Индију коси НОВА ПОШАСТ! на хиљаде умрлих, ситуација критична
Након пандемије, Индија се бори са епидемијом мукормикозе
Након пандемије корона вируса, која је похарала Индију, ова земља се бори са епидемијом мукормикозе, гљивичне инфекције која може да изазове озбиљне здравствене компликације.
ЈАКО НЕВРЕМЕ ПОТОПИЛО НЕМАЧКУ: Улице пливају под водом, силовит ветар носио све пред собом (ФОТО/ВИДЕО)
(ВИДЕО) УХАПШЕН ЗБОГ ПОСТА НА ТИК-ТОКУ: Полиција ПРИВЕЛА мушкарца јер се ЖАЛИО НА ВРЕМЕ?
ЈЕЗИВЕ СТВАРИ РАДИЛИ ДЕТЕТУ: Мајка малишана подржала партнера да га злоставља јер га то "УЗБУЂУЈЕ"
Медији преносе да је заражено на десетине хиљада људи, а да је неколико хиљада изгубило живот.
У болницама у региону Пуни кревети су пуни оболелих од ове гљивичне инфекције. Пораст броја оболелих кренуо је након што је други талас корона вируса задао стравичан ударац овој земљи и однео на десетине хиљада живота.
Због епидемије болнице сада отварају одељења за мукормикозу. У појединим болницама има и по неколико стотина пацијената. Чини се да је мукормикоза опаснија од ковида и да односи више жртава. Да би спасли животе пацијената, лекари морају да доносе тешке одлуке.
Многим пацијентима су одстрањени делови носа, вилице...
- Ја возим школски аутобус и издржавам целу породицу. Живимо од тога што ја зарадим. Морали смо да се узајмимо да бих себе одржао у животу - каже један Индијац, који је остао без ока.
Очајан је јер каже да не зна шта ће да ради, јер аутобус више неће моћи да вози.
У болници у којој су ранији лечили три случаја годишње, сада свакодневно збрину пет пацијената са мукормикозом, пише BBC. Према речима лекара, корона вирус и стероиди који су коришћени за лечење учинили су руде рањивим и подложним оболевању од гљивичних инфекција.
- Пацијенти које хоспитализујемо не остају у болници дан или два. Они ће овде морати да проведу по месец дана и више. За то време оперишемо их барем једном - каже лекар који ради у болници у Пунију.
Он додаје да статистике говоре да око 50 одсто оболелих може да премине.
- Овде почињемо битку да их спасимо - каже он.
С обзиром на то да се раније ретко оболевало од ове болести, на залихама није било довољно адекватних лекова. Многи су зато потражили решење на црном тржишту, и плаћали су папрено да би дошли до лека.
Нису ретки случајеви да су људи преживели ковид, а да их је убила мукормикоза. Сидхарт Караде умро је од мукормикозе у 19. години.
Његова породица каже да му болест није дијагностификована на време.
- Био је на ногама, помагао ми по кући. Био нам је велика подршка, много ми недостаје - каже његова мајка.
Додаје да је Сидхарт ишао на бројне операције да би га спасли. Продали су све вредно што су имали и на крају остали без њега.
Сада се страхује од могућег почетка трећег таласа пандемије, који би у комбинацији са мукормикозом могао да однесе још много живота у Индији.