ИМАЛИ БИСМО ВАКЦИНУ, ДА ЈЕ ОВАЈ ПРЕДЛОГ ПРЕ ТРИ ГОДИНЕ УСВОЈЕН: Спас од корона вируса чекаћемо још дуго
Тренутно се осам потенцијалних вакцина против корона вируса клинички испитују, али нема гаранције за успех.
Највеће светске фармацеутске компаније одбациле су предлог ЕУ пре три године да раде на бржем развоју вакцина против патогена попут корона вируса како би се омогућило њихово развијање пре епидемије.
КОНАЧНО ЗНАМО КАДА ЈЕ ВИРУС СТИГАО У ЛАБОРАТОРИЈУ: ОТКРИЋЕ о пореклу короне стиже са Института у Вухану
КАТАСТРОФА! СНАЖАН УРАГАН ПОГОДИО РУСИЈУ: Људи гинули на лицу места! Летели кровови, балкони, дрвеће...(ВИДЕО)
СРАМНА УКРАЈИНСКА ВИРТУЕЛНА КРЕАЦИЈА: Стигла игрица у којој су Хитлер и нацисти ПОБЕДНИЦИ Другог светског рата! (ВИДЕО)
План убрзања развоја и одобравања вакцина изнели су представници Европске комисије који су присуствовали Иницијативи за иновативне лекове (ИМИ) - јавно-приватном партнерству чија је функција подржавање најсавременијих истраживања у Европи - али су га одбили индустријски партнери.
Аргумент комисије је био да истраживање може да "олакша развој и регулаторно одобравање вакцина против приоритетних патогена, у мери у којој је то могуће пре него што се догоди стварна епидемија". Фармацеутске компаније при ИМИ, међутим, нису желеле да учествују у томе.
Откриће је садржано у извештају који је објавио Корпоративна опсерваторија Европе (ЦОЕ), истраживачки центар са седиштем у Бриселу, испитујући одлуке које доноси ИМИ, која има буџет од пет милијарди евра, сачињен од средстава ЕУ.
Управни одбор ИМИ сачињавају званичници комисије и представници Европске федерације фармацеутске индустрије (ЕФПИА), чији чланови укључују и нека од највећих имена у сектору, међу којима су "ГлаксоСмитКлајн", "Новартис", "Фајзер","Лили" и "Џонсон и Џонсон".
Глобални мањак приправности за пандемију корона вируса већ је последњих недеља довео до оптужби да фармацеутска индустрија није као приоритете одредила лечење заразних болести јер су оне мање профитабилне од хроничних медицинских стања.
Према подацима 20 највећих светских фармацеутских компанија предузело је око 400 нових истраживачких пројеката у протеклој години. Отприлике половина била је фокусирана на лечење рака, у поређењу са свега 65 који су се бавили заразним болестима.
Да су фармацеутске компаније пристале на предлог Комисије, могуће је да бисмо вакцину имали раније него што се то сада чини. Аутори извештаја ЦОЕ наводи да су фармацеутске компаније више бринуле о тржишним приоритетима и исплативости.
Предлог финансирања Европске комисије о "биоприпремљености" у 2017. години укључивао би рафинисање рачунарских симулација и побољшану анализу модела испитивања на животињама како би регулаторима пружили веће поверење при одобравању вакцина.