земље прописале су да је ношење маски у јавности обавезно, а за оне који то прекрше припремиле су и папрене казне, од новчнаних до неколико месеци затвора.
Званичници Светске здравствене организације (СЗО) више пута су поновили како још увек препоручују људима да не носе маске за лице, осим ако нису заражени корона вирусом или негују некога ко је болестан.
ЕФЕКАТ КЛАСТЕРА: Како су друштвена окупљања постала РАКЕТНО ГОРИВО за ширење корона вируса
Уводе се строга правила: За оне који пркосе мерама изолације у Јужној Кореји - НАНОГИЦА
АМЕРИЧКИ СЕНАТСКИ ЈАСТРЕБОВИ СЕ УДРУЖУЈУ ПРОТИВ КИНЕ: "Они морају нама да плате због короне, отписујемо наше дугове Пекингу"
- Нема конкретног доказа који би указивао да масовно ношење маски доноси било какву корист, заправо, постоје извесни докази који наговештавају супротно - рекао је раније директор СЗО за ванредне ситуације Мајкл Рајан.
Такође, СЗО је забринута да би ношење медицинских маски у широј јавности могло да погорша недостатак таквих маски за здравствене раднике који се налазе у првим редовима борбе против пандемије Ковид-19.
- Маске саме не могу зауставити пандемију, државе морају да наставе да проналазе, изолују и третирају сваки случај и прате сваки контакт - изјавио је генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.
Међутим, бројне земље у Европи и свету прописале су да је ношење заштитних маски у јавности обавезно, упркос томе што генерално влада несташица истих, па неки људи не могу ни да их набаве.
У Републици Српској (РС) од данас је, у циљу спречавања ширења вируса корона, ношење рукавица и заштитних маски на отвореном обавезно и више није само препорука.
Ношење рукавица и заштитних маски на отвореном контролисаће надлежна инспекција и Комунална полиција.
У РС је од данас грађанима забрањено окупљање у групама већим од три особе на јавним местима, одлучио је Републички штаб за ванредне ситуације.
Аустријска полиција од данас је добила могућност да на лицу места новчано кажњава грађане који не поштују мере аустријске владе за борбу против корона вируса. Ко не буде носио маску којом покрива нос и уста на местима на којима је уведена обавеза, а то се тиче радњи и градског превоза, мораће да плати казну од 25 евра. Код свих других кршења мера предвиђена је казна у висини од 50 евра.
До сада је полиција само подносила пријаве против прекршиоца мера, као што је непридржавање довољног одстојања од најмање једног метра према другим лицима, или окупљање више људи, а надлежне власти су потом на кућну адресу слале "папрене" казне.
Нова уредба омогућава полицији да врши контролу у градском превозу и радњама и на лицу места новчано кажњава.
До сада је било нејасно ко ће се у градском превозу бринути о томе да сви путници поштују обавезу ношења заштитне маске, а пошто су превозници одмах најавили да то нису у стању да учине, сада је полиција добила овлашћења да казнама натера грађане да се те мере придржавају.
Чешка је ублажила неке рестрикције уведене ради сузбијања ширења корона вируса, али је ношење маски и даље обавезно, а тог правила морају да се придржавају и нудисти. Према писању чешких медија, за кршење овог прописана следи казна од 740 евра.
- Грађани могу да буду без одеће на одређеним локацијама, али и даље морају да покривају уста и да се окупљају у групама како је прописано - саопштила је полиција пошто је недавно реаговала после жалби да се нудисти без маски купају у топлој води у месту Лажне Бохданеч.
Полиција је навела да је открила 150 људи на плажи од којих је само половина имала маске.
- По доласку полиције, сви су пристали да поштују мере владе укључујући обавезно ношење маски на лицу на јавним местима - наводи се у саопштењу.
Полиција наводи да разуме да многи грађани немају башту и да желе да изађу на свеж ваздух, али поручује да се мере владе морају поштовати како би се рестрикције укинуле.
- То се, међутим, неће догодити док сви не буду потпуно поштовали правила - наводи полиција.
Амерички Центар за контролу и превенцију болести прошле недеље препоручио је ношење маски у јавности како би се успорило ширење корона вируса.
Неколико округа Калифорније грађане који не носе маске кажњавају новчано или чак затворском казном.
Маске су сада обавезне у окрузима као што су Лос Анђелес, Риверсајд и Сан Бернардино. Онима који не носе маске прети казна до 1.000 долара па чак и затвор.
Град Сејлем уводи обавезну употребу маски које би помогле сузбијању ширења корона вируса.
Прописане су казне од 50 долара за прво кривично дело, 150 долара за друго кривично дело и 300 долара за треће кривично дело, мада здравствени званичници истичу да би издавање новчаних казни било само крајње средство, јер би радије радили са људима и предузећима како би постигли поштовање закона.
У Тексасу је одлучено и ступила је на снагу одлука да ће са по 1.000 долара (915 евра) бити кажњени сви који из изађу без маске или нечег другога што им покрива лице.
Према том налогу, све особе старије од пет година морају у сваком тренутку да имају нешто преко носа и уста када улазе у продавницу или апотеку.
Такође, донета је одлука да се кажњавају и сви они који у аутомобилу возе висе од две особе. И за оне који прекрше ту одлуку казна је иста - 1.000 долара.
У Тексасу број оболелих је прешао 11.600 а у тој савезој држави, једној од 15 најугроженијих од последица корона вируса урмло је 226 људи.
Корпоративно средиште Гургаон на граници са Делхијем најновији је град на листи места у којима је ношење маски за лице обавезно. Владе су обавезне за све који су напољу у јавним просторима, чак и ако се налазе у својим возилима.
Слично наређење на снази је у неколико суседних области, укључујући и Делхи.
У Делхију је казна за неношење маски од 2,40 до 12 евра. Такође они који их немају могу да заврше у затвору до шест месеци.
Влада у Кенији увела је стоге казне, укљућујући и плаћање до 32 евра или шест месеци затвора за грађане који не носе маске у јавном превозу или својим аутомобилима.
МИСА НА ВЕЛИКИ ПЕТАК У ВАТИКАНУ БЕЗ ВЕРНИКА: Само папа пољубио распеће, а направљен је и преседан још од 1964. (ВИДЕО)
Бразилским фавелама прети катастрофа: Умрло више од 1000 људи у земљи, врх епидемије крајем априла
КОРОНА ВИРУС СЕ УВУКАО И У АМАЗОНСКА ПЛЕМЕНА: Преминуо петнаестогодишњи дечак
НЕУНИШТИВ! ДЕКИЦА (99) ПРЕЖИВЕО СТРАХОТЕ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА, А САД И КОРОНА ВИРУС: "Не може бити боље"
ПОТРЕСНЕ СЦЕНЕ ИЗ ЊУЈОРКА: Жртве корона вируса се сахрањују у масовним гробницама(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО)