ОЧАЈНО СТАЊЕ У ИНДИЈИ: Прети епидемија, појавила се смртоносна болест, лекари ОДСТРАЊУЈУ пацијентима ОЧИ и ВИЛИЧНУ КОСТ
Стручњаци сумњају да нагли раст броја оболелих има везе са ковидом.
Индијске државе би требало да прогласе епидемију после повећања случајева смртоносне болести мукормикоза познатије као "црне гљиве, саопштиле су данас здравствене власти.
АКЦИЈА: Грчки хотели 5* - ГРАТИС смештај за двоје деце!
ПОСТОЈИ САМО ЈЕДНО РЕШЕЊЕ ЗА ДУГОТРАЈНИ РАТ ИЗМЕЂУ ИЗРАЕЛА И ПАЛЕСТИНЕ! Да ли ће га зараћене стране усвојити
АМЕРИЦИ ПРЕТИ ВРЕМЕНСКА КАТАКЛИЗМА: Метеоролози упозоравају, сви морају бити јако опрезни
Мукормикоза је ретка инфекција, чији су симптоми најчешће синузитис, температура, оток очне јабучице, а може изазвати деструкцију непца, кости лица, септума носа.
Болест има смртност од 50 одсто, па се неки пацијенти понекад могу спасити само одстрањивањем ока или виличне кости, пренео је BBC.
У претходним месецима, у Индији је забележено на хиљаде случајева мукормикозе код пацијената који су се опоравили или се и даље опорављају од ковида-19.
Лекари сумњају да ову опасну болест узрокују кортикостероиди којима се лечи ковид-19.
Дијабетичари су у већем ризику, а лекари кажу за BBC да се болест појављује 12 до 15 дана након опоравка од корона вируса.
Један од министара у влади Индије Лав Агарвал је послао писмо у 29 индијских држава и тражи им да прогласе стање епидемије.
Уводећи ванредно стање, министарство ће моћи пажљивије да надгледа шта се дешава у свакој држави, чиме би се дошло до бољег третмана.
Не зна се тачно колико случајева мукормикозе у Индији, која је под јаким налетом другог таласа корона вируса.
Здравствени министар Махараштре Раџеш Топе је прошле недеље рекао да је идентификовано око 1.500 случајева у тој држави, која је једна од најтеже погођених другим таласом корона вируса у Индији.
Из једна болнице у Мумбаију, главном граду Махараштре, су за BBC рекли да је било 24 случајева у претходна два месеца, наспрам шест за целу 2020. годину.
Лекари су такође рекли да су били приморани да појединим пацијентима одстране очи и виличну кост, како би зауставили инфекцију да дође до мозга.
Повећање у броју случајева је довело до недостастка лека Амфотерицина Б, који се користи у борби против мукормикоза, иако га праве бројне индијске фармацеутске фирме.
То је навело породице оболелих да се у очају окрену црном тржисту, додаје BBC.