ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ КОВИДА ЋЕ БИТИ ОБАВЕЗНА ЗА СВЕ? Грађани ће морати да се прилагоде новостима!
Убрзо након почетка вакцинације у ЕУ, земље чланице размишљају о будућим данима и разматрају могућност увођења повластица за вакцинисане.
Данска влада у среду је најавила увођење дигиталног корона-пасоша, апликације за паметне телефоне, са којом ће појединац моћи да докаже да се вакцинисао. Детаљи још увек нису разјашњени, али сигурно је да та исказница треба да олакша повратак у нормалу и да пословним људима омогући да поново путују.
ЛЕПЕ ВЕСТИ: Још једна кинеска вакцина против корона вируса званично одобрена
НЕМАЧКА НАСТАВЉА СА САНКЦИЈАМА РУСИЈИ! Меркелова: Став о гасоводу остаје непромењен
ЕВРОПСКА УНИЈА НЕМОЋНА: Немачка зна шта су јој приоритети, Берлин доноси коначну одлуку
- За нас је веома важно да се данско друштво поново отвори и да се компанијама омогући да раде. Многе данске компаније су активне широм света - изјавио је у уторак министар финансија Мортен Боедсков.
Суседна Шведска има сличне планове и дан касније је такође најавила увођење дигиталног пасоша.
- Са дигиталном потрврдом брзо и једноставно ће моћи да се докаже да је вакцинација обављена - казао је у четвртак министар за дигитализацију, Андерс Игеман.
Тренутно се поставља и питање за шта би та исказница о вакцинацији могла да буде добра. За сада се у већини земаља ЕУ, због високог броја заражених и појаве новог соја вируса, више говори о даљем заоштравању мера. То погађа не само јавни и приватни живот, већ и путовања.
Данска рецимо тражи ваљан разлог, попут пословних састанака или породичних окупљања, да би одобрила улазак у земљу, као и негативан тест на Ковид-19, не старији од 24 сата.
Тренутно у Шведску, због ширења британске мутације вируса, скоро нико из Данске не може да уђе. Ни ту још увек не може да се предвиди да ли би увођење дигиталне исказнице о вакцинацији било од користи и да ли би водило ка поновном увођењу неких права.
Већа права за имунизоване у Естонији
У Естонији је другачије. Само неколико седмица након тромог почетка вакцинације у ЕУ, Талин је већ најавио прва посебна правила, односно попуштање мера за оне који су вакцинисани.
Тако од ове седмице путници из ЕУ и трећих земаља, који су се вакцинисали у последњих шест месеци, више нису обавезни да иду у карантин и да раде обавезне тестове на ковид 19.
Та правила важе и за све оне који су се у последњих шест месеци опоравили од Ковида. Вакцинисани већ сада лакше улазе у Пољску и Румунију.
Олакшавање путовања и туристички интерес
Олакшавање путовања жели и грчки премијер Киријакос Мицотакис. Тему увођења пасоша о вакцинацији за целу ЕУ, он је ставио дневни ред још на последњем видео самиту шефова држава и влада земаља ЕУ, средином јануара.
Туризам чини око 12 одсто грчког бруто домаћег производа. Према подацима студије консултантске куће Ernst&Young, промет у тој бранши је у првих девет месеци прошле године ослабио за 79 одсто.
Смањен је број радних места и смањене су плате. За многе ресторане, хотеле и културне установе, у земљама попут Грчке, Шпаније и Италије, циљано попуштање рестриктивних мера и увођење посебних права за вакцинисане, могло би да буде од виталног значаја наредне сезоне.
Општа обавеза вакцинације и даље искључена
Много уздржаније се дискутује о обавезном вакцинисању. Немачка канцеларка Ангела Меркел намерно говори о понуди за вакцинисање, када је реч о стратегији немачке владе за вакцинацију. Иако су у појединим земљама, попут Француске и Холандије, многи људи скептични када се ради о вакцинама, до сада ни једна земља ЕУ није најавила генералну обавезу вакцинисања.
Пре почетка кампање вакцинације у Аустрији се у неким савезним покрајинама разматрало увођење обавезне вакцинације за поједине групе занимања, попут неговатеља или запослених у вртићима и школама.
Тренутно се навелико дискутује и о томе да ли би они који су вакцинисани могли први поново да путују, да иду у кафиће или позориште. Још увек нису разјашњени сви научни и политички аспекти. Нејасно је и у којој мери ће вакцинисање спречити даље ширење заразе и колико дуго оно уопште пружа заштиту.
Поред тога, поставља се и питање како заштити права људи који до сада нису имали приступ вакцинама. Канцеларка је за јавни сервис АРД изјавила да рачуна са тиме да ће бити људи који ће се противити вакцинацији.
- Онда ће можда морати да се направе разлике и да се каже: ''У реду, ко то не жели он можда неће моћи да ради неке ствари'' - казала је Ангела Меркел.