"Имам проблем с тим преварантом и лажовом" Младић одбио да се поздрави са председником (ВИДЕО)
Словачки средњошколац Симон Оманик (19), коме је у председничкој палати у Братислави уручена награда за одличан пласман на такмичењу из математике, одбио је да се рукује са председником Словачке Петером Пелегринијем.
Министар просвете Томаш Друкер доделио је тинејџеру награду за освајање бронзане медаље на Централноевропској математичкој олимпијади у Сегедину у Мађарској, а када му је предложио да се рукује са председником, који је стајао поред њега, ученик одбио да то учини, иако је Пелегрини већ пружио руку.
Након незгодног тренутка, Оманик, Друкер и Пелегрини су заједно позирали за групну фотографију.
- Свој гест не сматрам знаком бахатости. Имам лични и политички проблем са председником Пелегринијем јер је, по мом мишљењу, ушао у палату обмањујући и лажући народ. Уз уобичајена предизборна популистичка обећања о јефтиној храни и јефтином гасу, а за свог противкандидата, бившег министра спољних послова Ивана Корчока , лажно је тврдио да "жели да пошаље Словаке у рат у Украјину". А истина је да нас никада не би послао тамо. Био је то напад на најниже људске инстинкте – страх – а у неким деловима словачког становништва играо је и на антиукрајинска осећања. И зато мислим да не би било у реду руковати се са таквим, нити дружити са њим - никако се не слажем са њим и мислим да је преварант и лажов - објаснио је гимназијалац, који на пријему у председничкој палати у Братислави носио траку у украјинским бојама (жуто-плава).
Подсетимо, Пелегрини је прошле недеље рекао да неће званично посетити Кијев, наводећи као разлог одлуку Украјине да заустави транзит руског гаса. У децембру је, међутим, сугерисао да ће "Украјина морати да направи територијалне уступке како би постигла мир", пише портал "Деник Н".
Случај је коментарисао и државни тужилац Словачке.
- То је било посебно неприкладно. Сматрам то не само тужном сликом словачке стварности, већ и непоштовањем ауторитета и достојанства председника – рекао је он.
Одговор министра
Словачки министар просвете је додао:
- Уверен сам да, без обзира на то како се осећамо, шта мислимо и колико се не слажемо једни са другима, бар треба да будемо у стању да се рукујемо и покажемо међусобно поштовање, посебно према глави. државе и то је зрелост једног народа и друштва.
Србија Данас/Јутарњи лист