КОРОНА ИХ ПОТПУНО РАЗОРИЛА: Народ умире на улици, болнице остале без кисеоника (ФОТО/ВИДЕО)
Лекари и епидемиолози верују како је у многим случајевима било одлагања тестирања и консултације с лекарима
Бројни пацијенти заражени коронавирусом умиру чекајући на кисеоник.
Стручњак саветује: ПОСЛЕДИЦЕ МОГУ БИТИ ОЗБИЉНЕ! Ево које симптоме код деце не смете да игноришете!
БАЈДЕН ПОНОВО НАСМЕЈАО СВЕТ: На самиту светских лидера сви гледали у њега, појавом шокирао колеге (ФОТО)
РУСИЈА И АМЕРИКА УЈЕДИЊЕНИ ПРОТИВ ЗАЈЕДНИЧКОГ НЕПРИЈАТЕЉА: Бајдена обрадовао позив Путина у борби за климу
Болнице се муче да сместе пацијенте због премало болничких кревета или чак не могу да одрже у животу оне који су имали среће да добију кревет.
Двадесет и пет породица у главном граду Делхију у петак ујутро 23. априла сазнали су да је неко њима близак умро у градској болници "Сир Ганга Рам", наводно због несташице кисеоника.
Директор болнице рекао је да је озбиљан мањак успорио проток кисеоника до 25 најболеснијих пацијената.
Након упозорења да ће током дана умрети још најмање 60 тешко болесних пацијената, цистерна с кисеоником коначно је стигла до "Сир Ганга Рам" болнице.
Савезне државе Махараштра и Гуџарат на западу, Харајана на северу и Мађа Прадеш у средишњој Индији пријавиле су несташицу кисеоника.
У северној држави Утар Прадеш неке болнице поставиле су паное с натписима "Немамо залихе кисеоника", а у главном граду државе Лакнау болнице моле пацијенте да потраже помоћ на другом месту.
Очајни рођаци окупљају се испред центара за пуњење кисеоника. Једна фабрика у јужном граду Хајдерабаду морала је ангажовати чувара како би спречила могући напад руље.
Пре седам месеци Индија се налазила у сличној ситуацији због несташице кисеоника, али овај пут ситуација је много гора.
Болнице и остали здравствени објекти обично троше око 15 посто кисеоника, остављајући остатак за индустријску употребу. Међутим, у тренутном другом таласу, скоро 90 посто залиха кисеоника у Индији користи се у медицинске сврхе.
Осим тога, пре седам месеци Индија је дневно имала око 90.000 случајева. Пре само две недеље, почетком априла, број дневно заражених био је око 144 000, а 22. априла број заражених у једном дану прелази број од 300.000.
Лекари и епидемиолози верују како је у многим случајевима било одлагања тестирања и консултације с лекарима, што је довело до тога да многи људи буду примљени у болницу када се већ налазе у тешком стању.
- Нико не зна када ће се ово завршити - казао је доктор Сидешвар Шинде.
- Мислим да чак ни влада то није предвидела - додаје он.
Но, неке владе јесу. Јужна индијска држава Керала пратила је тражњу за кисеоником и планирала повећање броја случајева те је правовремено повећала залихе кисеоника. Керала сада има вишак кисеоника, који шаље другим државама.
Међутим, многе друге државе немају властита постројења кисеоника, па се морају ослањати на увоз.
Врховни суд Индије је у међувремену затражио од владе премијера Нарендре Модија национални план за ковид, који се односи на овај проблем.
- Помажемо колико можемо. Али нисам видео ништа овакво. Мислим да нико није - изјавио је доктор Ом Шривастав, стручњак за заразне болести у болници у Мумбају.
Пре почетка кризе због недостатка кисеоника савезна влада већ се суочила с критикама због одржавања изборних скупова и масовног хиндуистичког фестивала, као и због неуспеха у ширењу акције вакцинисања. Критичари оптужују владе да су премало тога учинили како би се припремили за разоран други талас, који сада хара Индијом.
Лекари и вирусолози су изјавили како је недостатак кисеоника више симптом него узрок кризе - делотворни сигурносни протоколи и снажне поруке јавности могле су навести већи број људи да остане код куће и вакцинише се.