Именован је! Путин изабрао наследника?
Владимир Путин именовао је у уторак бившег управника ФСБ-а и досадашњег секретара руског Већа сигурности Николаја Патрушева за свог помоћника у склопу текуће кадровске промене након инаугурације.
На исту позицију именовао је гувернера Туле, Алексеја Ђумина.
Да ће Патрушев добити нову позицију нагађало се откако га је на месту секретара Већа сигурности заменио бивши министар обране, Сергеј Шојгу, у изненадној реконструкцији у недељу.
Истог трена како је засео на ново радно место, Патрушев је у интервјуу прокремаљским новинама "Комсомолскаја Правда" упозорио да би Украјина 2025. године могла "престати да постоји", преноси Њузвик.
То је прокоментарисао упитан о надолазећем другом мандату новоизабраног председника Доналда Трампа који је раније изјавио како би он, да је био за преговарачким столом с Путином и Зеленским, рат завршио "у року од 24 сата". Међутим, још није јасно како Трамп планира да се постави везано уз рат Русије и Украјине након што буде инаугурисан.
Патрушев је у интервјуу признао да "значајан део света још увек гледа у Америку", али је додао да је "сама америчка елита подељена".
Потом је, одговарајући на питање о могућим територијалним уступцима током мировних преговора под Трампом, изнео своје предвиђање да Украјина до краја године више неће бити суверена држава.
Прво је нагласио да Руси осећају "братску" везу с Украјинцима због "стогодишњих веза с Русијом" пре него што је рекао да су за уништавање градова у Украјини криви "насилно присиљавање на неонацистичку идеологију и необуздана русофобија".
"Могуће је да ће Украјина у наредној години потпуно престати да постоји", закључио је Патрушев.
Патрушев слично предвиђа и Молдавији
Патрушев је критиковао и челнике Молдавије у Кишињеву због "антируске политике" и рекао да Молдавија такође можда више неће бити држава.
"Не искључујем да ће агресивна антируска политика Кишињева резултирати тиме да ће Молдавија или постати део друге државе или потпуно престати да постоји", рекао је.
На његов иступ одмах је реаговало Министарство спољних послова Молдавије казавши како су Патрушевљеви коментари "неприхватљиво мешање у унутрашње ствари земље и усмерени су на дестабилизацију региона".
"Република Молдавија је суверена држава која доследно иде путем демократије и европских интеграција у складу с вољом својих грађана."
Украјински дужносници тек треба да јавно одговорити на Патрушевљеве коментаре.
Ко је Николај Патрушев?
Да ће Патрушев, некадашњи шеф ФСБ-а који је током година стекао реноме "Путинова личног шпијуна", постати Путинов помоћник, знало се још у мају, када је објављено да ће Сергеј Шојгу, који је био на челу министарства обране 12 година, доћи на његову позицију, односно постати секретар Већа сигурности.
Главни "силовик" Кремља, Путинов централни "антиамерички борац" и аутор политичког програмског памфлета "Пропаст паразитских држава" током рата је ојачао до те мере да га неки отворено постављају у позицију Путинова наследника.
Но, то може бити и врло склиска позиција. Он, како пише Зигар у Спиегелу, гура на јаку позицију свог сина Дмитрија Патрушева (47), банкара и политичара који је до маја 2024. био министар пољопривреде, након чега је унапређен у заменика премијера за пољопривреду.
Чини се да је династија Патрушев јако моћна и да се заправо већ сада припрема за нека постпутиновска времена.
Управо то је њихова највећа слабост, јер би тиме постали можда и прејаки за Путина, па и реална опасност. Но, Патрушев "ужива" велике симпатије у (већинском) радикалном конзервативном репресивном делу Кремља.
Западни обавештајни извори и један бивши руски шпијун устврдили су за "Wall Стреет Јоурнал" да је Патрушев лично одобрио убиство Јевгенија Пригожина, шефа руске плаћеничке мреже Wagner. Патрушев је дуго упозоравао Путина да је Пригожин, који је критиковао руску војску и њене заповеднике оптуживао за губитке и поразе у Украјини, претња Кремљу.
Након тога, руски врх је одлучио да га елиминише.
Почетком августа Патрушев је наредио да се осмисли план за коначни Пригожинов пад, а Путин се није успротивио. Неколико недеља касније Пригожин и његови блиски сарадници чекали су узлетање приватног авиона. Оно је мало каснило због сигурносних провера. У том кратком периоду испод левог крила подметнута је бомба. Тридесет минута од узлетања с писте у Москви, бомба је експлодирала, а Патрушев сазнао да је још једна мисија учвршћивања Путина, а тиме и њега самога, успела.
Патрушев је у Путиновој најближој пратњи одавно. Баш као и актуални руски председник, каријеру у служби руске државе започео је као млади дипломирани инжењер 70-их. Одмах је врбован у КГБ и након обуке у Минску радио је у контраобавештајној служби те на задацима везаним уз осигурање финске границе. У служби је остао и након пропасти Совјетског савеза, баш као и његов данашњи шеф. До својег садашњег положаја се успео извршавајући и имплементирајући Путинове политике.
Када је Путин постао премијер у влади Бориса Јељцина, Путин је Патрушева предложио за својег наследника у КГБ/ФСБ-у. Патрушев је у интервјуима говорио како ће освежити и модернизовати руску шпијунску службу.
Патрушев је задужио Путина када се овај нашао у великом коруптивном скандалу везано за једну приватну компанију. Управо је Патрушев, наводи у својем чланку WSJ који се позива на аудиоснимке из канцеларије украјинског председника, отпутовао у Кијев и од украјинских служби преузео компромитирајући материјал. Након тога почео је обрачун с руским опозиционарима. Сматра се да управо до Патрушева води траг њихових ликвидација по Европи и свету.
Након напада на САД 11. септембра Патрушев је настојао да подстакне сарадњу у борби против тероризма са западним службама, али случајеви тровања Руса у иностранству зауставили су сарадњу са западне стране.
Његов положај кроз деценије донео му је титулу другог најмоћнијег човека у Русији.
Патрушев пуно путује по свету и у Путиново име сусреће се са светским политичким врхом. Један бивши службеник Беле куће WSJ-u је рекао да је Патрушев главна карика између Москве и Пекинга.
За Патрушева се зна да презире медије, информирмише се из извештаја руских обавештајних служби те да је у интервјуима и говорима спомињао теорије завере.